Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Klotilda  |  20. 4. 2019 (5:40)

Otazka znie:osteochondroza celej hrudnej chrbtice s prednymi osteofytmi bez traumatickych zmien na skelete aku liecbu by ste doporucili som zena vek 51 a pracujem dost fyziky dakujem za kazdu radu

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:22)

lieky, aj infúzie, rehabilitáciu aj kúpeľnú liečbu, trvalo každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu. V práci používať vhodné ortopedické pomôcky – bedrový pás, možno skúsiť aj tzv. vyrovnávač chrbta. Pokiaľ sa stav nebude zlepšovať, fyzicky ťažkú prácu by ste vykonávať nemali.

> reagovať

Mája 54  |  18. 4. 2019 (23:22)

Dobrý deň,mám tieto výsledky.V SAG rovine rozsah odTh 11po S5,V TRA rovine segimenty L2/L3,L3/L4,L4/L5, a L5/S1. Conus melaris siaha po L1. K tomu ešte Tarlovova cysta v úrovni S2 cca 5,mm. Môže tento nález spôsobovať bolesti ľavej nohy,členku, Bolesť na ľavej strane v podbrušku až hore ku kĺbu?Mam bolesti od decembra.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:20)

Nález na chrbtici môže vysvetľovať popísané problémy.

Mája 54  |  2. 5. 2019 (21:42)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Wilko  |  17. 4. 2019 (9:49)

Dobry den.Po Mr Ls chrbtice Vsgm L5/S1 MI hernia disku do ľava 14mm. Moźe sposobovat bolesť v oboch v dolnych končatinach(stehenne svaly)paliva bolest(slabiny) bedrove klby) podlamovanie kolien a tiež praskanie v kolenach. Po rtg panvy normalny nalez.neurolog Nema vysvetlenie pre tieto príznaky. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:17)

nález na chrbtici spôsobuje niekedy aj rozsiahlu poruchu statodynamiky pohybového aparátu, ktorá môže byť výrazná najmä v driekovo-krížovej oblasti. To spôsobuje preťaženie šliach, svalov (ono to môže mať podobu ako keby chronických zápalov) a časté blokády tzv. sakroliliakálnych kĺbov. Toto všetko môže byť zodpovedné za Vami popisované príznaky. Liečiť treba chrbticu liekmi , vhodné sú najmä antireumatiká + Milgamma N a rehabilitáciou s následným dlhodobým každodenným cvičením. Pokiaľ to nepomôže, dá sa robiť obstrek pod CT (PRT), ozón...

> reagovať

Erika  |  16. 4. 2019 (21:20)

Dobry den na mr mi diagnostikovali anularny bulging IV disku v seg Th 8/9/10/11a hemangiom Th11 vo velkosti 16,5x14mm mavam silne besti v hrudnej chrbtici s tym ze obcas citim palenie az do oblasti hrudnika moze to byt spojene s vysledkami z mr?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:16)

jednoznačne áno. Stav vyžaduje kompletnú liečbu – vhodné lieky, rehabilitáciu, každodenné cvičenia odporučených cvikov na chrbticu.

> reagovať

Andulka  |  16. 4. 2019 (17:25)

Dobrý deň chcela by som sa spitam manželovi zistili na magnetickej osterochondroza L5/S1 so zmenami modic 2 anterospondylolisteza L5 6mm pri spodylolyze oblúka L5 bulging disk s extruziou teraminalne vpravo duálny vak je na podklade epiduralnej lipomatozy zúžený na 12mmAP. Je tam nutná iba operácia

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:15)

operácia závisí nie len od MRI nálezu, ale hlavne od Vašich ťažkostí a efektu doterajšej liečby, lebo medzi MRI nálezom a stavom pacienta nie je priama súvislosť. Operácia je vhodná vtedy, ak je klinický stav zlý a efekt konzervatívnej liečby nedostatočný. Na základe MRI nálezu, ktorý ste poslali, je ale operácia pravdepodobne najvhodnejšia liečebná možnosť.

