27. 2. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

0:27

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)

Najdiskutovanejšie



Otázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..




Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)


Róbert1976  |  3. 2. 2019 (7:18)

Dobrý deň, mám 42 r., problém s chrbticou v driekovej časti mam už niekoľko rokov.Pred niekoľkými rokmi som dvíhal v podrepe ťažký poklop a zle som ho uchopil(podcenil váhu), vtedy ma to seklo a odvtedy mam problémy. Získal som nesprávne návyky. Pracujem manuálne.Bolest mi už prechádza do nohy(nart).Prosím o radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:47)

pravdepodobne máte poškodenú platničku, možné sú aj iné zmeny v oblasti driekovo-krížovej chrbtice, ktoré dráždia nerv idúci do nohy. Tento stav by sa mal riešiť cestou odborného lekára – neurológa. Okamžite si môžete pomôcť tak, že si kúpite bedrový pás a budete ho nosiť v práci. Pás ochráni chrbticu, aby sa ďalej nepoškodzovala. Môžete si tiež nasadiť Milgamma N 3x1, ktorá podporí výživu dráždeného nervu. Ale odborné vyšetrenie a liečba sú nevyhnutné – inak hrozí aj vážnejšie poškodenie chrbtice a nervov.

> reagovať

Kaja  |  22. 1. 2019 (15:42)

Dobrý deň,prosím o radu:s čím konkrétne mám problém,ak mám nasledovné príznaky:problém postaviť sa zo sedu,z ľahu,najväčšia bolesť je pri kýchaní,bolesť je i v kľude (v sede),do nôh mi bolesť nevystreľuje.Bolesť lokalizujem v \\\"kosti\\\".Je problém s SI skĺbením alebo inde?Cvičím SM systém i jogu.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:31)

podľa popisu ťažkostí a MRI vyšetrenia je najpravdepodobnejšou príčinou platnička. Cvičenia – SM (spôsob, akým cviky vykonávate a ktoré vykonávate) a tiež jogu by ste mali prebrať skúseným lekárom FBLR – rehabilitačným lekárom, ktorý okrem iného zhodnotí aj typ Vašej pohybovej sústavy. Pokiaľ ste napríklad hypermobilná, joga môže Váš stav zhoršovať. Pod dozorom lekára FBLR by ste mali byť až rok.

> reagovať

Zuzana M  |  19. 1. 2019 (13:25)

Dobrý deň, zistili mi protruziu platničky na začiatku decembra, ležala som v nemocnici,po prepustení užívam lieky Dorsiflex,aflamil,milgamma,pragiola.Od stredy minulého týždňa som pociťovala zhoršenie,bolesti pri každom pohybe,je možné že sa mi stav vrátil teda platnička je zasa vonku?Absolvovala som aj ozonotbolesťami

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:15)

odporúčam vysadiť Dorziflex, ktorý uvoľňuje svalstvo a pri jeho dlhšom užívaní môže chrbtica strácať svoju oporu – spevnenie pomocou svalov – čo sa môže prejaviť zhoršením stavu. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu a po nej začať každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu, ktoré by Vás mali na RHB naučiť. Inak sa z problému definitívne nedá dostať, len Vašim aktívnym prístupom. Cvičiť musíte mesiace až rok, kým sa pozitívna zmena definitívne zafixuje. Najlepšie je cvičiť trvalo.

> reagovať

ranoo  |  14. 12. 2018 (15:28)

Mám pol roka problém chodím max 20 min., nesedím. Hlavný problém platnicka L5/S, ale nie je na operáciu. 3 mesiace aj ženske problémy-polyp.Ked si vsak lahnem na brucho, na 2.den začnem krvacať. Súvisí to s chrbticou? Staci len vybrat polyp alebo riešiť aj neurologicky problém ako napr.keď platnicka ovplyvňuje mocenie?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 12. 2018 (10:45)

Platnička môže ovplyvňovať močenie, ale pokiaľ to robí, je to vážnejší stav, ktorý sa musí vo väčšine prípadov operovať. Neschopnosť dlhodobej chôdze môže súvisieť s platničkou, ale nemusí, môže mať aj cievnu príčinu napríklad. Bez poznania viacerých faktov Vášho ochorenia sa nedá vyjadriť bližšie k pôvodu ťažkostí. Krvácanie však s platničkou nesúvisí, treba, aby ho riešil gynekológ.

