Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Renáta   |  8. 5. 2019 (16:22)

Dobrý deň,od soboty sa mi točí v hlave, mám hrozné tlaky do hlavy a do uší. Plocha ma pri ľavej lopatke a to pichanie prechádza do srdca. Trpnu mi obidve ruky. U lekára mi dali injekciu a tabletky Aulin a Guajacaran ale nevidím zlepšenie. Som z toho zúfalá a vyšetrovania. Prosím Vás čo by to mohlo byť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:43)

Aj keď príznaky prežívate ťažko a vyzerajú hrozivo, ich príčina je pravdepodobne blokáda alebo iná porucha v oblasti chrbtice, pravdepodobne – podľa popisu Vašich ťažkostí - v oblasti dolnej krčnej a jej prechodu do hrudnej chrbtice. Liečba musí byť kompletná – okrem liekov, ktoré treba doplniť o magnézium a Milgamma N – rehabilitácia a následné dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Treba odstrániť zo života všetko, čo chrbticu preťažuje, alebo sa naučiť toto preťaženie kompenzovať – znovu cez rehabilitáciu.

> reagovať

Ferko Fényes  |  8. 5. 2019 (14:46)

ahojte potreboval by som sa poradit lebo som v koncoch.mam osteochondrozu disku C6/7,neskutočné závraty,až zle videnie dvojme niekedy.pocity padania ,aj nauzeu na zvracanie skoro každyy den .pre bolesti krcnej chrbtice .mam obmedzenie pohybu pravej ruky a otacania hlavy hore a dole. co by ste mi poradili? dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:42)

vyšetrenie neurológa a ním ordinovanú liečbu a aktívny prístup k sebe: nácvik správnych pohybových stereotypov a dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Sám si môžete nasadiť magnézium a Milgamma N. Dôležitý je aj kvalitný pitný režim.

> reagovať

Klara  |  8. 5. 2019 (6:00)

Prosím, môže byť spúšťačon rozsiahlej hernie disku v LS oblasti popri praci za PC aj neprimerany pracovny stres z nedobrej firemnej kultury, šikany? Vďaka za Vašu odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:39)

nepriamo áno, cestou : stres – svalové spazmy – poruchy statiky a dynamiky chrbtice.

> reagovať

Jaroslav  |  7. 5. 2019 (20:03)

Dobrý deň, cca týždeň mám občas závrate, tŕpnutie hlavy vzadu prechádzajúce až k ušiam, pocit zaľahnuteho ucha a oslabeného sluchu, tŕpnutie prstov na rukách, už dávnejšie ma trápia bolesti v oblasti kostrče pri vstávaní zo stoličky a ťahavá bolesť v pravej nohe. Obj. u neurológa za 1 mesiac. Čo mám dovtedy robiť? Ď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:38)

Nájdite si na internete 5-6 cvikov na uvoľnenie chrbtice a cvičte ich pravidelne ráno aj večer. Nasaďte si Magnerot 500 2-0-2 + Milgamma N 2-0-2, 5 dní, potom oba 3x1. Jedzte potraviny bohaté na draslík – naštudujete tiež na internete.

> reagovať

Nikoleta  |  7. 5. 2019 (17:06)

Dobrý deň, už rok každý deň mám bolesti hlavy (pulzovanie, dunenie), závrate a hučanie v ušiach.Pokiaľ ide MRI mozgu, som zdravá. Pokiaľ ide o RTG chrbtice - kyfotické postavenie bez štrukturálnych zmien. Rehabilitácie sú bez efektu. Cvičím pravidelne. Čo mám robiť aby som sa konečne zbavila toho utrpenia?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:37)

liečebne by mohli pomôcť obstreky v oblasti záhlavia a krčnej chrbtice, cvičenie na CELÚ chrbticu, nácvik správnych pohybových stereotypov – najmä spôsobu správnej práce s počítačom. V práci môžete časť pracovnej doby sedieť na fit-lopte, tiež môžete používať krčný golier, ktorý krčnej chrbtici odľahčí – napr. hodinu ho mať, hodinu dolu. Vysoké dávky magnézia, Milgamma N, bohatá zdravá strava.

