27. 6. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

8 DNÍ

20:19

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

4. 7. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 6. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 6. 2018 (10:00 - 11:00)


Mirka   |  5. 6. 2018 (9:10)

Dobrý deň je naozaj operácia nutná? Nie je žiadna šanca ako sa jej ešte vyvarovať? L4/5 bulding disku mediálne vpravo masívna extruzia disku 12 mm od dorzalneho okraja tela stavca výrazná sekvestracia s propagáciou sekvestra caudalne popri tele stavca l5 veľkosť sekvestra 20x22x13 mm.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (10:06)

Nález je veľký, len na základe MRI popisu treba operáciu odporučiť. Ale – rozhodnutie o operácii by malo byť postavené predovšetkým na klinickom stave pacienta. Pokiaľ je klinický stav dobrý, možno sa pokúsiť o konzervatívny prístup. Ak sa liečba darí a stav sa zlepší, platnička presahujúca do miechového kanála sa môže časom vstrebať.

Mirka  |  13. 6. 2018 (10:13)

Dakujem za odpoved nohu mám strpnutu krivam na ňu po 20 metroch bolesti v nohe operácia bola navrhnutá s tým že sekvester tlači na nerv myslite že sa mi uľaví? Bolo mi povedané neurochirurgom že veľmi veľmi mala šanca že sa sekvester taký veľký vstrebe skôr nastanú komplikácie s mocenim a podobne poprosím VSS o názor

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 6. 2018


Milan  |  2. 6. 2018 (15:10)

Na MRI mi nasli L5-S1extruzia disku na 5mm s vplivom na pošvu S1. Je toto dovodom že ma zasiahne obrovská bolesť v trupe akoby elektrina ale vyrazí to do brucha?Akoby zaseknuty nerv ale len ak napnem svalstvo v trupe,napr pri zakaslani,kychnutí alebo nejakom ukone bez pomoci rúk kedy mam napnuté svalstvo v drieku.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (9:48)

Zvýšený vnútro brušný tlak zakašľanie, kýchnutie, tlak na stolicu) provokuje bolesti, ktoré sú spôsobené vysunutím platničky. Vystreľovanie bolestí do brucha môže svedčať o vysunutej platničke vyššie v oblasti driekovej chrbtice, než je to z jej spolu- oblasť L5/S1.

> reagovať

mária  |  26. 5. 2018 (21:42)

môže sa vysunutím platničky poškodit nerv,ak áno ako dalej.mám íst na operáci do ZA.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 6. 2018 (10:00)

Vysunutá platnička môže spôsobiť poškodenie tzv. nervového koreňa – je to „hrubý nerv“, ktorý vychádza medzi dvoma stavcami. Neviem, na akú operáciu do zahraničia máte ísť – či operáciu tejto platničky, či na inú operáciu. Vysunutú platničku treba liečiť komplexne – následky (bolesti, príznaky dysfunkcie nervu) liekmi, zároveň treba dlhodobú RHB, ktorá musí byť nasledovaná každodenným vhodným cvičením cvikov, ktoré zlepšujú stav svalstva a postavenie chrbtice.

> reagovať

Daniela  |  22. 5. 2018 (13:46)

Dobry den dnes mi bola stanovena diagnoza radikularna iritacia syndrom L5,S1 I.sin. prosim co to je ????a je to vazne???dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 5. 2018 (10:23)

Je to dráždenie dvoch veľkých nervov, ktoré z oblasti driekovo-krížovej chrbtice vychádzajú do nohy. Najčastejšia príčina tohto dráždenia je porucha v oblasti danej časti chrbtice – výrastok, vysunutá platnička... Dráždenie nervu znamená, že nerv ešte nie je poškodený, čo je dobrá správa. Stav sa lieči liekmi, ktoré predpisuje lekár, rehabilitáciou chrbtice a následne sa odporúča dlhodobé každodenné cvičenie RHB cvikov na chrbticu. Takto sa príčina dráždenia nervov môže odstrániť.