> reagovať

Elena  |  10. 11. 2018 (14:19)

Dobrý deň, po CT vyšetrení mi zistili že mám vysunutú platničku v rozsahu TH12 až S3. Sgm L5/S1 - medialne až paramed. vľavo extrúzia ID dorzalne prominuje 7 mm, tlačí na duralny vak, stenotizuje spinalny kanál. NF v celom rozsahu bez stenozy. Sekundarne stenotizujuca spin. kanál. Bolesti sú niekedy neskutočné...

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

popísali ste svoj CT nález a ťažkosti, ale nenapísali ste mi žiadnu otázku – neviem preto, na čo mám odpovedať – špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

Elena  |  21. 11. 2018 (16:35)

Ja som sa Vás chcela spýtať, čo to vlastne znamená a aké sú čisto hepoteticky možné riešenia.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (12:58)

Máte vysunutú najspodnejšiu platničku v chrbtici smerom dozadu. Tak dochádza k tomu, že sa zužuje priestor, kde sú uložené nervy, ktoré idú do nôh. Zúženie tohto priestoru môže spôsobovať, že pri pohyboch, státí, chodení, ale aj sedení začnú byť tieto nervy stláčané, čo ich dráždi, a preto bolia. Vysunutá platnička spôsobuje aj poruchu správneho postavenia chrbtice, čo zasa zaťažuje svaly, šľachy a kĺby, ktoré sa zapaľujú a bolia. Liečba závisí od mnohých faktorov. (Pacienta musíme poznať, musíme ho mať vyšetreného a musíme vedieť, ako dlho, čím a s akým výsledkom bol už liečený.)Ja o Vás nič okrem CT neviem, preto je moja rada všeobecná: na prechodnú dobu treba podávať lieky, ktoré hoja zápaly a zmierňujú bolesti. Možno by boli vhodné aj kortikoidy. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. Možno by na prechodnú dobu pomohol bedrový pás, aby chrbticu spevnel, čím sa bolesti zmiernia a celá liečba skvalitní. Základom liečby je rehabilitácia, ktorá musí pracovať okrem krížov aj s celým človekom. Na nej by Vás mali naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy, ktoré potom musíte v praxi dodržiavať. Cvičiť správne cviky na celú chrbticu musíte denne, dlhodobo, najlepšie až rok. Prvé citeľné zlepšenie sa môže objaviť až po 3 mesiacoch. Pokiaľ sa počas približne 6 týždňov intenzívnej kompletnej liečby neobjaví žiadne zlepšenie, treba konzultovať chirurgov – v tomto prípade aj možnosti laserovej operácie. Pred tým ale možno skúsiť ozónoterapiu a obstreky, ktoré bývajú tiež veľmi účinné. Zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje.

> reagovať

Rastislav F.  |  2. 10. 2018 (10:08)

Zdravím vás. Chcem len vedieť, čo si mám myslieť z tohoto záveru MR CITUJEM: V sgm L5/S1 stav po TLIF, osseodiskérna proztrúzia s anulárnou disrupciou bez vplyvu na DV a koreňové štruktúry. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 10. 2018 (10:42)

v oblasti medzi piatym driekovým a prvým krížovým stavcom sú známky po operácii – anglicky - Transforaminal Lumbar Interbody Fusion – TLIF, vysunutá platnička čiastočne prasknutá, ktorá nepoškodzuje nervové štruktúry.

> reagovať

Lucia86  |  1. 9. 2018 (16:08)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, manžel je po operácii platničky L5.... Kedy môže začať sedieť? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:16)

to záleží od typu operácie. Sedenie je zakázané pri stabilizačnej operácii v prvých 2 – 3 týždňoch. Po mikrodiskektómii (po operácii bez používania fixácie) sa môže začať až o 4 týždne. Sedením a tlačením sedacích svalov totiž dochádza k nežiaducemu tlaku na voperovaný materiál. Sedieť teda treba začať až po odporučenom čase, a postupne si dĺžku sedenia pridávať –1.deň 4 x 1 min., 2. deň 4 x 2 min., 3.deň 4 x 5 min, neskôr 4 x 10.,15.,20.,30. Min., po 2 hodinách dĺžku sedenia nemusíte rátať. Využívajte stoličku s pevnou oporou pre chrbát , sed by mal byť vzpriamený, sedadlo stoličky má byť v takej výške, aby bedrové kĺby boli vyššie, ako kolenné.

