21. 3. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

2:11

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

28. 3. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
21. 3. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

Poučenie o právach dotknutej osoby

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  21. 3. 2018 (10:00 - 11:00)


MN85  |  9. 3. 2018 (6:50)

Dobrý den, chcel by som sa opýtať, medzi L5 - S1mam sekvester 11,7 mm a tlaci mi na nervy. Po cca 1,5 mesiaci kludoveho rezimu a branie liekov bolest ustupila. Môže sa medzistavcova platnicka sama upraviť, stiahnut, vstrebat?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (11:09)

Môže, ale k tomuto deju dochádza za rok až dlhšie obdobie, môže sa vstrebať len čiastočne – ako to bude u Vás, to sa ťažko dá predpovedať. K liečbe patrí aj vybudovanie svalového korzetu pomocou každodenného cvičenia vhodných RHb cvikov, ktoré by Vám mali naplánovať na rehabilitácii po osobnom vyšetrení. Kvalitný svalový korzet „zabetónuje“ poruchu chrbtice, nebude sa ďalej zhoršovať a tak sa vytvoria podmienky na vstrebanie platničky. Aj cez internet si naštudujte základy Školy chrbta a prečítajte si články, ktoré o liečbe chrbtice píše Prof. MUDr. A. Gúth.

> reagovať

jaroslav  |  6. 3. 2018 (20:19)

Prosim o posudenie,v segmente L4/5dorzalna protruzia discu s utlakom duralneho vaku,vpravo prechadza do extruzie,sekvester sirky15mm,hrubky7 a dlzky15mm siri sa kranialne pozdlz zadnej stenyL4 a podmienuje utlak duralneho vaku a kompresiu korenaL4I.dx.da sa to odstranit len operaciou alebo je aj ina moznost.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:44)

Operácia je vhodným riešením, je možnosť aj laserovej operácie, ktorá je veľmi šetrná – skúste konzultovať Pain klinik v Košiciach. K možnosti inej – konzervatívnej – liečby sa neviem vyjadriť bez osobného vyšetrenia. Ak by ste boli mladší a Váš klinický stav by bol dobrý, možno odporúčať aj konzervatívnu liečbu. Je postavená predovšetkým na kvalitnej a individuálnej rehabilitácii a veľkej sebadisciplíne pacienta – treba denne cvičiť rok, aby sa vytvorili podmienky na „vyliečenie“. Vysunutá časť platničky sa môže vstrebať a cvičením sa vytvorí taký silný svalový korzet, ktorý v budúcnosti zabráni recidíve. Predpokladá to doživotné pravidelné cvičenie. Bolesti možno spočiatku kontrolovať liekmi odvodenými od antiepileptík.

> reagovať

jaroslavd  |  5. 3. 2018 (15:59)

L4/5 dorzalna protruzia disku s utlakom duralneho vaku,prechadza do extruzie so sekvestracou sirky15mm,hrubky7,dlzky15,siri sa kranialne pozdlz zadnej strany stavcaL4 a podmienuje utlakduralneho vaku a kompresiu korenaL4Idx.Bolest ide do pravej dolnej kon.da sa to ,liecit bez operacie.dakujem.Jaroslav

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:21)

Operácia je vhodným riešením, je možnosť aj laserovej operácie, ktorá je veľmi šetrná – skúste konzultovať Pain klinik v Košiciach. K možnosti inej – konzervatívnej – liečby sa neviem vyjadriť bez osobného vyšetrenia. Ak by ste boli mladší a Váš klinický stav by bol dobrý, možno odporúčať aj konzervatívnu liečbu. Je postavená predovšetkým na kvalitnej a individuálnej rehabilitácii a veľkej sebadisciplíne pacienta – treba denne cvičiť rok, aby sa vytvorili podmienky na „vyliečenie“. Vysunutá časť platničky sa môže vstrebať a cvičením sa vytvorí taký silný svalový korzet, ktorý v budúcnosti zabráni recidíve. Predpokladá to doživotné pravidelné cvičenie. Bolesti možno spočiatku kontrolovať liekmi odvodenými od antiepileptík.