> reagovať

fatima  |  12. 4. 2018 (20:30)

Dobry den chcela by som sa opytat,ci je vidno nador na prsniku alebo na nejakom organe ak mi urobili mri hrudnej a driekovej chrbtice?Je to vidno povedal by radiolog?Manzel povedal ze by to videl.Dakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 4. 2018 (11:18)

Nemusí byť vidieť, pretože vyšetrenie je zamerané na iné tkanivá – stavce, platničky, nervy, nie na tkanivo prsníka. Pokiaľ máte strach z nádoru prsníka, čím skôr choďte ku svojmu gynekológovi – načo sa zbytočne báť?

> reagovať

Maryna  |  11. 4. 2018 (20:26)

Dobry den mam silne bolesti v lavej nohe aj v lavej strane asi platničkasom bola na rengene .L5/S1 ktory je mierne zuženy,incip.zmenyL3-5char.ventrolat. osteofytov.Nevem čo to znamena doktorka ma posila za ortopedom terminy su až o dva mesace.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 4. 2018 (11:10)

Najspodnejšia platnička je vydratá a môže tlačiť na nerv idúci do nohy, čo vyvoláva bolesti. Okrem toho máte výrastky na stavcoch – degeneratívne zmeny. Vypýtajte sa na rehabilitáciu, nasaďte si Ibalgin 400 mg po jedle 3x1 (pokiaľ nemáte chorý žalúdok, neberiete lieky na riedenie krvi a lekár Vám žiadny liek nedal)– berte 2 týždne, k tomu Milgamma N 2-0-2 2 týždne, potom 3x1, Magnerot 500 3x2 počas jedného týždňa, potom 1-0-1. Držím palce.

> reagovať

Pietro  |  5. 4. 2018 (17:22)

Dobrý deň, cca 1 mesiac mam bolesti okolo stavca, asi L5. Bolesť je hlavne na dotyk. Pri namáhaní nepociťujem bolesť. Občas mierne zabolí pri zohnutí – natiahnutí častí okolo stavca. Môžem mať poškodenú platničku, stavec alebo, čo môže byť príčina? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:59)

Bolesť môže pochádzať zo stavca aj platničky, ale aj zo šliach a svalov v tejto oblasti. Skúste 5 dní užívať Ibalgin 400 mg 3x1, Milgamma N 2-0-2, lokálne si natierajte alebo dajte náplasti s Ibalginom (náplasti ú lepšie, podľa návodu ich treba mať trvalo 5 dní). Ak to neprejde, treba ísť na vyšetrenie k obvodnému lekárovi.

> reagovať

Trenčanka v BA  |  3. 4. 2018 (7:58)

Pán doktor, pri denzitometrii mi zistili len osteopéniu ale na QCT to bola osteoporóza - 3,58. Ako je to možné (vyš. boli vykonané v 2-mesač. čas. odstupe)? 2. otázka: Ťažká diskopatia L5-S1: existuje nejaká nová metóda liečby - \\\"reštaurovania\\\" platničiek (ďalšie 4 L-disky: protrúzie event. hernia). Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:25)

Odpoveď na prvú otázku: boli vyšetrené dve rôzne lokality, ktoré mali kostnú hustotu rozdielnu, v liečbe treba vziať do úvahy CT vyšetrenie – obráťte sa na osteológa, internistu, ktorý sa špecializuje na liečbu osteoporózy. Odoslať k nemu Vás musí obvodný lekár. 2. Otázka: konzervatívna liečba poškodenej platničky, ktorá by ju dokázala regenerovať, zatiaľ nie je. Je ale možná operačná výmena platničky za umelú. Otázne ale je, či pri danom stupni osteoporózy bude operácia teraz možná – musíte ju prekonzultovať s chirurgami. Tieto operácie dobre robia napr. v Ružomberku, na konzultáciu Vás musí poslať neurológ, alebo ortopéd. Neprestávajte sa hýbať – momentálne je pre Vás najvhodnejšou rehabilitáciou obyčajná chôdza. Ale je mimoriadne dôležitá. Držím palce.