> reagovať

Twetie  |  27. 8. 2018 (10:28)

Dobry den pani Dr, mam 30r, prolaps L4 disku od maja. Brala som lieky Xefo, medrol, 2x ozon. Je to o 50% ale stale mravcenie a rezanie v lave nohe, bolesti v bokoch&kostrc. Co by sa este dalo robit? Odporucate plavanie? Tepla voda - kupele? Ake cvicenia by mohli pomoct? (mckenzie, pilates?). Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 9. 2018 (10:19)

V popise MRI nie sú uvedené milimetre, je popísaný bulding, to je ten lepší prípad, kedy platnička vysunutá je, ale nie je zničená. Cvičiť – čokoľvek – sa musíte naučiť pod dozorom odborného fyzioterapeuta, ktorý daný typ cvičenia dokonale ovláda. Perspektívne by Vám mohlo pomôcť SM cvičenie. Ale vhodný typ cvičenia by Vám na základe osobného vyšetrenia, ktoré bude rešpektovať typ vášho pohybového aparátu, mal predpísať rehabilitačný lekár. Mali by ste dokonale zvládnuť Školu chrbta, náuku, ako sa správne hýbať, sedieť, pracovať... Liečba trvá dlho, cvičiť treba denne, musíte byť veľmi trpezlivá. Držím palce.

> reagovať

Dendulka 231  |  18. 8. 2018 (11:10)

Dobry den asi pred mesiacom som bola na magnetickej a zistili mi na chrptici ze mam medialna protruzia iv.disku L4/L5 velkosti asi 4mm.V L5/S1 bulging disku chcela som sa spitat co to je a ako sa to lieci za odpoved vopred Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  28. 8. 2018 (10:13)

je to mierne vysunutie dvoch platničiek, pokiaľ sú bolesti, podávajú sa lieky, ale podstatou liečby je rehabilitácia a následne dlhodobé každodenné cvičenie.

> reagovať

Jana25  |  6. 8. 2018 (14:20)

Mám 45 r., artrozu oboch kolien,robená osteotomia , vo vyššom veku bude výmena. Operácia L5-s1 pre extruzia, operácia c6-c7 urgentne pre extruzia so seqesterom. Teraz výrazne bolesť v TH chrbtici, viac v noci.Vybrate injekcie a antireumaticke infúzie bez úspechu. MR este nerobene bojímsa vysledku. O čo môže ísť .dakuje

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 8. 2018 (10:23)

Pokiaľ beriem do úvahy Vašu doterajšiu históriu porúch pohybového aparátu, bolesti môžu mať jednoduchý pôvod v preťažení, blokoch atd., ale ani vážnejšia príčina – napr. vysunutie platničky – sa vylúčiť nedá.

> reagovať

Toudy 5  |  2. 7. 2018 (10:27)

Dobry den chcem sa spytat ci je mozne aby mi po ozone zacala bolest svalou na zadku a stehnach. aplikovali mi ozon na l5s1cca 1mesiac dozadu .Mam ist spat na neuamb.? Znamena to ze mi zle vpichli ozon? Bolest chrbtice zmizla a prisla nova bolest. Dik za odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 7. 2018 (10:37)

Možným vysvetlením je, že po úspešnom potlačení bolesti chrbta ozonoteraiou došlo ku funkčnej statickej zmene chrbtice: pohybu poškodenej medzistavcovej platničky? Neuvádzate prečo Vám bola indikovaná ozonoterapia, tak preto len hádam. Prihláste sa na kontrolné vyšetrenie u lekár, ktorý Vám odporučil túto liečbu (nechápem, prečo ste tak už neurobili. Možno preto, že by nenašiel záznamy pacienta Toudy 5).