> reagovať

Michal  |  3. 3. 2018 (20:38)

Dobrý deň. Venujem sa otužovaniu a pred 2 mesiacmi som po kúpaní začal pociťovať mravčenie v ľavej strane krížov. Po týždni som si kúpil milgammu N a mravčenie prestalo. Začala vsak diskonfortná tlaková bolesť, ktorá prešla dopredu do ľavej strany podbruška až do priestorov moč.mechura. Môže to mať súvis s platničkou?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:04)

Platnička sa nedá vylúčiť, ale je málo pravdepodobná. Podľa popisu vyzerajú Vaše ťažkosti na blokádu sakroiliakálneho kĺbu vľavo, vylúčiť sa ale nedá ani nejaký zápal močového traktu. Odporúčam návštevu obvodného lekára, veľmi rýchlo môže zistiť, čo Vám je.

> reagovať

Zuzana  |  27. 2. 2018 (8:52)

Vážená pani doktorka,mám Dg (MRi): chronicka masivna extruzia disku Th10/11.Dá sa tento stav stabilizovať cvicenim, alebo je nutna OP?Už ste sa s takouto Dg stretli?Neviem, na koho sa obratit,pretoze vsetci (?) pisu o herniach v L oblasti chrbtice.Dakujem za instrukcie.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:48)

Liečba patrí do rúk neurológa, ktorý by mal spolupracovať s rehabilitáciou. Operácia by mala byť nutná len vtedy, ak by bola vysunutou platničkou poškodená miecha. Takýchto pacientov je veľa, nie je to nič zvláštne.

> reagovať

Martina Copáková  |  25. 2. 2018 (12:56)

Dobrý deň.Mám tieto diagnozy M51.1 Protrusio disci intervertebralis L5/S1 centr. A M50.1 Protrusio disci intervertebralis C6/C7 . Chcem sa opýtať či mi ozonoterapia pomôže vyliečiť poškodenú platničku alebo iba utlmí bolesti?

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:38)

Ozónoterapia môže prispieť k zlepšeniu všetkých tkanivových štruktúr platničky a okolo nej, ale nevylieči ju. Napriek tomu sa po ozónoterapii, hlavne opakovanej, môže Váš stav výrazne zlepšiť.

> reagovať

Lucia  |  23. 2. 2018 (20:51)

Dobrý deň, pred niekoľkými dňami mi bola diagnostikovaná puknutá platnička v dolnej časti chrbtice. A chcem sa spýtať, či aj pri tejto diagnóze môžem naďalej cvičiť. Doteraz som robila silové tréningy v kombinácii s jogou. Vopred ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:20)

To závisí od klinického stavu – aký je dopad puknutej platničky na nervovo-svalový systém a celý pohybový aparát. To je jeden z dvoch dôležitých momentov, ten druhý je – prečo platnička pukla – možno aj následkom doterajších športových aktivít. Preto zodpovedať Vašu otázku môže len lekár, najlepšie špecialista v rehabilitácii, ktorý Vás ako pacienta pozná a vyšetrí.

> reagovať

Ján Tonhajzer  |  17. 2. 2018 (17:52)

Dobrý deň.Dlhšie mávam nutkanie na močenie a kašovitú stolicu.Vyšetrenia nič nezistili,asi po pol roku,po ukrutných bolestiach v krížoch ktoré mi vystreľovali do LDK,bola zistená hernia L5S1 so širokou bázou,zúžené neuroforameny s kompresiou na koreň L5.Môže časté močenie a pocit akoby na stolicu súvisieť s herniou?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:16)

Môže, pretože platnička môže vytvárať na nervy, ktoré idú do konečníka a močového mechúra. O uvedených problémoch by ste mali v každom prípade informovať svojho neurológa – čo najskôr.