> reagovať

Tomas  |  31. 3. 2018 (15:36)

Dobry den , asi 2 tyzdne dozadu som zacal pocitovat bolest spodnej casti chrbta v oblasti kostrce . moje zamestnanie je narocne na chrbticu a tiez pravidelne cvicim . Posledny tyzden vsak necitim bolest len pri predklone ale aj ked mam ist na zachod , aj stolicu mam casto ako keby kusky. viete mi pomoct ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:02)

Pokiaľ sa bolesti zhoršujú alebo provokujú pri zatlačení na stolicu, tak to by mohlo byť príznakom vysunutej platničky v dolnej časti chrbtice, čo vyžaduje vyšetrenie – obrátiť sa musíte na svojho obvodného lekára. Pokiaľ je iba problém so stolicou – stolica rozkúskovaná – toto nemusí s chrbticou súvisieť. Na tento problém skúste zlepšiť pitný režim a denne na lačno užiť jednu polievkovú lyžicu oleja – akéhokoľvek jedlého oleja.

> reagovať

Monka  |  26. 3. 2018 (10:24)

Dobry den, popis RTG kostrce: incip.chondrosis intervert. L5/S1 - termin k lekarovi mam az na maj, chcem sa spytat, co je to za diagnozu? docitala som sa iba o chondroze platniciek, avsak tu platnicka nie je spominana.. mam problemy s kostrcou, podla maserky, mam posunutu -zastrcenu kostrc dovnutra.. vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  4. 4. 2018 (10:18)

Nález popisuje degeneráciu najspodnejšej platničky našej chrbtice, s čím môže súvisieť aj bolesť pociťovaná v oblasti kostrče. Ku diagnózam masérky sa stavajte rezervovane.

> reagovať

MN85  |  9. 3. 2018 (6:50)

Dobrý den, chcel by som sa opýtať, medzi L5 - S1mam sekvester 11,7 mm a tlaci mi na nervy. Po cca 1,5 mesiaci kludoveho rezimu a branie liekov bolest ustupila. Môže sa medzistavcova platnicka sama upraviť, stiahnut, vstrebat?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (11:09)

Môže, ale k tomuto deju dochádza za rok až dlhšie obdobie, môže sa vstrebať len čiastočne – ako to bude u Vás, to sa ťažko dá predpovedať. K liečbe patrí aj vybudovanie svalového korzetu pomocou každodenného cvičenia vhodných RHb cvikov, ktoré by Vám mali naplánovať na rehabilitácii po osobnom vyšetrení. Kvalitný svalový korzet „zabetónuje“ poruchu chrbtice, nebude sa ďalej zhoršovať a tak sa vytvoria podmienky na vstrebanie platničky. Aj cez internet si naštudujte základy Školy chrbta a prečítajte si články, ktoré o liečbe chrbtice píše Prof. MUDr. A. Gúth.

> reagovať

jaroslav  |  6. 3. 2018 (20:19)

Prosim o posudenie,v segmente L4/5dorzalna protruzia discu s utlakom duralneho vaku,vpravo prechadza do extruzie,sekvester sirky15mm,hrubky7 a dlzky15mm siri sa kranialne pozdlz zadnej stenyL4 a podmienuje utlak duralneho vaku a kompresiu korenaL4I.dx.da sa to odstranit len operaciou alebo je aj ina moznost.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:44)

Operácia je vhodným riešením, je možnosť aj laserovej operácie, ktorá je veľmi šetrná – skúste konzultovať Pain klinik v Košiciach. K možnosti inej – konzervatívnej – liečby sa neviem vyjadriť bez osobného vyšetrenia. Ak by ste boli mladší a Váš klinický stav by bol dobrý, možno odporúčať aj konzervatívnu liečbu. Je postavená predovšetkým na kvalitnej a individuálnej rehabilitácii a veľkej sebadisciplíne pacienta – treba denne cvičiť rok, aby sa vytvorili podmienky na „vyliečenie“. Vysunutá časť platničky sa môže vstrebať a cvičením sa vytvorí taký silný svalový korzet, ktorý v budúcnosti zabráni recidíve. Predpokladá to doživotné pravidelné cvičenie. Bolesti možno spočiatku kontrolovať liekmi odvodenými od antiepileptík.