Toudy5  |  18. 8. 2018 (10:53)

Ozon mi zaviedli na trnavskom myte v z.poliklinike, lekara som navstivil avsak zastupujuci lekar mi povedal ze uz je mozna jedine operacia Kludne Vam poslem zdravotnu documentaciu-zaznamy. Mam aj CT s ozonu. Keby som si to mohol dovolit navstivil by som vase Zariadenie pan doktor )

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:06)

Odporúčam Vám, aby ste išli na kontrolné vyšetrenie k tomu neurológovi, ktorý Vás pozná a na ozón Vás odporučil. Ozón sa musí vo väčšine prípadov podať 2-3 krát, aby sa dosiahol žiaduci výsledok. Až pokiaľ sa po opakovanej aplikácii ozónu tento výsledok nedostaví, treba ozónoterapiu ukončiť. Za zhoršením stavu ale naozaj môže byť aj porucha statodynamiky pohybového aparátu, ktorá mohla vzniknúť po podaní ozónu. Preto by bola tiež vhodná kontrola u rehabilitačného lekára, ktorý takúto poruchu vie nájsť a pomocou RHB techník odstrániť.

> reagovať

Lenka  |  25. 6. 2018 (22:26)

V jan.2018 som bola operovaná, stav sa začal zhoršovať,na MRI pretrvava lavostr.paramedialna hernia disku L5 S 1 v rozsahu extruzie s migraciou kaudalne v urovni S1 hern.disk je v kontakte s korenom S1 vlavo,medial.protruzia disku L4/L5 promin.disk v uzsom spin.kanali,v kontakte s odstupmi korenov L5,

MUDr. Ester Točíková  |  4. 7. 2018 (10:28)

popísali ste svoj stav a MRI nález, nepoložili ste mi ale žiadnu otázku - prosím špecifikujte, na čo chcete dostať odpoveď.

Lenka  |  10. 7. 2018 (0:06)

som objednaná na operáciu revíziu S1 L5 s dekompresiou a deliberizáciou vaku a korena S vlavo a zároven aj ošetrením laterálnej protruzie L4 L5 kontaktujucej koren L5,stabilizáciu ani náhradu nedostanem,vraj sa od toho už upúšťa aj vo svete,operater \\\"nešroubuje\\\",Aký je Váš názor?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (9:28)

Nemám vedomosti o tom, že by sa upúšťalo od náhrad platničiek, či stabilizačných typov operácií – podľa odborných zdrojov trendy sú skôr opačné. Ale nie každý problém s chrbticou možno riešiť takýmito operáciami.

Lenka  |  21. 7. 2018 (20:56)

chcem sa opýtať čo je to deliberizácia vaku?

MUDr. Ester Točíková  |  1. 8. 2018 (10:43)

Uvoľnenie vaku zo zrastov, tlaku atď. Vakom sa myslí obal, v ktorom je uložená miecha, alebo nervy, ktoré z miechy vychádzajú.

> reagovať

Martina  |  12. 6. 2018 (12:14)

Dobrý deň, MR sa zistilo L4-L5 bulging disk s inklináciou doľava so zúžením oboch neuroforamen. L5-S1 - paramediálna subligamentózna protrúzia, ktorá dosahuje rozmer kraniokaudálny do 8 mm, rozmer laterolaterálny je do 11 mm. Prítomný kontakt na korene S1 bilat.Čo hovoríte na metódu Disc FX? Akou cestou ísť? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:16)

Voľba liečebnej techniky závisí od Vášho klinického stavu – aké máte prejavy popísaného poškodenia – bolí Vás len chrbtica, alebo aj končatiny od dráždených nervov? Tieto informácie nemám, preto Vám môžem odpovedať len všeobecne_ technika DOSC FX odstraňuje bolesti pochádzajúce z platničky, pokiaľ sú dráždené aj nervy, treba sa skôr prikloniť k endoskopickej discectomii. Spôsob liečby by mal navrhnúť Váš neurológ po konzultácii s neurochirurgom.