> reagovať

Ján  |  14. 2. 2018 (12:15)

Dobrý deň chcel by som sa Vás opýtať že čo znamená toto: VAS L a radik. sy S1 I.dx., irit.- zanikov. vs. diskogenny. A chcel by som sa Vás ešte spýtať či sa to musí operovať. Za odpoveď ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:53)

V slovenčine to znamená: bolesti driekovej chrbtice a dráždenie nervu idúceho do nohy vpravo pravdepodobne vysunutou platničkou. Spôsob liečby závisí od stavu pacienta, o ktorom nič neviem, ale operuje sa až po tom, ak sa konzervatívnou liečbou nedosiahlo žiadne zlepšenie.

> reagovať

Karol  |  13. 2. 2018 (12:21)

Dobrý deň, pred dvoma rokmi mi bola diagnostikovaná extruzia disku L5/S1, ľahká esovitá skolioza. Vtedy som cítil len bolesť v spodnej oblasti chrbta. Teraz mávam silné bolesti v pravej nohe zozadu až po prsty, nohu mám strpnutu pár krát pocit že neudržim moč. Ako postupovať ďalej. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:36)

Popisujete vážnejší stav, kedy pravdepodobne došlo vysunutou platničkou ku dráždeniu nervov idúcich do nôh a do močového mechúra. Tento stav vyžaduje okamžité vyšetrenie neurológa je to aj indikácia na hospitalizáciu.

> reagovať

Maria  |  12. 2. 2018 (13:17)

Mám bolesti krčnej chrbtice tabletky záberu len na nejaký čas.MR pravosranna herniach diskuC 5-6 typu extruzie čo spôsobuje komprimaciu priľahlej centrum.casti miechy a ventr.korena pravého nervuC6 3.-4.st.kompresie.ulging disku C_7.Bez MR známok myelopatie.Mozem s touto diagnózou absolvovať rehabilitáciu.?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:26)

Môžete, ale rehabilitácia by mala byť odporučená RHB lekárom a mal by ju vykonávať skúsený fyzioterapeut. Po rehabilitácii by ste sa nemali cítiť horšie, pokiaľ sa budete cítiť horšie. Daný typ rehabilitácie nie je pre Vás. Stav vyžaduje vysoko individuálny prístup.

maria  |  21. 2. 2018 (22:56)

dakujem za odpoved.Chcela by som sa opytat,ci je moj stav važny.Boli ma cela lava strana a pritom vyskocenu platnicku mam na pravej strane.Ako je to možne?Aka praca by bola pre mna vhodna,ked som pracovala ako sička,ale už nevladzem.Boli ma aj stale hlava a v krku mi vrzga .

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:07)

Nie je vážny v tom zmysle, že by sa nemohol výrazne zlepšiť potenciálne až do tej miery, aby ste problémy nemali. Platnička je vyskočená vpravo, to znamená, že telo šetrí túto „poškodenú“ pravú polovicu a viac zaťažuje ľavú, táto potom bolí z preťaženia. Práca šičky je doživotne nevhodná, uvažujte o nejakom preškolení, alebo inom type práce – po porade s lekárom, ktorý je vo vašom okolí dostupný a nebude Vám chrbticu kaziť.

> reagovať

helenasurinova  |  4. 2. 2018 (14:59)

Dobrý deň.Moja 18 ročna dcera má M54.3 ischialgia.MR 1dx-L4-L5 nalieha na koren.Má dost velke bolesti.Bola hospitalizovaná,chodila na cvičenie,brala infuzky.Nič jej nepomáha.Ako jej mozem pomocť.Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (10:32)

Bolo by treba aspoň približne vypátrať príčinu, prečo u takej mladej dievčiny došlo k vysunutiu platničky. Môže to byť typ pohybovej sústavy, nesprávne zaobchádzanie so sebou (nedostatok pohybu, alebo naopak – sústavné preťažovanie...). Pretože prvý krok v správnej liečbe je práve odstránenie príčiny. Ďalej: pokiaľ bolesti pretrvávajú, ešte možno skúsiť obstrek nervu pod CT – naň Vás môže odporučiť neurológ, tiež ozónoterapia. Pokiaľ nič nepomôže, zvážte laserovú operáciu, dobrí operatéri sú napr. v Košiciach, Ružomberku... Odstránenie problému (aj keby dcéra operáciu podstúpiť musela) spočíva ale v správne vedenej rehabilitácii a následnom každodennom cvičení správnych pre ňu vhodných cvikov na chrbticu, ktoré sa musí naučiť pod dozorom skúseného fyzioterapeuta. Cvičiť musí denne rok – po roku sa vybuduje pevný tzv. svalový korzet, ktorý poruchu doslova „zabetónuje“ a nedovolí jej viac pôsobiť. Dcéra však bude musieť cvičiť aj potom – pravidelne minimálne 2x do týždňa. Po takýchto cvičeniach majú ženy veľmi pekné postavy, na čo ju môžete motivovať. Treba zvládnuť princípy Školy chrbta – môžete aj cez internet.