> reagovať

jaroslavd  |  5. 3. 2018 (15:59)

L4/5 dorzalna protruzia disku s utlakom duralneho vaku,prechadza do extruzie so sekvestracou sirky15mm,hrubky7,dlzky15,siri sa kranialne pozdlz zadnej strany stavcaL4 a podmienuje utlakduralneho vaku a kompresiu korenaL4Idx.Bolest ide do pravej dolnej kon.da sa to ,liecit bez operacie.dakujem.Jaroslav

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:21)

Operácia je vhodným riešením, je možnosť aj laserovej operácie, ktorá je veľmi šetrná – skúste konzultovať Pain klinik v Košiciach. K možnosti inej – konzervatívnej – liečby sa neviem vyjadriť bez osobného vyšetrenia. Ak by ste boli mladší a Váš klinický stav by bol dobrý, možno odporúčať aj konzervatívnu liečbu. Je postavená predovšetkým na kvalitnej a individuálnej rehabilitácii a veľkej sebadisciplíne pacienta – treba denne cvičiť rok, aby sa vytvorili podmienky na „vyliečenie“. Vysunutá časť platničky sa môže vstrebať a cvičením sa vytvorí taký silný svalový korzet, ktorý v budúcnosti zabráni recidíve. Predpokladá to doživotné pravidelné cvičenie. Bolesti možno spočiatku kontrolovať liekmi odvodenými od antiepileptík.

> reagovať

Michal  |  3. 3. 2018 (20:38)

Dobrý deň. Venujem sa otužovaniu a pred 2 mesiacmi som po kúpaní začal pociťovať mravčenie v ľavej strane krížov. Po týždni som si kúpil milgammu N a mravčenie prestalo. Začala vsak diskonfortná tlaková bolesť, ktorá prešla dopredu do ľavej strany podbruška až do priestorov moč.mechura. Môže to mať súvis s platničkou?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:04)

Platnička sa nedá vylúčiť, ale je málo pravdepodobná. Podľa popisu vyzerajú Vaše ťažkosti na blokádu sakroiliakálneho kĺbu vľavo, vylúčiť sa ale nedá ani nejaký zápal močového traktu. Odporúčam návštevu obvodného lekára, veľmi rýchlo môže zistiť, čo Vám je.

> reagovať

Zuzana  |  27. 2. 2018 (8:52)

Vážená pani doktorka,mám Dg (MRi): chronicka masivna extruzia disku Th10/11.Dá sa tento stav stabilizovať cvicenim, alebo je nutna OP?Už ste sa s takouto Dg stretli?Neviem, na koho sa obratit,pretoze vsetci (?) pisu o herniach v L oblasti chrbtice.Dakujem za instrukcie.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:48)

Liečba patrí do rúk neurológa, ktorý by mal spolupracovať s rehabilitáciou. Operácia by mala byť nutná len vtedy, ak by bola vysunutou platničkou poškodená miecha. Takýchto pacientov je veľa, nie je to nič zvláštne.

> reagovať

Martina Copáková  |  25. 2. 2018 (12:56)

Dobrý deň.Mám tieto diagnozy M51.1 Protrusio disci intervertebralis L5/S1 centr. A M50.1 Protrusio disci intervertebralis C6/C7 . Chcem sa opýtať či mi ozonoterapia pomôže vyliečiť poškodenú platničku alebo iba utlmí bolesti?

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:38)

Ozónoterapia môže prispieť k zlepšeniu všetkých tkanivových štruktúr platničky a okolo nej, ale nevylieči ju. Napriek tomu sa po ozónoterapii, hlavne opakovanej, môže Váš stav výrazne zlepšiť.