Martina  |  9. 7. 2018 (10:53)

Áno, bolest mi vystreluje aj do lavej dolnej koncatiny. Pani doktorka, velmi pekne Vám dalujen za odpoved :)

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 2. 2019


Mirka   |  5. 6. 2018 (9:10)

Dobrý deň je naozaj operácia nutná? Nie je žiadna šanca ako sa jej ešte vyvarovať? L4/5 bulding disku mediálne vpravo masívna extruzia disku 12 mm od dorzalneho okraja tela stavca výrazná sekvestracia s propagáciou sekvestra caudalne popri tele stavca l5 veľkosť sekvestra 20x22x13 mm.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (10:06)

Nález je veľký, len na základe MRI popisu treba operáciu odporučiť. Ale – rozhodnutie o operácii by malo byť postavené predovšetkým na klinickom stave pacienta. Pokiaľ je klinický stav dobrý, možno sa pokúsiť o konzervatívny prístup. Ak sa liečba darí a stav sa zlepší, platnička presahujúca do miechového kanála sa môže časom vstrebať.

Mirka  |  13. 6. 2018 (10:13)

Dakujem za odpoved nohu mám strpnutu krivam na ňu po 20 metroch bolesti v nohe operácia bola navrhnutá s tým že sekvester tlači na nerv myslite že sa mi uľaví? Bolo mi povedané neurochirurgom že veľmi veľmi mala šanca že sa sekvester taký veľký vstrebe skôr nastanú komplikácie s mocenim a podobne poprosím VSS o názor

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:01)

Na základe popisu Vašich ťažkostí Vám operáciu odporúčam, stav je naozaj hraničný a treba ho riešiť.

Moni  |  25. 8. 2018 (23:36)

Zdravím Mirka, veľmi podobné problémy som mala aj ja, nohu som ku koncu už len ťahala za sebou a 2x sa mi zastavilo močenie (teraz sa musím cievkovať), čo znamená, že operáciu som mala už pomaly v hodine 12! Neodkladajte tú operáciu a ani neváhajte! Váš stav sa bude len zhoršovať! ...hovorím z vlastnej skúsenosti.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 2. 2019


Milan  |  2. 6. 2018 (15:10)

Na MRI mi nasli L5-S1extruzia disku na 5mm s vplivom na pošvu S1. Je toto dovodom že ma zasiahne obrovská bolesť v trupe akoby elektrina ale vyrazí to do brucha?Akoby zaseknuty nerv ale len ak napnem svalstvo v trupe,napr pri zakaslani,kychnutí alebo nejakom ukone bez pomoci rúk kedy mam napnuté svalstvo v drieku.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (9:48)

Zvýšený vnútro brušný tlak zakašľanie, kýchnutie, tlak na stolicu) provokuje bolesti, ktoré sú spôsobené vysunutím platničky. Vystreľovanie bolestí do brucha môže svedčať o vysunutej platničke vyššie v oblasti driekovej chrbtice, než je to z jej spolu- oblasť L5/S1.

> reagovať

mária  |  26. 5. 2018 (21:42)

môže sa vysunutím platničky poškodit nerv,ak áno ako dalej.mám íst na operáci do ZA.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 6. 2018 (10:00)

Vysunutá platnička môže spôsobiť poškodenie tzv. nervového koreňa – je to „hrubý nerv“, ktorý vychádza medzi dvoma stavcami. Neviem, na akú operáciu do zahraničia máte ísť – či operáciu tejto platničky, či na inú operáciu. Vysunutú platničku treba liečiť komplexne – následky (bolesti, príznaky dysfunkcie nervu) liekmi, zároveň treba dlhodobú RHB, ktorá musí byť nasledovaná každodenným vhodným cvičením cvikov, ktoré zlepšujú stav svalstva a postavenie chrbtice.

> reagovať

Daniela  |  22. 5. 2018 (13:46)

Dobry den dnes mi bola stanovena diagnoza radikularna iritacia syndrom L5,S1 I.sin. prosim co to je ????a je to vazne???dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 5. 2018 (10:23)

Je to dráždenie dvoch veľkých nervov, ktoré z oblasti driekovo-krížovej chrbtice vychádzajú do nohy. Najčastejšia príčina tohto dráždenia je porucha v oblasti danej časti chrbtice – výrastok, vysunutá platnička... Dráždenie nervu znamená, že nerv ešte nie je poškodený, čo je dobrá správa. Stav sa lieči liekmi, ktoré predpisuje lekár, rehabilitáciou chrbtice a následne sa odporúča dlhodobé každodenné cvičenie RHB cvikov na chrbticu. Takto sa príčina dráždenia nervov môže odstrániť.