Andulka  |  24. 4. 2019 (10:19)

Dobrý deň manžel po infuzkach sa cítil od decembra dobre cvičil aj SM system ale pred 2 týždňami sa vrátila bolesť do nohy ale nie taká silná môže sedieť aj ležať len zle sa mu chodiť môže to byť spojené z nálezom ci to môže dyt aj zablokované dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:16)

zhoršenie súvisí s nálezom na chrbtici. Či je tam navyše aj blokáda – ako nový prvok – to sa dá zistiť len osobným vyšetrením chrbtice.

Andulka  |  2. 5. 2019 (10:23)

Ďakujem a chcela by som sa ešte spitat ako by sme mali ďalej postupovať aká liečba dy bola vhodná okrem operácie fakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:04)

v liečbe by sa mali využiť špeciálne lieky na potlačenie bolesti odvodené od antiepileptík, môže ich predpísať neurológ, mali by sa užívať v kombinácii s Milgamma N 3x1. Okrem toho by bolo vhodné nové rehabilitačné vyšetrenie a nový plán cvičení, keďže v priebehu cvičení SM sa stav zhoršil.

> reagovať

Mimi  |  15. 4. 2019 (14:12)

Dobry den, mam 41 rokov a mam problemy s krcnou chrbticou. Uz asi mesiac mi šuští vzadu na krku pri otáčaní hlavy, resp. niektorych pohyboch hlavy. Zatial to neboli. Moze to byt nebezpecne alebo to casom prejde same? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:06)

nasaďte si Milgamma N 3x1 + chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni. Na internete si načítajte, aké sú správne pohybové stereotypy pri bolestiach krčnej chrbtice – najmä ako treba sedieť a pracovať pri počítači. Naštudujte si približne 5 základných cvikov na krčnú chrbticu (najlepšie k nim pridajte aj cviky na celú chrbticu) a denne ich viackrát cvičte. Ak to nepomôže, odporúčam absolvovať odbornú rehabilitáciu.

> reagovať

Jannka  |  13. 4. 2019 (20:22)

Dobrý deň 3mesiace ma pali, štípe v lavo pod rebrom, bola som rtg nič, ultrazvuk nič, vysetrenie gastro s odbermi oka...odporucany mi bol neurolog vraj to môže byť nerv, myslite ze takú dlhú sarapatu môže robiť zapal nervu? Ako postupovat kde mam ešte ísť. Ď

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:05)

musíte ísť k neurológovi – môže to byť zápal nervu, alebo blokády rebier v oblasti chrbtice – príčin je viacero, včítane možnosti herpes Zoster.

> reagovať

Janikto  |  12. 4. 2019 (9:46)

Dobry den. Som aktivny horolezec a pocas treningu ma zacali boliest predlaktia. Ked som rano vstal, pri dychani ma pichalo v krizoch, v priebehu dna presla bolest aj do boku a aj do ramena (Lava strana tela). Po 2 dnoch sa to utisilo (Flector EP Rapid) a bolest presla do pravej strany. Ako cez kopirak. Dakujem za pomoc

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:39)

môžete mať nejakú poruchu statodynamiky chrbtice, kĺbov, pohybového aparátu ako celku. Ťažkosti pravdepodobne pochádzajú zo šľachovo-svalového aparátu. To šírenie z jednej strany na druhú je pokusom tela o kompenzáciu, ktorá sa ale nedarí. Takýto stav vyžaduje vyšetrenie na RHB a následné každodenné cvičenie vhodných cvikov – podľa predpisu RHB lekára. Pozor na masáže – môžu byť kontraproduktívne.