> reagovať

Lucia  |  23. 2. 2018 (20:51)

Dobrý deň, pred niekoľkými dňami mi bola diagnostikovaná puknutá platnička v dolnej časti chrbtice. A chcem sa spýtať, či aj pri tejto diagnóze môžem naďalej cvičiť. Doteraz som robila silové tréningy v kombinácii s jogou. Vopred ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:20)

To závisí od klinického stavu – aký je dopad puknutej platničky na nervovo-svalový systém a celý pohybový aparát. To je jeden z dvoch dôležitých momentov, ten druhý je – prečo platnička pukla – možno aj následkom doterajších športových aktivít. Preto zodpovedať Vašu otázku môže len lekár, najlepšie špecialista v rehabilitácii, ktorý Vás ako pacienta pozná a vyšetrí.

> reagovať

Ján Tonhajzer  |  17. 2. 2018 (17:52)

Dobrý deň.Dlhšie mávam nutkanie na močenie a kašovitú stolicu.Vyšetrenia nič nezistili,asi po pol roku,po ukrutných bolestiach v krížoch ktoré mi vystreľovali do LDK,bola zistená hernia L5S1 so širokou bázou,zúžené neuroforameny s kompresiou na koreň L5.Môže časté močenie a pocit akoby na stolicu súvisieť s herniou?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:16)

Môže, pretože platnička môže vytvárať na nervy, ktoré idú do konečníka a močového mechúra. O uvedených problémoch by ste mali v každom prípade informovať svojho neurológa – čo najskôr.

> reagovať

Ján  |  14. 2. 2018 (12:15)

Dobrý deň chcel by som sa Vás opýtať že čo znamená toto: VAS L a radik. sy S1 I.dx., irit.- zanikov. vs. diskogenny. A chcel by som sa Vás ešte spýtať či sa to musí operovať. Za odpoveď ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:53)

V slovenčine to znamená: bolesti driekovej chrbtice a dráždenie nervu idúceho do nohy vpravo pravdepodobne vysunutou platničkou. Spôsob liečby závisí od stavu pacienta, o ktorom nič neviem, ale operuje sa až po tom, ak sa konzervatívnou liečbou nedosiahlo žiadne zlepšenie.

> reagovať

Karol  |  13. 2. 2018 (12:21)

Dobrý deň, pred dvoma rokmi mi bola diagnostikovaná extruzia disku L5/S1, ľahká esovitá skolioza. Vtedy som cítil len bolesť v spodnej oblasti chrbta. Teraz mávam silné bolesti v pravej nohe zozadu až po prsty, nohu mám strpnutu pár krát pocit že neudržim moč. Ako postupovať ďalej. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:36)

Popisujete vážnejší stav, kedy pravdepodobne došlo vysunutou platničkou ku dráždeniu nervov idúcich do nôh a do močového mechúra. Tento stav vyžaduje okamžité vyšetrenie neurológa je to aj indikácia na hospitalizáciu.

> reagovať

Maria  |  12. 2. 2018 (13:17)

Mám bolesti krčnej chrbtice tabletky záberu len na nejaký čas.MR pravosranna herniach diskuC 5-6 typu extruzie čo spôsobuje komprimaciu priľahlej centrum.casti miechy a ventr.korena pravého nervuC6 3.-4.st.kompresie.ulging disku C_7.Bez MR známok myelopatie.Mozem s touto diagnózou absolvovať rehabilitáciu.?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:26)

Môžete, ale rehabilitácia by mala byť odporučená RHB lekárom a mal by ju vykonávať skúsený fyzioterapeut. Po rehabilitácii by ste sa nemali cítiť horšie, pokiaľ sa budete cítiť horšie. Daný typ rehabilitácie nie je pre Vás. Stav vyžaduje vysoko individuálny prístup.

maria  |  21. 2. 2018 (22:56)

dakujem za odpoved.Chcela by som sa opytat,ci je moj stav važny.Boli ma cela lava strana a pritom vyskocenu platnicku mam na pravej strane.Ako je to možne?Aka praca by bola pre mna vhodna,ked som pracovala ako sička,ale už nevladzem.Boli ma aj stale hlava a v krku mi vrzga .