> reagovať

fatima  |  12. 4. 2018 (20:30)

Dobry den chcela by som sa opytat,ci je vidno nador na prsniku alebo na nejakom organe ak mi urobili mri hrudnej a driekovej chrbtice?Je to vidno povedal by radiolog?Manzel povedal ze by to videl.Dakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 4. 2018 (11:18)

Nemusí byť vidieť, pretože vyšetrenie je zamerané na iné tkanivá – stavce, platničky, nervy, nie na tkanivo prsníka. Pokiaľ máte strach z nádoru prsníka, čím skôr choďte ku svojmu gynekológovi – načo sa zbytočne báť?

> reagovať

Maryna  |  11. 4. 2018 (20:26)

Dobry den mam silne bolesti v lavej nohe aj v lavej strane asi platničkasom bola na rengene .L5/S1 ktory je mierne zuženy,incip.zmenyL3-5char.ventrolat. osteofytov.Nevem čo to znamena doktorka ma posila za ortopedom terminy su až o dva mesace.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 4. 2018 (11:10)

Najspodnejšia platnička je vydratá a môže tlačiť na nerv idúci do nohy, čo vyvoláva bolesti. Okrem toho máte výrastky na stavcoch – degeneratívne zmeny. Vypýtajte sa na rehabilitáciu, nasaďte si Ibalgin 400 mg po jedle 3x1 (pokiaľ nemáte chorý žalúdok, neberiete lieky na riedenie krvi a lekár Vám žiadny liek nedal)– berte 2 týždne, k tomu Milgamma N 2-0-2 2 týždne, potom 3x1, Magnerot 500 3x2 počas jedného týždňa, potom 1-0-1. Držím palce.

> reagovať

Pietro  |  5. 4. 2018 (17:22)

Dobrý deň, cca 1 mesiac mam bolesti okolo stavca, asi L5. Bolesť je hlavne na dotyk. Pri namáhaní nepociťujem bolesť. Občas mierne zabolí pri zohnutí – natiahnutí častí okolo stavca. Môžem mať poškodenú platničku, stavec alebo, čo môže byť príčina? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:59)

Bolesť môže pochádzať zo stavca aj platničky, ale aj zo šliach a svalov v tejto oblasti. Skúste 5 dní užívať Ibalgin 400 mg 3x1, Milgamma N 2-0-2, lokálne si natierajte alebo dajte náplasti s Ibalginom (náplasti ú lepšie, podľa návodu ich treba mať trvalo 5 dní). Ak to neprejde, treba ísť na vyšetrenie k obvodnému lekárovi.

> reagovať

Trenčanka v BA  |  3. 4. 2018 (7:58)

Pán doktor, pri denzitometrii mi zistili len osteopéniu ale na QCT to bola osteoporóza - 3,58. Ako je to možné (vyš. boli vykonané v 2-mesač. čas. odstupe)? 2. otázka: Ťažká diskopatia L5-S1: existuje nejaká nová metóda liečby - \\\"reštaurovania\\\" platničiek (ďalšie 4 L-disky: protrúzie event. hernia). Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:25)

Odpoveď na prvú otázku: boli vyšetrené dve rôzne lokality, ktoré mali kostnú hustotu rozdielnu, v liečbe treba vziať do úvahy CT vyšetrenie – obráťte sa na osteológa, internistu, ktorý sa špecializuje na liečbu osteoporózy. Odoslať k nemu Vás musí obvodný lekár. 2. Otázka: konzervatívna liečba poškodenej platničky, ktorá by ju dokázala regenerovať, zatiaľ nie je. Je ale možná operačná výmena platničky za umelú. Otázne ale je, či pri danom stupni osteoporózy bude operácia teraz možná – musíte ju prekonzultovať s chirurgami. Tieto operácie dobre robia napr. v Ružomberku, na konzultáciu Vás musí poslať neurológ, alebo ortopéd. Neprestávajte sa hýbať – momentálne je pre Vás najvhodnejšou rehabilitáciou obyčajná chôdza. Ale je mimoriadne dôležitá. Držím palce.