v  |  14. 3. 2018 (8:15)

Dobry den,pani Helena,ja mam 32 rokov a rovnaky problem.Fyzicka bolest je jedna vec,ale co to robi s psychikou cloveka,to je stokrat horsie.bojujem,ale je to miestami narocne a velakrat mam pocit,ze ma nepochopi nikto,kto neprechadza podobnou torturou.ak dcera chce,nech mi napise na platnicka123@gmail.com

Na Vašu otázku odpovie lekár:  21. 3. 2018


Sona  |  3. 2. 2018 (20:18)

Dobry den,mam 33r.,dva tyzdne mam bolesti v krizoch na pravej strane,bolest prechadza do pravej nohy.Tyzden mi pichaju almiral,na rtg sa nic zavazneho nezitilo,ale bolesti mam stale.Cim to moze byt,je mozne,ze by sa prip.problem nezobrazil na rtg?Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (10:28)

Na RTG sa nezobrazí platnička a jej vzťah k nervom, ktoré z chrbtice vychádzajú a ktorých dráždenie môže vyvolávať bolesti. Preto pokiaľ sa liečba nedarí a RTG neprinesie vysvetlenie príčiny bolestí, treba robiť CT alebo MRI diagnostiku.

> reagovať

monika   |  3. 2. 2018 (14:32)

Už dva mesiace ma bolia dolne končatiny-vrchná a bočna strana stehien,cez lytko k členkom.Večer sa pridá mravenčenie a pálenie.Viete mi poradiť čo by to mohlo byť?Neurolog mi predpísal Gabagamma,flektor,dorsiflex..Môže to súvisieť s platničkou L5/S1?ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (10:23)

Popísané ťažkosti môže spôsobovať dráždenie nervov idúcich do dolných končatín z driekovo-krížovej chrbtice, príčinou tohto dráždenia môže byť vysunutá platnička. Liečba je nastavená dobre.

monika  |  14. 2. 2018 (23:09)

Bola som na EMG vyšetrní L4,L5,S1-všetko OK.Infuzie,lieky nepomohli,cvičim SM,bolesti DK pretvávajú,palenie a mravenčenie je premenlivé (lýtka,stehná,sedacie svaly,chodidlá.Môže to byť z inej platničky,alebo je to nedostatok vitamínov,minerálov alebo psychika? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:02)

Aj psychika v tomto prípade urobí svoje a pokiaľ je podozrenie na príčinu v oblasti psychiky, treba pracovať s psychikou. Porucha môže byť aj v oblasti minerálov, štítnej žľazy, metabolizmu cukru – bolo by preto vhodné vyšetrenie tzv. vnútorného prostredia a endokrinologické vyšetrenie a vyšetrenie mineralogramu – možno realizovať cestou obvodného lekára.

monika   |  27. 2. 2018 (12:10)

Ďakujem.MR-osteochondrozaL5/S1 s medialnou extruziou disku s propagaciou her. obsahu do vertebralneho kanala 9mm,s kompresiou nervovych štruktur.Medialne protruzieL3/4 L4/5.JE nutná operácia alebo je ešte šanca na iné riešenie a aké??Ďakujem velmi pekne...

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (9:49)

Váš problém viac súvisí s nálezom na chrbtici, ako s psychikou. K liečbe by bolo vhodné pridať liek odvodený od antiepileptík na zmiernenie bolestí. Pokiaľ Vaša konzervatívna liečba trvá 6 týždňov a viac a Vy necítite žiadne zlepšenie, na mieste by bolo konzultovať chirurga.

monika  |  8. 3. 2018 (20:25)

Ďakujem velmi pekne..