> reagovať

jankamilan2  |  11. 4. 2019 (15:46)

Dobrý deň.Asi pred týždňom som začala mať bolesti na vnútornej strane stehna a sťažené dvíhanie ľavej nohy Max 20cm v ľahu v noci sa budim nato že mi z hrudného koša vystreluje bolesť do prstov na nohe,som v 9 mesiaci tehotenstva. Mohlo by to mať spojitosť s chrbticou alebo je to len zatlačenim babetka na nerv? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:39)

je to pravdepodobne zmena v postavení chrbtice, čo je v tehotenstve normálne. U Vás ale pritom došlo pravdepodobne k blokáde tzv. sakroiliakálnych kĺbov, možno k nejakej blokáde aj v oblasti hrudníka. Nerv to nie je. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu, tam by Vám mohli pomôcť, nechajte si aj predpísať tehotenský bedrový pás, ktorý preťaženú chrbticu podoprie. Inak – na internete sú cviky, ako si človek sám môže skúsiť tento kĺb odblokovať a ktoré treba denne cvičiť – môžete skúsiť aj to a ak nepomôžu, choďte na RHB.

> reagovať

Nelly  |  10. 4. 2019 (15:37)

Dobry den mam celodenne zavraty, tapavu chodzu, nemoznost ustat ani chviilu padam dopredu, nevolnost az na vracanie , pichanie na hrudi, pri pravom rebre hore, zhorsene dychanie, nadychy. Nepotvrdenu tetaniu , lardozodu a blok kecnej chrbtice. Aka je vhodna liecba? rehabilitacie pomozu ci nieco pridat lieky, obstreky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:36)

ak ste boli neurologicky vyšetrená a neurológ nenašiel u Vás žiadne poškodenie, dáva Vám vhodné lieky , ale trvalé zlepšenie neprichádza, platí pre Vás toto: mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil. Sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Alternatívnou cestou by bolo nájsť si fyzioterapeuta, ktorý Vás naučí správne cvičiť, dýchať a pohybové stereotypy, ale aj potom platí – ostatné je na Vás, či budete na sebe pracovať, alebo nie.

nelly  |  9. 5. 2019 (21:52)

neurolog praveze nedal ziadne lieky ani rtg chrbtice diagnoza len odhadnuta a rehabilitacie nepomohli a ani cviky ani sa troska nezlepsilo.. co este odporucate? snazim sa chodit co najviac, cvicim ale padam dopredu..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:33)

nemôžem Vám nijako inak pomôcť len radou, aby ste vymenili neurológa, alebo požiadali cestou obvodného lekára o vyšetrenie chrbtice na rehabilitácii.

> reagovať

Miska  |  9. 4. 2019 (20:52)

Dobry den Pan doktor prosim vas mam problem uz vyse 1.5r.chodit po doktoroch som prestala lebo nikdo nic nerieši mam problem s krcnou chrbticov bolest vystreluje do ruky.nohy na pravej strane ,bolia ma lopatky, plecia, s vonkajšej strany ruk citim akoby ma pychali jemne studené ihlicky,a boli ma aj zahlavie, prosimCoTo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:31)

popisujete ťažkosti, ktoré môžu byť vyvolané chrbticou a môže k nim prispievať aj zlý psychický stav. Okrem toho, že by ste sa mali vyžiadať na kúpeľnú liečbu, mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil.

> reagovať

Miroslava  |  9. 4. 2019 (12:25)

dopl. otazka ked dlhšie sedim tak mi trpnu nohy a nemôžem hlšie stáť..a teraz ma veľmi začalo bolieť koleno môže to byť z driekovej chrbtice...? dakujem.. EMG testy mam negat, dakujem..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:30)

môže, aj keď bol EMG test negatívny, ale nemusí, bolo by treba vyšetriť aj krv, či nie je prítomná porucha vnútorného prostredia, ktorá môže takýto príznak vyvolať. Sama si nasaďte na mesiac Milgamma N a magnerot 500 3x1 – tŕpnutie sa môže zmierniť. Chrbticu musíte rehabilitovať a denne cvičiť.

> reagovať

Funtom  |  9. 4. 2019 (8:18)

Dobry den pan doktor, mam diagnostikovanu dextroskoliozu L chrbtice s vrcholom v L3, naznacene subchondralne skleroticke zmeny v medzistavcovych priestoroch, foraminostenoza vo vyske L5/S1. Daju sa tieto problemy trvalo odstranit? Cvicenim, rehab? Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:26)

Rozhodne sa o to treba pokúsiť. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň.

