24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

11:02

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Alžbeta  |  6. 5. 2019 (6:12)

Prosím Vás,mam silne bolesti v jednom stavci(vypukly a citlivy na dotyk),vystreluju do pr. boku.bolest je silna v noci.dr ma vzdy len napravil ze su to bloky.v noci dam novalgin a o 5 h uz mam silne bolesti.cviky maste suche teplo nepomahahaju.rtg bude az za 3 tyzdne.prosim Vas co by som mohla este skusit? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:27)

nájdite si na internete jednoduché cviky na chrbticu – stačí 5 cvikov napr. na štyroch a v ľahu a denne ich cvičte ráno aj večer. Pomôcť môže aj Ibalgin, alebo iné voľne predajné antireumatikum, čo je vhodnejšia liečba, ako Novalgin. Pokiaľ by ste k nemu užívali Milgamma N, liečebný efekt sa zosilní.

> reagovať

dusana  |  5. 5. 2019 (16:10)

Dobrý deň, mam diagnostikovaný problém s krčnou chrbticou (stavce C4,C5) spojene s vertigom. 2 mesiace som bola v kľudovom režime a točenie hlavy sa obmedzilo. Momentálne som absolvovala prvé 4 rehabilitácie z 10 no vrátilo sa točenie hlavy. Chcem sa opýtať či to znamená že mi rehabilitácie škodia alebo je to normálne?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:25)

rehabilitácie pravdepodobne neboli správne urobené, alebo aktuálne sa nemajú na krčnú chrbticu aplikovať, pracovať potom treba s hrudnou a driekovo-krížovou časťou chrbtice, učiť sa správne pohybové stereotypy, čo pri každodennom úsilí a cvičení môže problém zlepšiť až odstrániť. Odporúčam tiež požiadať o sonografické vyšetrenie mozgových ciev.

> reagovať

radovan  |  4. 5. 2019 (17:39)

Dobrý deň, mám 26 rokov a už 5 rokov mávam silné bolesti sedacieho nervu (niekedy ľavý, niekedy pravý). Mám Bulging disku v segm-L3/4 a L4/5 Protrúzia IVD v segm. L5/S1 - mediálne s maxim. AP diametrom do 3,2 mm , kompresia durálneho vaku + kontakt s koreňom S1 bilat. Doktor mi povedal, že mám plávať, to však nepomáha.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:23)

mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil. Sám si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Alternatívnou cestou by bolo nájsť si fyzioterapeuta, ktorý Vás naučí správne cvičiť, dýchať a pohybové stereotypy, ale aj potom platí – ostatné je na Vás, či budete na sebe pracovať, alebo nie.

> reagovať

Katarína  |  3. 5. 2019 (21:36)

Dobry den.Uz dlhsiu dobu sa liecim na tetaniu...ale velmi trpi aj chrbtica..akoby blokada.Mam skoliozu chrbtice a velmi ma bolela hlava..bolesti tiahli zozadu az do cela, ale trpnu mi velmi ruky a aj nohy. Pocitujem bolest v krizoch ale zaroven aj krcnej chrbtice a medzi lopatkami. Moze to byt nejaky nerv pritlaceny?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:03)

Bolesti sú difúzne, rozprestreté do viacerých oblastí tela, nervy bolia iným, veľmi presne „lokalizovaným“ spôsobom, preto to asi nervy nebudú. Bolesti pravdepodobne pochádzajú zo svalovo-šľachovej sústavy, pomôcť môže každodenné dlhodobé správne cvičenie, vysoké dávky magnézia a Milgamma N.

> reagovať

Nika  |  2. 5. 2019 (19:27)

Dobrý deň bolesti chrbta na pravej strane,pálivá bolesť až do DK.Mala som rehabky,1x ozón po ňom je mi horšie začalo ma pichať .Na MR: Plytšia lordóza L3-L4 bez posunu,paramed.he-di L4-5 pravostranne foraminálne o 5mm,kontakt na pr.koreň.mediodorzál. he-di L5-S1o 5mm bez koreň.komnp.Zaujíma ma váš názor na liečbu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (11:08)

Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga. Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sama pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov.

> reagovať

Martina   |  1. 5. 2019 (19:32)

Dobrý deň. Začalo ma pichat v krizovej časti odvtedy ma bolia krize tak ze nevydrzim dlho sediet ani sa poriadne hýbat co by to mohlo byt ? Mala by som navštívit lekara?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (11:03)

vypýtajte sa cestou obvodného lekára na rehabilitáciu, naučte sa tam správne sedieť, chodiť a stáť a cvičiť na chrbticu. Potom cvičte denne, ťažkosti sa postupne zmiernia až stratia a viac sa nemusia objaviť, ak budete naďalej cvičiť.