Nikoleta  |  21. 5. 2019 (15:46)

Obstreky mi nepomohli, rehabilitácie, ktorých bolo mnoho tiež, denodenne mi v hlave duní a pulzuje, denodenne mávam závrate a hučanie/pískanie v ušiach-všetko ma to obmedzuje neskutočne. Už je to presne rok, čo ma to morduje každý deň a doteraz mi nič neuľavilo. Čo ďalej mám robiť? Som mladá a už mám takéto problémy...

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (9:58)

Ťažko takto zasahovať o odbornej neurologickej liečby, ale v tom prípade, ak doterajšia liečba nepomohla, mohli by ste požiadať o hospitalizáciu s cieľom kompletného preliečenia včítane infúznej liečby.

> reagovať

j1945  |  7. 5. 2019 (13:03)

Ze středu bederní páteř vystřeluje bolest do obou stehen nohy. Také bolest vystřeluje když zakloním horní polovinu těla dozadu. prosím čím to je způsobeno a jak léčit ! předem děkuji !

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:32)

Môžeme predpokladať poruchu v oblasti chrbtice – hrudnej alebo driekovo-krížovej. Jej príčinu a z nej vyplývajúcu správnu liečbu možno zistiť len osobným vyšetrením a minimálne RTG vyšetrením, preto Vám odporúčam návštevu lekára.

> reagovať

Alžbeta  |  6. 5. 2019 (6:12)

Prosím Vás,mam silne bolesti v jednom stavci(vypukly a citlivy na dotyk),vystreluju do pr. boku.bolest je silna v noci.dr ma vzdy len napravil ze su to bloky.v noci dam novalgin a o 5 h uz mam silne bolesti.cviky maste suche teplo nepomahahaju.rtg bude az za 3 tyzdne.prosim Vas co by som mohla este skusit? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:27)

nájdite si na internete jednoduché cviky na chrbticu – stačí 5 cvikov napr. na štyroch a v ľahu a denne ich cvičte ráno aj večer. Pomôcť môže aj Ibalgin, alebo iné voľne predajné antireumatikum, čo je vhodnejšia liečba, ako Novalgin. Pokiaľ by ste k nemu užívali Milgamma N, liečebný efekt sa zosilní.

> reagovať

dusana  |  5. 5. 2019 (16:10)

Dobrý deň, mam diagnostikovaný problém s krčnou chrbticou (stavce C4,C5) spojene s vertigom. 2 mesiace som bola v kľudovom režime a točenie hlavy sa obmedzilo. Momentálne som absolvovala prvé 4 rehabilitácie z 10 no vrátilo sa točenie hlavy. Chcem sa opýtať či to znamená že mi rehabilitácie škodia alebo je to normálne?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:25)

rehabilitácie pravdepodobne neboli správne urobené, alebo aktuálne sa nemajú na krčnú chrbticu aplikovať, pracovať potom treba s hrudnou a driekovo-krížovou časťou chrbtice, učiť sa správne pohybové stereotypy, čo pri každodennom úsilí a cvičení môže problém zlepšiť až odstrániť. Odporúčam tiež požiadať o sonografické vyšetrenie mozgových ciev.

> reagovať

radovan  |  4. 5. 2019 (17:39)

Dobrý deň, mám 26 rokov a už 5 rokov mávam silné bolesti sedacieho nervu (niekedy ľavý, niekedy pravý). Mám Bulging disku v segm-L3/4 a L4/5 Protrúzia IVD v segm. L5/S1 - mediálne s maxim. AP diametrom do 3,2 mm , kompresia durálneho vaku + kontakt s koreňom S1 bilat. Doktor mi povedal, že mám plávať, to však nepomáha.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:23)

mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil. Sám si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Alternatívnou cestou by bolo nájsť si fyzioterapeuta, ktorý Vás naučí správne cvičiť, dýchať a pohybové stereotypy, ale aj potom platí – ostatné je na Vás, či budete na sebe pracovať, alebo nie.