Na Vašu otázku odpovie lekár:  21. 3. 2018


Julius  |  30. 1. 2018 (21:36)

Dobrý večer mam 16 rokov a uz 2 roky mam hernaciu disku L5-S1 a L3-4 bolesti mi vyžarujú do ľavej nohy pred týždňom kontrola na MRI ukázala zväčšenie hernacie disku prosím Vás ako mam postupovať v liečbe a aká je percentualna šanca na vyliečenie? Samozrejme bez operácie Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (10:34)

Predovšetkým – treba sa nechať vyšetriť skúseným dobrým rehabilitačným lekárom, ktorý Vám urobí rehabilitačný plán. Jeho podstatou by mal byť nácvik takých cvikov na chrbticu, ktoré budú odstraňovať príčiny vzniku vysunutia platničky – napríklad slabé svalstvo, zlé držanie tela a podobne. Cvičiť sa musíte naučiť pod dozorom odborného fyzioterapeuta – každý cvik možno odcvičiť viacerými spôsobmi, záleží na tom, aké svalové skupiny zapnem a my zapíname bez dozoru tie, ktoré sme zvyknutí používať a to nemusí byť dobré. Potom musíte cvičiť každodenne trpezlivo rok, aby sa stav upravil. Ani potom nemôžete prestať, ale cvičiť denne už nemusíte. Berte potravinové doplnky – chondroprotektíva, Milgamma N – v lekárni Vám poradia. Liečba vyžaduje mimoriadnu sebadisciplínu. Naštudujte si Školu chrbta – dá sa aj cez internet, aby ste sa sám učili vhodným pohybovým stereotypom a vyhli sa škodlivej záťaži. Pokiaľ sa liečbe darí, stav sa zlepšuje a časť vysunutej platničky sa môže začať vstrebávať. Je to dlhodobý proces, ale nádej je – držím Vám palce!

> reagovať

Katarína  |  26. 1. 2018 (14:46)

dobrý den chcela by som sa opýtat ci sa robí náhrada platničky v driekovej oblasti pretože mam indikovaný zakrok a to revizia priestoru L4/LK5 dx a dekompresia rad L4 dx.Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (9:55)

Áno, náhradu platničky v driekovej oblasti už možno vykonať.

> reagovať

Katarína  |  25. 1. 2018 (20:18)

Dobrý deň.pred rokom mi operovali endoskopicky dobry dplatničku,bola najprv vysunutá a časom sa mi zlomila a mala som úlomky v koreni nervu.Na začiatku januára 2018 zistili na MR že zvyšok platničky sa vysunul a doporučuju revíziu priestoru L4/LK5 dx a dekomresia rad L4 dx.Robi sa náhrada platničky alebo nie, vďaka

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:51)

Áno, už sú možnosti na to, aby sa platnička nahradila, o tomto type operácie sa treba vopred poradiť s chirurgom.

> reagovať

Zuzana  |  23. 1. 2018 (23:49)

Dobrý deň. Mám 25 rokov. Som v deviatom mesiaci tehotenstva. Termín mám 19 februara. Je to moje prvé tehotenstvo. Pred dvoma rokmi mi zistili že mám prasknutú a vysunutú platničku. Chcem sa opýtať či je veľmi veľké riziko pri normálnom pôrode. Je pravda že môžem ochrnúť? L5/S1 hernacia, L4/L5,L3/L4 dorzalne oplostenie.

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:35)

Žiadne ochrnutie, môže sa ale zhoršiť vysunutie platničky, tlak na nerv....pokiaľ nemáte žiadne ťažkosti, treba rodiť normálne. Pokiaľ však máte bolesti a je pozitívny neurologický nález, bolo by treba poradiť sa o prípadnej sekcii s neurológom. Stav sa musí posúdiť osobne, preto by ste neurológa kontaktovať mali.