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:07)

Nie je vážny v tom zmysle, že by sa nemohol výrazne zlepšiť potenciálne až do tej miery, aby ste problémy nemali. Platnička je vyskočená vpravo, to znamená, že telo šetrí túto „poškodenú“ pravú polovicu a viac zaťažuje ľavú, táto potom bolí z preťaženia. Práca šičky je doživotne nevhodná, uvažujte o nejakom preškolení, alebo inom type práce – po porade s lekárom, ktorý je vo vašom okolí dostupný a nebude Vám chrbticu kaziť.

> reagovať

helenasurinova  |  4. 2. 2018 (14:59)

Dobrý deň.Moja 18 ročna dcera má M54.3 ischialgia.MR 1dx-L4-L5 nalieha na koren.Má dost velke bolesti.Bola hospitalizovaná,chodila na cvičenie,brala infuzky.Nič jej nepomáha.Ako jej mozem pomocť.Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (10:32)

Bolo by treba aspoň približne vypátrať príčinu, prečo u takej mladej dievčiny došlo k vysunutiu platničky. Môže to byť typ pohybovej sústavy, nesprávne zaobchádzanie so sebou (nedostatok pohybu, alebo naopak – sústavné preťažovanie...). Pretože prvý krok v správnej liečbe je práve odstránenie príčiny. Ďalej: pokiaľ bolesti pretrvávajú, ešte možno skúsiť obstrek nervu pod CT – naň Vás môže odporučiť neurológ, tiež ozónoterapia. Pokiaľ nič nepomôže, zvážte laserovú operáciu, dobrí operatéri sú napr. v Košiciach, Ružomberku... Odstránenie problému (aj keby dcéra operáciu podstúpiť musela) spočíva ale v správne vedenej rehabilitácii a následnom každodennom cvičení správnych pre ňu vhodných cvikov na chrbticu, ktoré sa musí naučiť pod dozorom skúseného fyzioterapeuta. Cvičiť musí denne rok – po roku sa vybuduje pevný tzv. svalový korzet, ktorý poruchu doslova „zabetónuje“ a nedovolí jej viac pôsobiť. Dcéra však bude musieť cvičiť aj potom – pravidelne minimálne 2x do týždňa. Po takýchto cvičeniach majú ženy veľmi pekné postavy, na čo ju môžete motivovať. Treba zvládnuť princípy Školy chrbta – môžete aj cez internet.

v  |  14. 3. 2018 (8:15)

Dobry den,pani Helena,ja mam 32 rokov a rovnaky problem.Fyzicka bolest je jedna vec,ale co to robi s psychikou cloveka,to je stokrat horsie.bojujem,ale je to miestami narocne a velakrat mam pocit,ze ma nepochopi nikto,kto neprechadza podobnou torturou.ak dcera chce,nech mi napise na platnicka123@gmail.com

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 6. 2018


Sona  |  3. 2. 2018 (20:18)

Dobry den,mam 33r.,dva tyzdne mam bolesti v krizoch na pravej strane,bolest prechadza do pravej nohy.Tyzden mi pichaju almiral,na rtg sa nic zavazneho nezitilo,ale bolesti mam stale.Cim to moze byt,je mozne,ze by sa prip.problem nezobrazil na rtg?Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (10:28)

Na RTG sa nezobrazí platnička a jej vzťah k nervom, ktoré z chrbtice vychádzajú a ktorých dráždenie môže vyvolávať bolesti. Preto pokiaľ sa liečba nedarí a RTG neprinesie vysvetlenie príčiny bolestí, treba robiť CT alebo MRI diagnostiku.