> reagovať

Katarína  |  3. 5. 2019 (21:36)

Dobry den.Uz dlhsiu dobu sa liecim na tetaniu...ale velmi trpi aj chrbtica..akoby blokada.Mam skoliozu chrbtice a velmi ma bolela hlava..bolesti tiahli zozadu az do cela, ale trpnu mi velmi ruky a aj nohy. Pocitujem bolest v krizoch ale zaroven aj krcnej chrbtice a medzi lopatkami. Moze to byt nejaky nerv pritlaceny?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:03)

Bolesti sú difúzne, rozprestreté do viacerých oblastí tela, nervy bolia iným, veľmi presne „lokalizovaným“ spôsobom, preto to asi nervy nebudú. Bolesti pravdepodobne pochádzajú zo svalovo-šľachovej sústavy, pomôcť môže každodenné dlhodobé správne cvičenie, vysoké dávky magnézia a Milgamma N.

> reagovať

Nika  |  2. 5. 2019 (19:27)

Dobrý deň bolesti chrbta na pravej strane,pálivá bolesť až do DK.Mala som rehabky,1x ozón po ňom je mi horšie začalo ma pichať .Na MR: Plytšia lordóza L3-L4 bez posunu,paramed.he-di L4-5 pravostranne foraminálne o 5mm,kontakt na pr.koreň.mediodorzál. he-di L5-S1o 5mm bez koreň.komnp.Zaujíma ma váš názor na liečbu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (11:08)

Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga. Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sama pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov.

> reagovať

Martina   |  1. 5. 2019 (19:32)

Dobrý deň. Začalo ma pichat v krizovej časti odvtedy ma bolia krize tak ze nevydrzim dlho sediet ani sa poriadne hýbat co by to mohlo byt ? Mala by som navštívit lekara?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (11:03)

vypýtajte sa cestou obvodného lekára na rehabilitáciu, naučte sa tam správne sedieť, chodiť a stáť a cvičiť na chrbticu. Potom cvičte denne, ťažkosti sa postupne zmiernia až stratia a viac sa nemusia objaviť, ak budete naďalej cvičiť.

> reagovať

Marianna   |  30. 4. 2019 (14:31)

zacalo to trpnutim ruk,blok pod lavou lopatkou, mam za sebou rebox+elektroliecba(pretazena lava strana chrbta),trpnutie sa zmiernilo, ale zacala boliet krcná, chiropraktik napravil, v noci este trpnu ruky ale menej, ale zacala bodava a paliva bolest medzi lopatkami a krizami, co by ste poradili, kde je problem ? Ď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:57)

Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať ortopedické pomôcky, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Manipulácia chrbtice odstráni na čas poruchu v danom mieste, ale chrbtica zareaguje poruchou na inom mieste – toto sa deje aj Vám, preto treba ukončiť pasívne spôsoby liečby a začať sa sám sebe aktívne venovať.

> reagovať

Lulu   |  29. 4. 2019 (17:01)

Dobrý deň prosím Vás chcela by som sa opýtať aké sú možnosti liečby unkovertebralnej artrozy krčnej chrbtice. Mam 25 rokov a silné bolesti a mierny opuch celej pravej hornej končatiny hrudnika krku a polovice tváre. Zatiaľ užívam movalis a vitamíny na kĺby no bolesti sú stále silné a pretrvávajú ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:42)

unkovertebrálna artróza predstavuje určité degeneratívne zmeny na chrbtici, ktoré už nemožno odstrániť, ale možno zastaviť ďalšiu degeneráciu chrbtice a kompenzovať následky prítomnej degenerácie tak, že nebudete mat žiadne problémy. Trvá to nejaký čas a liečba je náročná na trpezlivosť odborného personálu aj pacienta. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je vhodná aj pre laikov.