> reagovať

Nino  |  18. 1. 2018 (8:47)

Dobrý deň. Som športovec,3 roky pracujem v sedavom zam.,veľa šoférujem.Posledný rok som začal pociťovať bolesti v oblasti zadného stehna, a tupú bolesť ľavého členka.CT preukázalo jemnú mediálnu protrúziu L5/S1 do spin.kanála a napriamenú lumbálnu lordózu,narušená dynamika chrbt. Môže to spôsobovať moje bolesti?ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  24. 1. 2018 (10:46)

Môže. Platnička pravdepodobne tlačí na nerv, ktorý z chrbtice vychádza do nohy. CT vyšetrenie sa robí v ľahu, ktorý môže predstavovať pre chrbticu únavovú polohu tento útlak platničky sa nemusí nevyhnutne zobraziť.

Ing. Nino Barák  |  24. 1. 2018 (19:35)

Ďakujem za odpoveď. Chcem vás ešte poprosiť o váš pohľad na to, či môžem naďalej hrávať aktívne futbal alebo sa to môže ešte zhoršiť?

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (9:57)

Beh ako taký sa neodporúča pri poruchách chrbtice, akú máte Vy, tiež pri futbale dochádza k náhlym rotáciám trupu a prudkým pohybom nôh... najvhodnejšie by bolo poradiť sa so športovým lekárom, majú najviac skúseností.

> reagovať

Karin  |  17. 1. 2018 (22:52)

Dakukem pekne pan doktor ale preco lieki na psichyku?pani doktorka mi povedala ze kludne mozem ostat na voziku ak si nedam pozor moje bolesti su nezneaitelne .aky nalez ste mali na misli?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  24. 1. 2018 (10:43)

Máte strach, ktorý treba zvládnuť, pretože ten sám osebe môže zhoršovať bolesti, tiež popísané problémy v oblasti hlavy (triaška a kŕče v hlave) nesúvisia s vysunutou platničkou, ale skôr s psychickým nastavením. Preto by boli vhodné lieky na upokojenie psychiky.

> reagovať

Lucia  |  15. 1. 2018 (20:22)

Dobry den mam posunutú platničku v krízovej oblasti. Prvým prirodzeným pôrodom sa mi bolesti a ťažkosti zhoršili. Momentálne som v 6.mesiaci a je to na nevydržanie. Chcem sa opytat, ci sa mi po ďalšom prirodzenom pôrode moze stať ze sa nevyhnem operácii a radšej mam volit navrhovanú sekciu. Dakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  24. 1. 2018 (10:22)

Zvoľte sekciu. Po pôrode by ste mali začať rehabilitovať pod vedením RHB lekára, alebo skúseného fyzioterapeuta. Operácia platničiek nie je nevyhnutná. Teraz Vám môžu predpísať na RHB špeciálny tehotenský bedrový pás, ktorý Vám môže v bolestiach uľaviť. Ak Vám ho nebudú chcieť predpísať, tak si ho v zdravotníckych pomôckach kúpte.

> reagovať

Beata   |  10. 1. 2018 (7:41)

Dobrý deň, akým postupom je možné najšetrnejšie \\\"zahojiť\\\" ruptúru disku L5/S1 (zatiaľ s miernym vysunutím \\\"jadra\\\"platničky?Operácia t.č.nie je nutná, ale bolesti-zadná č.pr.nohy trvajú už cca pol roka. Čo môže pacient urobiť pre nápravu a aký je odborný pohľad na metódu Disc-FX (na Slov. zatiaľ málo recenzií). Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 1. 2018 (10:36)

Ruptúru platničky samej o sebe zahojiť nevieme. Disc-FX operácie majú dobré výsledky, nie však každá ruptúra disku je indikovaná na takúto operáciu, musí byť klinicky odôvodnená. Tak, ako každá operácia, odstraňuje následok, nie príčinu, ktorou je vždy nesprávne zaobchádzanie s pohybovým aparátom (mimo úrazov). Preto náprava stavu sa musí začínať vždy vhodnou rehabilitáciou, ktorá ale sama o sebe nestačí, pokiaľ po nej nenasleduje dlhodobé (aj mesiace trvajúce) vhodné každodenné cvičenie na chrbticu. Cvičiť treba vedieť správne, cvičenia sa pacienti musia učiť pod odborným dozorom. Treba zvládnuť zásady Školy chrbta – možno aj pomocou internetu.