> reagovať

Lubica  |  8. 4. 2019 (22:22)

Zdravim.2 roky silne bolesti kostrce v sede.MR kostrc ok.RHB,manipul per rectum 3x,cvicenia,vse bez efektu.MR:medialna az paramedialna hernia disku 8mm L5/S1 I.sin.Tarlovova cysta v S3 I.sin.(13mm).vraj bez utlaku nervov. Pls,dla tohto vysledku - moze tak strasne boliet kostrc?Co s tym?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:24)

bolesti v oblasti kostrče môžu súvisieť s nálezom na chrbtici. Tarlovova cysta môže byť za tieto bolesti spoluzodpovedná. Skúste neurológa požiadať o liek typu Lyrika. Na RHB by Vám mali predpísať vhodný vankúš na sedenie.

> reagovať

Mima  |  8. 4. 2019 (22:21)

Dobry den mam bolesti v zahlavy pocit ako keby v kosti na lavej strane. Ked ma zacne ts kost boliet znervozniem natlakuje mi hrdlo a ocerveniem v tvari niekedy mam chvenie v celom tele triasku ruk. Moze to sposobovat krcna chrbtica?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:24)

pôvodný problém – bolesti v záhlaví – chrbtica urobiť môže. Treba ju rehabilitovať. Všetko ostatné je s najväčšou pravdepodobnosťou psychická nadstavba, ktorú by ste mali riešiť – psychológ, lekár... Odporúčam užívať tiež vyššie dávky magnézia (Magnerot 500 3x1).

> reagovať

TOMA  |  8. 4. 2019 (18:36)

Malý hemang. v tele stav. Th11, .do 5 mm.Na ventrálnych a later.okrajoch stav. tiel sú osteo..zmeny.Výraz. osteo.zmeny sú aj na inter. kĺboch v úrovni Th9-10 a Th10-11- fazetová artróza.MR hernia disku L4/5 so sekve. a tlak. na koreň L4 1. dx. Opuch lytka, stuh. prsty na nohe,bolesť v hrud.chrbt Pros., o radu s liečbou

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:21)

liečba pozostáva z dočasného podávania vhodných liekov, ktoré musí predpísať lekár na základe osobného vyšetrenia. Ich cieľom je zmierniť zápal a redukovať bolesť, podporiť výživu nervov. Pacient sám si môže nasadiť Milgamma N 3x1. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň.

> reagovať

LeleLenca  |  6. 4. 2019 (22:16)

Mam 41rokov,výsledok MRI mám protruzia disku C6/7 s utlakom miechy a koreňa C7 a spinalna stenóza.Prosím upraví sa to bez operácie, cvičením? Ako postupovať ďalej, nám predpísanú rhb.Behavam, Môžem behať dalej?Vďaka za radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:16)

beh natrvalo vysadiť, rovnako ako všetky športy, ktoré sú spojené s doskokom a prudkými rotáciami a zaťažením horných končatín – napr. tenis, volejbal... Vhodný je Nordic Walking, ale až po rehabilitácii. V každom prípade sa treba pokúsiť zvládnuť stav bez operácie, pokiaľ nie je prítomné vážnejšie neurologické poškodenie vyplývajúce z tlaku na miechu. Musíte ale pre seba prijať systém celoživotnej sebadisciplíny: musíte sa pod vedením RHB lekára a skúseného fyzioterapeuta dokonale naučiť celý súbor správnych pohybových stereotypov a tiež vhodný systém cvičení na celú chrbticu. Následne potom musíte trvalo každodenne cvičiť. Čas a stúpajúci vek budú hrať pre Vás. Držím palce.