> reagovať

Peter  |  29. 4. 2019 (15:23)

Dobrý den chcem sa opýtať mám bolesti krčnej chrbtice veľa som športoval, pridal sa občas aj závrat tlak zozadu krku na hlavu,nevraciam, hlava nebolí nemože to byť nádor veľmi sa bojím, niekedy na ulici prejdem sa mám tlak na hlavu musím zastať, akoby aj oči neskoro reagovali, treba navštíviť aj očné

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:41)

odporúčam rehabilitačné vyšetrenie, potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Nádor sa prejavuje celkom inak, určite ho nemáte, nebojte sa a začnite sa o seba „rehabilitačne“ starať.

> reagovať

Martina  |  29. 4. 2019 (8:27)

Mam dlhobe problemy s bolestami chrbtice v krizoch. Minuly tyzden akutne, bolest az v bedrach, horna cast zadka. U lekara zisteny zapal, opuch stavca. predpis: dorsiflex, milgamma, diclofenac ... bolesti ustupili. No stale bolest v nizsej intenzite. Mozem robit cviky na chrbticu? odporucate biolampu? mame v rodine

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:40)

biolampu môžete používať, mali by ste ale absolvovať aj odbornú rehabilitáciu . Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

mima  |  28. 4. 2019 (17:25)

Zdravim,cca 3 mes. bolesti v križovej oblasti, ktore prichadzali a odznievali. 2-3 do tyzdna sport (volejbal, bedminton), ked neboli vyrazne bolesti. Minuly tyzden sa po cviceni s vlast. vahou stav rapidne zhorsil. vseobecna lekarka - dorsiflex, diclofenac, milgamma N stav zlepseny. može ist o poškodenie platniciek?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:27)

môže a nemusí. K uvedeným športom by ste mali pridať každodenné vhodné cvičenia na celú chrbticu – mali by Vás ich naučiť na rehabilitácii, kam sa cestou obvodnej lekárky vypýtajte. Ak sa bolesti zmiernili, Dorziflex vysaďte, aby sa svalstvo okolo chrbtice príliš neuvoľnilo. Potom by ste mali byť v poriadku, ak nie, treba robiť diagnostiku – začína sa s RTG vyšetrením.

mima  |  12. 5. 2019 (17:14)

dakujem za plnohodnotnu odpoved. Vazim si to. Kedze bolesti pretrvavaju, intenzita je znesitelnejsia ako pred medikamentoznou liecby. Tak som si vyziadala vymeny listok ku ortopedovii .... aj ked tam mi dali termin o 2 tyzdne. asi ma vela ludi problem s chrticou . Este oatazocka. Ako dlho mozem uzivat Milgamma N? dak

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:25)

maximálne 6 mesiacov.

> reagovať

Juraj  |  28. 4. 2019 (14:34)

Asi trištvrte roka mám tŕpnutie a prudkú bolesť ľavého kolena, ktoré sa najviac prejavujú v sedavej polohe, aj blokácia prednej strany hornej končatiny nad ľavým kolenom. Taktiež v sede akoby sa celá chrbtica rozhádzala. Pri cvičení - SM systém cítim pukanie v chrbtici a miernu úľavu, ale pri sedení sa bolesť opakuje.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (10:49)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte na čo sa chcete opýtať.

Juraj  |  2. 5. 2019 (16:44)

Liečba ozónovými injekciami a rehabilitácia nepomáha. Preto sa chcem spýtať, prečo sa platničky uvoľňujú a prečo tá bolesť vyžaruje do kolena? Mne sa to javí ako keby bol nejaký nerv pricviknutý - blokovaný. Neurológ ma posúva k ortopédovi a ten zasa k neurológovi. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:12)

bolesti vyžarujúce do kolena môžu byť spôsobené „pricviknutím“ nervu v driekovej chrbtici, môžu byť spôsobené blokádou sakroiliakálneho kĺbu, alebo samotným poškodením kolena. Príčiny možno pekne rozpoznať osobným vyšetrením a potom pomocou MRI, CT a RTG. Takže diagnostika by nemala robiť problém. Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga.