> reagovať

Marianna   |  30. 4. 2019 (14:31)

zacalo to trpnutim ruk,blok pod lavou lopatkou, mam za sebou rebox+elektroliecba(pretazena lava strana chrbta),trpnutie sa zmiernilo, ale zacala boliet krcná, chiropraktik napravil, v noci este trpnu ruky ale menej, ale zacala bodava a paliva bolest medzi lopatkami a krizami, co by ste poradili, kde je problem ? Ď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:57)

Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať ortopedické pomôcky, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Manipulácia chrbtice odstráni na čas poruchu v danom mieste, ale chrbtica zareaguje poruchou na inom mieste – toto sa deje aj Vám, preto treba ukončiť pasívne spôsoby liečby a začať sa sám sebe aktívne venovať.

> reagovať

Lulu   |  29. 4. 2019 (17:01)

Dobrý deň prosím Vás chcela by som sa opýtať aké sú možnosti liečby unkovertebralnej artrozy krčnej chrbtice. Mam 25 rokov a silné bolesti a mierny opuch celej pravej hornej končatiny hrudnika krku a polovice tváre. Zatiaľ užívam movalis a vitamíny na kĺby no bolesti sú stále silné a pretrvávajú ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:42)

unkovertebrálna artróza predstavuje určité degeneratívne zmeny na chrbtici, ktoré už nemožno odstrániť, ale možno zastaviť ďalšiu degeneráciu chrbtice a kompenzovať následky prítomnej degenerácie tak, že nebudete mat žiadne problémy. Trvá to nejaký čas a liečba je náročná na trpezlivosť odborného personálu aj pacienta. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je vhodná aj pre laikov.

> reagovať

Peter  |  29. 4. 2019 (15:23)

Dobrý den chcem sa opýtať mám bolesti krčnej chrbtice veľa som športoval, pridal sa občas aj závrat tlak zozadu krku na hlavu,nevraciam, hlava nebolí nemože to byť nádor veľmi sa bojím, niekedy na ulici prejdem sa mám tlak na hlavu musím zastať, akoby aj oči neskoro reagovali, treba navštíviť aj očné

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:41)

odporúčam rehabilitačné vyšetrenie, potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Nádor sa prejavuje celkom inak, určite ho nemáte, nebojte sa a začnite sa o seba „rehabilitačne“ starať.

> reagovať

Martina  |  29. 4. 2019 (8:27)

Mam dlhobe problemy s bolestami chrbtice v krizoch. Minuly tyzden akutne, bolest az v bedrach, horna cast zadka. U lekara zisteny zapal, opuch stavca. predpis: dorsiflex, milgamma, diclofenac ... bolesti ustupili. No stale bolest v nizsej intenzite. Mozem robit cviky na chrbticu? odporucate biolampu? mame v rodine

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:40)

biolampu môžete používať, mali by ste ale absolvovať aj odbornú rehabilitáciu . Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

mima  |  28. 4. 2019 (17:25)

Zdravim,cca 3 mes. bolesti v križovej oblasti, ktore prichadzali a odznievali. 2-3 do tyzdna sport (volejbal, bedminton), ked neboli vyrazne bolesti. Minuly tyzden sa po cviceni s vlast. vahou stav rapidne zhorsil. vseobecna lekarka - dorsiflex, diclofenac, milgamma N stav zlepseny. može ist o poškodenie platniciek?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:27)

môže a nemusí. K uvedeným športom by ste mali pridať každodenné vhodné cvičenia na celú chrbticu – mali by Vás ich naučiť na rehabilitácii, kam sa cestou obvodnej lekárky vypýtajte. Ak sa bolesti zmiernili, Dorziflex vysaďte, aby sa svalstvo okolo chrbtice príliš neuvoľnilo. Potom by ste mali byť v poriadku, ak nie, treba robiť diagnostiku – začína sa s RTG vyšetrením.

mima  |  12. 5. 2019 (17:14)

dakujem za plnohodnotnu odpoved. Vazim si to. Kedze bolesti pretrvavaju, intenzita je znesitelnejsia ako pred medikamentoznou liecby. Tak som si vyziadala vymeny listok ku ortopedovii .... aj ked tam mi dali termin o 2 tyzdne. asi ma vela ludi problem s chrticou . Este oatazocka. Ako dlho mozem uzivat Milgamma N? dak

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:25)

maximálne 6 mesiacov.