> reagovať

monika   |  3. 2. 2018 (14:32)

Už dva mesiace ma bolia dolne končatiny-vrchná a bočna strana stehien,cez lytko k členkom.Večer sa pridá mravenčenie a pálenie.Viete mi poradiť čo by to mohlo byť?Neurolog mi predpísal Gabagamma,flektor,dorsiflex..Môže to súvisieť s platničkou L5/S1?ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (10:23)

Popísané ťažkosti môže spôsobovať dráždenie nervov idúcich do dolných končatín z driekovo-krížovej chrbtice, príčinou tohto dráždenia môže byť vysunutá platnička. Liečba je nastavená dobre.

monika  |  14. 2. 2018 (23:09)

Bola som na EMG vyšetrní L4,L5,S1-všetko OK.Infuzie,lieky nepomohli,cvičim SM,bolesti DK pretvávajú,palenie a mravenčenie je premenlivé (lýtka,stehná,sedacie svaly,chodidlá.Môže to byť z inej platničky,alebo je to nedostatok vitamínov,minerálov alebo psychika? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:02)

Aj psychika v tomto prípade urobí svoje a pokiaľ je podozrenie na príčinu v oblasti psychiky, treba pracovať s psychikou. Porucha môže byť aj v oblasti minerálov, štítnej žľazy, metabolizmu cukru – bolo by preto vhodné vyšetrenie tzv. vnútorného prostredia a endokrinologické vyšetrenie a vyšetrenie mineralogramu – možno realizovať cestou obvodného lekára.

monika   |  27. 2. 2018 (12:10)

Ďakujem.MR-osteochondrozaL5/S1 s medialnou extruziou disku s propagaciou her. obsahu do vertebralneho kanala 9mm,s kompresiou nervovych štruktur.Medialne protruzieL3/4 L4/5.JE nutná operácia alebo je ešte šanca na iné riešenie a aké??Ďakujem velmi pekne...

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (9:49)

Váš problém viac súvisí s nálezom na chrbtici, ako s psychikou. K liečbe by bolo vhodné pridať liek odvodený od antiepileptík na zmiernenie bolestí. Pokiaľ Vaša konzervatívna liečba trvá 6 týždňov a viac a Vy necítite žiadne zlepšenie, na mieste by bolo konzultovať chirurga.

monika  |  8. 3. 2018 (20:25)

Ďakujem velmi pekne..

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 6. 2018


Julius  |  30. 1. 2018 (21:36)

Dobrý večer mam 16 rokov a uz 2 roky mam hernaciu disku L5-S1 a L3-4 bolesti mi vyžarujú do ľavej nohy pred týždňom kontrola na MRI ukázala zväčšenie hernacie disku prosím Vás ako mam postupovať v liečbe a aká je percentualna šanca na vyliečenie? Samozrejme bez operácie Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (10:34)

Predovšetkým – treba sa nechať vyšetriť skúseným dobrým rehabilitačným lekárom, ktorý Vám urobí rehabilitačný plán. Jeho podstatou by mal byť nácvik takých cvikov na chrbticu, ktoré budú odstraňovať príčiny vzniku vysunutia platničky – napríklad slabé svalstvo, zlé držanie tela a podobne. Cvičiť sa musíte naučiť pod dozorom odborného fyzioterapeuta – každý cvik možno odcvičiť viacerými spôsobmi, záleží na tom, aké svalové skupiny zapnem a my zapíname bez dozoru tie, ktoré sme zvyknutí používať a to nemusí byť dobré. Potom musíte cvičiť každodenne trpezlivo rok, aby sa stav upravil. Ani potom nemôžete prestať, ale cvičiť denne už nemusíte. Berte potravinové doplnky – chondroprotektíva, Milgamma N – v lekárni Vám poradia. Liečba vyžaduje mimoriadnu sebadisciplínu. Naštudujte si Školu chrbta – dá sa aj cez internet, aby ste sa sám učili vhodným pohybovým stereotypom a vyhli sa škodlivej záťaži. Pokiaľ sa liečbe darí, stav sa zlepšuje a časť vysunutej platničky sa môže začať vstrebávať. Je to dlhodobý proces, ale nádej je – držím Vám palce!

> reagovať

1 2 3 4 ... 17

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.