> reagovať

andrej  |  27. 4. 2019 (9:33)

Dobrý deň. Bol som operovaný na prerušenie filum terminale. Pred operáciou bol conus medullaris v úrovni L2-3 a po operácii v úrovni L4 (počas operácie urobili aj laminektómiu a neurostimuláciu).Ako chápať to, že ten conus je nižšie ako predtým. Mohlo by to znamenať, že niečo nie je po operácii v poriadku? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:22)

nie, pravdepodobne došlo k zmene postavenia chrbtice. Môžete si to predstaviť tak, že pokiaľ je chrbtica niekde zablokovaná, vybočená, alebo zhrbatená, miecha sa vyťahuje smerom dohora. Keď sa toto opraví, miecha sa dostane do svojej fyziologickej pozície. Po operáciách dochádza spravidla k takýmto zmenám postavenia chrbtice, vo väčšine prípadov je to reflexný dej, podmienený uvoľnením svalového spazmu, ktorý predošlé postavenie chrbtice fixoval.

> reagovať

Mirka  |  25. 4. 2019 (23:55)

Dobry vecer. Mam strasne bolesti dolnej chrbtice na pravej strane a strasnu bolest pravej nohy. Momentalne som v zahraniči a tu mi nevedie pomoct. Velmi rychlo sa unavim a nemam silu. Poprosim o radu . Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:42)

kúpte si ortopedický bedrový pás a noste ho t.č. aj 24 hod., keby bolesti ustupovali, začnite ho odkladať. Kúpte si antireumatikum (napr. Ibuprofén, Ibalgin, Flector.... sú to tzv. voľne predajné antireumatiká, poradia Vám v lekárni – a berte ich 3x denne po jedle. Kúpte si Milgamma N , berte dávku 3x1, pokiaľ nebudú mať, vypýtajte si B vitamíny s vysokým obsahom B-čiek. Skúste si kúpiť aj magnézium a berte maximálnu odporúčanú dennú dávku. Nezaťažovať chrbticu.

> reagovať

andrea  |  24. 4. 2019 (13:09)

Dobrý deň. Chcela som sa spýtať, či môže byť príčinou sťaženého dýchania protrúzia diskov v krčnej chrbtici. Problémy s dýchaním sa zhoršujú pri prudkom pohybe alebo zmene polohy. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:37)

nie, súvisí to alebo s hrudnou chrbticou, alebo aj so psychikou.

Andrea  |  9. 5. 2019 (14:54)

Ďakujem za odpoveď. Bola som na MRT hrudnej chrbtice, okrem skoliózy tam nič nie je. Ale chrbát ma v hrudnej časti bolí - v strede niže lopatiek. Ortopedička mi dávala obstreky do stvrdnutých svalov. Poslali ma na vyšetrenie srdca a štítnej žľazy. Je možné, aby tie stvrdnuté svaly tlačili na dýchacie nervy? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:32)

skolióza je vážna porucha postavenia hrudnej chrbtice, ktorá má – bez liečby – dopad na stav celého pohybového aparátu. Tlak na dýchacie nervy sa asi nevytvára, ale pri skolióze máte určite zmenené postavenie rebier, ktoré sa vpredu upínajú na hrudnú kosť, dýchacie pohyby hrudníka potom môžu byť bolestivé a imitovať nervové bolesti. Východisko je jediné - musíte cvičiť správne, dlhodobo, každodenne, trpezlivo na CELÚ chrbticu, celý pohybový aparát. K tomu treba trpezlivo nacvičovať správne pohybové stereotypy. Podstatnou časťou cvičení by mala byť aj rehabilitácia dýchania. Prvé príznaky zlepšenia sa objavujú niekedy až po troch mesiacoch, trvalá zmena sa dá dosiahnuť po roku takejto práce, ale aj potom treba cvičiť 2-3 krát týždenne, aby sa získaný stav udržal. Obstreky takýto stav nevyriešia, môžu na chvíľu pomôcť, ale potom sa všetko vráti do starých koľají, lebo príčina ťažkostí – skolióza – sa obstrekmi nekompenzovala, to sa dá len cvičením.