> reagovať

Evka  |  6. 4. 2019 (18:56)

Dobrý deň chcela by som sa opýtať. Mám na krku pocit chvenia take ako keby napätie ako elektrina presne tam ako je ten hrb kde je taka kostička vystrčená a odtial to smeruje po krku az do zahlavia co to moze byt? Mam sedavu pracu stale som zohnutá test na tetaniu negativny aj neurologicky somvporiadku aj mr mozgu je ok

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:14)

môže to byť príznak z preťaženého svalstva a šliach krčnej chrbtice, aj nejakej blokády. Odporúčam absolvovať rehabilitáciu krčnej chrbtice, každodenné cvičenie na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov (najmä ako sedieť a pracovať pri počítači) – všetko by Vás mali na RHB naučiť.

> reagovať

Martina  |  5. 4. 2019 (12:32)

Dobrý deň,zistili mi posunutý hrudny stavec a zúžené MP C3/4(klin deformácia TH6,intevert ost Th7-8,C5/6).Ten stavec sa mi posunul pravdepodobne pri nehode pred 15.mes.Aký by mal byť postup v liečbe?Pomohla by Dornova metóda?Ďakujem za Váš čas pri čítaní a odpovedi.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:24)

Dornova metóda nie je najvhodnejšia. Mali by ste absolvovať klasickú rehabilitáciu, ktorú by Vám mal ale predpísať RHB lekár – vzhľadom na nález na chrbtici. Súčasťou rehabilitácie by mal byť nácvik vhodných cvikov na chrbticu, tieto potom musíte cvičiť denne a najlepšie trvalo. Poškodenie chrbtice tak možno vykompenzovať, aby nespôsobovala v budúcnosti problémy.

Martina  |  12. 4. 2019 (11:22)

Dobrý deň, absolvovala som rehabilitácie naordinované RHB lekárom(ultrazvuk,elektro,masáže),žiadne cviky.Po dobratí liekov a reh. sa to akoby vrátilo,v menšej intenzite+niekedy búšenie srdca,nočné potenie,pálenie medzi lopatkami a na hrudi-je to od chrbtice?EKG v poriadku,vraj zapal priedušnice.Bol by vhodný SMsystem?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:10)

prvky SM systému by boli vhodné, popísané RHB postupy majú vždy len dočasný efekt, pokiaľ sa k nim nepridá systematické cvičenie. SM systém by Vás mal naučiť fyzioterapeut, ktorý túto metódu ovláda, nácvik musí byť individuálny, žiadne hromadné cvičenia. Zápal priedušnice mohol spôsobiť popísané problémy, chrbtica nie.

> reagovať

Miroslava  |  3. 4. 2019 (10:57)

Dobrý deň, manžel má už dlhšie hrču pri stavci C7 asi nejaký stuhnutý sval, teraz ho to začalo veľmi bolieť. Pred asi 4 rokmi to mal tiež, ale bolo to väčšie ako taka klobasa. Doktorka mu dala lieky na uvolnenie svalstva, čo mu pomohlo. Čím to môže byť a čo na to zaberá? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:16)

preťaženie a nesprávne postavenie chrbtice je príčina, odstránenie príčiny je každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu.

> reagovať

Tinka2  |  1. 4. 2019 (15:44)

Už dlhši čas ma boli chrbtica presne v strede chrbta. Boli to tak že sa niekedy neviem nadychnuť. Keď chcem niečo v domacnosti urobiť bez tabletky to nejde. U lekára som bola. Ortoped ma poslal na neurologiu, neurolog na ortopediu. Bola som na RTG ale bol veľmi nečitateľny. Už neviem čo mam robiť. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:08)

začať chrbticu rehabilitovať – na RHB Vás môže poslať aj obvodný lekár. Tam Vás naučia základné cviky na chrbticu, tie musíte potom denne cvičiť – dlhodobo. Stav sa začne zlepšovať možno až po 3 a viac týždňoch, preto budete musieť vydržať. Pomôcť Vám môže 3 mesačná kúra s Milgamma N 3x1.