Beata   |  17. 1. 2018 (12:01)

Ďakujem za odpoveď. K ruptúre došlo práve vplyvom neštandardného pohybu (prehnutia-nedokončeného pádu) a o pár týždňov aj pádu na kostrč.Rehab.sú už naplánované pod odb. vedením. Trápi ma prognóza, t.j. pravdepodobnosť operácie ako mnoho ďalších,manžel má iba 47 rokov a pohybu sa nikdy nevyhýbal. Budeme veriť a konať.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  24. 1. 2018 (9:57)

Držím palce a nebojte sa. Dá sa to opraviť konzervatívne.

> reagovať

Šepeľa Ondrej  |  3. 1. 2018 (10:03)

Šepeľa Ondrej | 20. 12. 2017 (18:23) Šepeľa Ondrej | 18. 12. 2017 (9:23) Prosím o radu. Mám bolesti prechádzajúce do dolnej ľavej končatiny. Mám Globálne vyklenutie (buging) disku L4-5. Globálne Vyklenutie (bulding) disku L-S1 s prechodom do miernej centrálnej protúzie PACS. Čo to znamená a ako sa mám liečiť. Ďaku

MUDr. Ester Točíková  |  10. 1. 2018 (10:55)

Je to vysunutá platnička, ktorá má tendenciu vysúvať sa ďalej. Pokiaľ máte bolesti, treba na prechodnú dobu nasadiť lieky, lebo bolesť je prekážkou rehabilitácie. Sám si môžete nasadiť Milgamma N a chondroprotektíva. Liečba je postavená na rehabilitácii a dlhodobom každodennom cvičení – inej cesty niet. Cvičenie musí byť vhodné, cviky sa musia vykonávať správne (treba nácvik pod dozorom odborníka), lebo inak sú kontroproduktívne. Každodenné cvičenie by malo trvať rok. Treba zvládnuť aj tzv. Školu chrbta – dá sa aj cez internet.

> reagovať

Martina Fenyesova  |  29. 12. 2017 (16:04)

Dobry den trpim obcas silnymi bolestami krizov a tlaci mi to do dolnej koncatiny az k prstom. Bola som uz aj na magnetickej rezonacii a tam mi zistili diagnozu mam vyklebnutu platnicku 2 az 5,5mm. Chcem sa opytat je mozne viliecit to bez operacie a moze mi pomoct bedrovy pas? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 1. 2018 (11:33)

Bedrový pás sa nosí hlavne na začiatku liečby pri záťažových situáciách – keď dlho stojíte, chodíte, sedíte, pri domácich prácach. Liečba ale spočíva na rehabilitácii a následne každodennom cvičení – týždne až mesiace. Pomocou cvičenia sa vytvorí tzv. svalový korzet, ktorý spevní chrbticu. Vysunutá časť platničky sa môže pri správnej pohybovej životospráve pomaly vstrebať. Lieky treba brať, pokiaľ sú bolesti, ktoré prekážajú rehabilitácii.

> reagovať

Andrej Šepeľa  |  22. 12. 2017 (17:33)

Na L4-L5 je štruktúra disku symetrický vyklenutá s presahovaním o 2,5 mm s obturáciou neuroforamenov, bez komprimácie durálneho vaku. V segmente L5-S1 prítomné vyklenutie disku s maximom v zóne centrálneho kanála s naliehaním na durálny vak, pričom nn korene S1 sú s ním v kontakt. Čo to je a ako to liečiť. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 1. 2018 (11:09)

Znamená to vysunutie platničiek v driekovo-krížovej oblasti, ktoré tlačia na nerv idúci do nohy. Liečba je komplexná – lieky Vám musí naordinovať lekár, ktorý Vás pozná. Sám si môžete nasadiť chondroprotektíva a Milgamma N. Podstatou liečby je rehabilitácia a následne dlhodobé každodenné cvičenie. Držím palce.

> reagovať

1 2 3 4 ... 16

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.