> reagovať

Eva  |  23. 4. 2019 (22:59)

Dobrý deň mám 21 rokov,mám bolesti krčnej chrbtice a ľavej ruky. Bolo mi robené MRI kde mi bola zistená cystická dilatácia centr. miechového kanála charakteru syringohydromyelie s ťažkou kaudálnou ektópiu pri malformácií Chari 1,bulging disku C 5-6, hemangión stavca Th 1.Chcela by som vedieť Váš názor na liečbu.Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:32)

predovšetkým treba udržiavať vhodný stav celej chrbtice s dôrazom na krčnú časť. To predpokladá zvládnutie správnych pohybových stereotypov a každodenné vhodné cvičenie po absolvovaní individuálne vedenej rehabilitácie. Podľa príznakov sa podávajú symptomatické lieky, pri záťaži skúsiť chrániť krčnú chrbticu krčným golierom. Treba mať kvalitné vankúše na spanie včítane ortopedického pod hlavu. Špecifické liečebné postupy nie sú, keďže porucha je vrodená.

> reagovať

gabris  |  23. 4. 2019 (9:52)

Čo môže byť príčina? Bolestivo ma seká v driek. oblasti, pri sadaní, tiež niekedy pri chôdzi. Som 7 dní po 3-tej operácii driek.chrb. Pri 2-hej. oper. PLIF+transpedikular.fix. 3-tia op. extrakcia cagu z L3-L4 (z dôvodu uvolnenia cagu). Ak sa vyberie cag - netreba ho ničím nahradiť? Môže zostať volne miesto medzi L3-L4

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:29)

sekanie v chrbtici pri zmene polohy tela môže byť spôsobené vytváraním blokád, odporúčam kontrolné vyšetrenie neurológa, alebo pracoviska, kde Vám robili operáciu, dočasne nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu spevní. K ostatnému sa pre nedostatok informácií neviem vyjadriť, ale medzi spomínanými stavcami voľný priestor určite neostal.

> reagovať

Peto13  |  21. 4. 2019 (19:47)

Dobrý deň,strašne ma bolia kríže a bolesť prechádza cez zadok striedavo raz do lavej a do pravej nohy.A už týždeň mi vibruje kostrč stále .Po návšteve p.neurologičky som objednaný o mesiac na magnetickú rezonanciu .Bude to niečo s platničkami ?Už 8r vykonávam prácu kde trpí chrbtica.Mám 44r.Dakujem pekne za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:26)

môže to byť dráždenie nervov idúcich do dolných končatín od driekovo-krížovej chrbtice. Či toto dráždenie vyvolávajú platničky, to môže ukázať magnetická rezonancia. Skúste si zatiaľ nasadiť Milgamma N 3x1 a pri fyzickej záťaži noste bedrový pás.

> reagovať

Filip  |  20. 4. 2019 (16:09)

Dobrý deň, mám 21rokov v roku 2018 som prekonal zápal nervov 3x (raz ľavá noha 2xľava ruka) zápaly som liečil rehabilitaciou,no mimo zapalov sa začali objavovať rôzne bolesti krčnej a hrudnej chrbtice ,časté pískanie v ušiach a točenie v hlave, na Magnetickej Rezonancii krčnej chrbtice nebol žiaden nález.prosim pomôžte

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:23)

nie je mi jasná diagnóza. Zápal nervov je niečo celkom iné, ako bolesti nervov spôsobené poškodením chrbtice. Rôzne bolesti chrbtice pochádzajú okrem štruktúr samotnej chrbtice aj zo svalov a šliach. Takýto stav vyžaduje odbornú diagnostiku, najvhodnejšie rehabilitačným lekárom, pokiaľ sú známky poškodenia nervov, aj neurológom. Lieky treba dávať vhodne zvolené na prechodnú dobu, po rehabilitácii treba cvičiť denne aj rok, kým sa stav trvalo zlepší. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

1 2 3 4 ... 62

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.