> reagovať

Tomas  |  31. 3. 2018 (15:36)

Dobry den , asi 2 tyzdne dozadu som zacal pocitovat bolest spodnej casti chrbta v oblasti kostrce . moje zamestnanie je narocne na chrbticu a tiez pravidelne cvicim . Posledny tyzden vsak necitim bolest len pri predklone ale aj ked mam ist na zachod , aj stolicu mam casto ako keby kusky. viete mi pomoct ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:02)

Pokiaľ sa bolesti zhoršujú alebo provokujú pri zatlačení na stolicu, tak to by mohlo byť príznakom vysunutej platničky v dolnej časti chrbtice, čo vyžaduje vyšetrenie – obrátiť sa musíte na svojho obvodného lekára. Pokiaľ je iba problém so stolicou – stolica rozkúskovaná – toto nemusí s chrbticou súvisieť. Na tento problém skúste zlepšiť pitný režim a denne na lačno užiť jednu polievkovú lyžicu oleja – akéhokoľvek jedlého oleja.

> reagovať

Monka  |  26. 3. 2018 (10:24)

Dobry den, popis RTG kostrce: incip.chondrosis intervert. L5/S1 - termin k lekarovi mam az na maj, chcem sa spytat, co je to za diagnozu? docitala som sa iba o chondroze platniciek, avsak tu platnicka nie je spominana.. mam problemy s kostrcou, podla maserky, mam posunutu -zastrcenu kostrc dovnutra.. vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  4. 4. 2018 (10:18)

Nález popisuje degeneráciu najspodnejšej platničky našej chrbtice, s čím môže súvisieť aj bolesť pociťovaná v oblasti kostrče. Ku diagnózam masérky sa stavajte rezervovane.

> reagovať

MN85  |  9. 3. 2018 (6:50)

Dobrý den, chcel by som sa opýtať, medzi L5 - S1mam sekvester 11,7 mm a tlaci mi na nervy. Po cca 1,5 mesiaci kludoveho rezimu a branie liekov bolest ustupila. Môže sa medzistavcova platnicka sama upraviť, stiahnut, vstrebat?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (11:09)

Môže, ale k tomuto deju dochádza za rok až dlhšie obdobie, môže sa vstrebať len čiastočne – ako to bude u Vás, to sa ťažko dá predpovedať. K liečbe patrí aj vybudovanie svalového korzetu pomocou každodenného cvičenia vhodných RHb cvikov, ktoré by Vám mali naplánovať na rehabilitácii po osobnom vyšetrení. Kvalitný svalový korzet „zabetónuje“ poruchu chrbtice, nebude sa ďalej zhoršovať a tak sa vytvoria podmienky na vstrebanie platničky. Aj cez internet si naštudujte základy Školy chrbta a prečítajte si články, ktoré o liečbe chrbtice píše Prof. MUDr. A. Gúth.

> reagovať

jaroslav  |  6. 3. 2018 (20:19)

Prosim o posudenie,v segmente L4/5dorzalna protruzia discu s utlakom duralneho vaku,vpravo prechadza do extruzie,sekvester sirky15mm,hrubky7 a dlzky15mm siri sa kranialne pozdlz zadnej stenyL4 a podmienuje utlak duralneho vaku a kompresiu korenaL4I.dx.da sa to odstranit len operaciou alebo je aj ina moznost.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:44)

Operácia je vhodným riešením, je možnosť aj laserovej operácie, ktorá je veľmi šetrná – skúste konzultovať Pain klinik v Košiciach. K možnosti inej – konzervatívnej – liečby sa neviem vyjadriť bez osobného vyšetrenia. Ak by ste boli mladší a Váš klinický stav by bol dobrý, možno odporúčať aj konzervatívnu liečbu. Je postavená predovšetkým na kvalitnej a individuálnej rehabilitácii a veľkej sebadisciplíne pacienta – treba denne cvičiť rok, aby sa vytvorili podmienky na „vyliečenie“. Vysunutá časť platničky sa môže vstrebať a cvičením sa vytvorí taký silný svalový korzet, ktorý v budúcnosti zabráni recidíve. Predpokladá to doživotné pravidelné cvičenie. Bolesti možno spočiatku kontrolovať liekmi odvodenými od antiepileptík.

> reagovať

1 2 3 4 ... 17

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.