Tinka2  |  24. 4. 2019 (12:41)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Anka M  |  31. 3. 2019 (12:00)

Som 6tyž.po operacii platničky,mam problem,bolesti v zatylku hlavy a v spankoch a pocitujem.neprijemne praskanie v zatylku hlavy,čo to može byt?je to hrozne neprikemny pocit to praskanie,ďakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:06)

nenapísali ste, ktorú časť chrbtice Vám operovali. Praskanie v zátylku aj bolesti môžu pochádzať z bloku v oblasti krčnej chrbtice, alebo je pôvod v zmenenom postavení krčnej chrbtice voči lebke po operácii.

> reagovať

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:06)

nenapísali ste, ktorú časť chrbtice Vám operovali. Praskanie v zátylku aj bolesti môžu pochádzať z bloku v oblasti krčnej chrbtice, alebo je pôvod v zmenenom postavení krčnej chrbtice voči lebke po operácii.

> reagovať

Lukáš  |  31. 3. 2019 (3:04)

Dobrý deň mám už 2 mesiac problémy s chrbticou.... Začalo to bolesťou pod ľavou lopatkou.....Teraz ma boli v oblasti krížov a krčná chrbtica.... Mávam závraty, je mi na odpadnutie, dostávam kŕče do rúk, také pichanie v hlave a bolia ma nohy... Čím to môže byť ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:04)

môžete mať poruchu postavenia chrbtice, na nej rôzne bloky, oslabené svalstvo chrbtice atď. Tento stav chrbtice by bolo najlepšie riešiť na rehabilitácii. Ostatné príznaky pripomínajú tetanický syndróm, ale bez osobného vyšetrenia je to len podozrenie. Diagnostiku môže urobiť neurológ.

> reagovať

Barbora  |  29. 3. 2019 (19:27)

Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. V poslednej dobe sa mi často stáva že ma začne pichať pod rebrami do oboch strán niekedy sú to uz kŕče. Ziadne iné nevoľnosti vtedy nepociťujem .Trvá to par minút a potom to samo prejde.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:59)

je možné, že problém pochádza z hrudnej chrbtice, ktorá môže byť preťažená, alebo zle zaťažená napríklad nesprávnym spôsobom sedenia, oslabeným svalstvom atď. Nájdite si na internete zopár jednoduchých uvoľňujúcich cvikov na chrbticu, začnite ich denne cvičiť, po týždni-dvoch by mal problém zmiznúť.

> reagovať

dion  |  28. 3. 2019 (21:01)

Dobry den,mam bolesti krizov vystrelujuce do noh bedr.klbov zadku brucha tuhnutie brnenie palenie,polymyozitida,artitida HLA B27,MRI:L3/4 bulg.disk dur.vak 11mm spondylar.L4/5 chondr.bulg.hernia stenoza neuro.sties.L4 zuz.lat.rec.spondy.L5/S1 osteoch.dor.osteo.hernia zuz.lat.rec.kont.S1 dur.vak 10mm spondy.zuz.neur.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:27)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem, čo Vás zaujíma, na čo mám odpovedať. Špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

dion  |  8. 4. 2019 (2:59)

Dobrý deň, práca v ťažkom strojárstve cca 20 rokov,denne nosím bedrový a rebrový pás.Rehabilitácie a lieky pomáhajú len minimálne.Nakoľko je stav závažný a ako ďalej postupovať, ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:09)

stav je vzhľadom na Vašu ťažkú fyzickú prácu skôr vážnejší. Popísaný typ práce by ste vzhľadom na stav Vašej chrbtice nemali vôbec vykonávať. Odporúčam Vám premyslieť si z tohto uhla pohľadu svoju budúcnosť, aby ste si sociálne neuškodili. Podľa môjho názoru by ste mali mať nárok na invalidný dôchodok okolo 45-50% - čo je podľa starého polovičný ID. Pracovať ďalej môžete, ale nie fyzicky ťažko. Treba to dôsledne premyslieť, kde a ako sa budete môcť ďalej zamestnať, lebo polovičný ID je nízky. Pokiaľ budete v práci pokračovať, stav chrbtice sa bude zhoršovať, treba to zastaviť. Držím palce.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 62

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.