> reagovať

Juraj  |  28. 4. 2019 (14:34)

Asi trištvrte roka mám tŕpnutie a prudkú bolesť ľavého kolena, ktoré sa najviac prejavujú v sedavej polohe, aj blokácia prednej strany hornej končatiny nad ľavým kolenom. Taktiež v sede akoby sa celá chrbtica rozhádzala. Pri cvičení - SM systém cítim pukanie v chrbtici a miernu úľavu, ale pri sedení sa bolesť opakuje.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (10:49)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte na čo sa chcete opýtať.

Juraj  |  2. 5. 2019 (16:44)

Liečba ozónovými injekciami a rehabilitácia nepomáha. Preto sa chcem spýtať, prečo sa platničky uvoľňujú a prečo tá bolesť vyžaruje do kolena? Mne sa to javí ako keby bol nejaký nerv pricviknutý - blokovaný. Neurológ ma posúva k ortopédovi a ten zasa k neurológovi. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:12)

bolesti vyžarujúce do kolena môžu byť spôsobené „pricviknutím“ nervu v driekovej chrbtici, môžu byť spôsobené blokádou sakroiliakálneho kĺbu, alebo samotným poškodením kolena. Príčiny možno pekne rozpoznať osobným vyšetrením a potom pomocou MRI, CT a RTG. Takže diagnostika by nemala robiť problém. Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga.

> reagovať

andrej  |  27. 4. 2019 (9:33)

Dobrý deň. Bol som operovaný na prerušenie filum terminale. Pred operáciou bol conus medullaris v úrovni L2-3 a po operácii v úrovni L4 (počas operácie urobili aj laminektómiu a neurostimuláciu).Ako chápať to, že ten conus je nižšie ako predtým. Mohlo by to znamenať, že niečo nie je po operácii v poriadku? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:22)

nie, pravdepodobne došlo k zmene postavenia chrbtice. Môžete si to predstaviť tak, že pokiaľ je chrbtica niekde zablokovaná, vybočená, alebo zhrbatená, miecha sa vyťahuje smerom dohora. Keď sa toto opraví, miecha sa dostane do svojej fyziologickej pozície. Po operáciách dochádza spravidla k takýmto zmenám postavenia chrbtice, vo väčšine prípadov je to reflexný dej, podmienený uvoľnením svalového spazmu, ktorý predošlé postavenie chrbtice fixoval.

> reagovať

Mirka  |  25. 4. 2019 (23:55)

Dobry vecer. Mam strasne bolesti dolnej chrbtice na pravej strane a strasnu bolest pravej nohy. Momentalne som v zahraniči a tu mi nevedie pomoct. Velmi rychlo sa unavim a nemam silu. Poprosim o radu . Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:42)

kúpte si ortopedický bedrový pás a noste ho t.č. aj 24 hod., keby bolesti ustupovali, začnite ho odkladať. Kúpte si antireumatikum (napr. Ibuprofén, Ibalgin, Flector.... sú to tzv. voľne predajné antireumatiká, poradia Vám v lekárni – a berte ich 3x denne po jedle. Kúpte si Milgamma N , berte dávku 3x1, pokiaľ nebudú mať, vypýtajte si B vitamíny s vysokým obsahom B-čiek. Skúste si kúpiť aj magnézium a berte maximálnu odporúčanú dennú dávku. Nezaťažovať chrbticu.

> reagovať

andrea  |  24. 4. 2019 (13:09)

Dobrý deň. Chcela som sa spýtať, či môže byť príčinou sťaženého dýchania protrúzia diskov v krčnej chrbtici. Problémy s dýchaním sa zhoršujú pri prudkom pohybe alebo zmene polohy. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:37)

nie, súvisí to alebo s hrudnou chrbticou, alebo aj so psychikou.

Andrea  |  9. 5. 2019 (14:54)

Ďakujem za odpoveď. Bola som na MRT hrudnej chrbtice, okrem skoliózy tam nič nie je. Ale chrbát ma v hrudnej časti bolí - v strede niže lopatiek. Ortopedička mi dávala obstreky do stvrdnutých svalov. Poslali ma na vyšetrenie srdca a štítnej žľazy. Je možné, aby tie stvrdnuté svaly tlačili na dýchacie nervy? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:32)

skolióza je vážna porucha postavenia hrudnej chrbtice, ktorá má – bez liečby – dopad na stav celého pohybového aparátu. Tlak na dýchacie nervy sa asi nevytvára, ale pri skolióze máte určite zmenené postavenie rebier, ktoré sa vpredu upínajú na hrudnú kosť, dýchacie pohyby hrudníka potom môžu byť bolestivé a imitovať nervové bolesti. Východisko je jediné - musíte cvičiť správne, dlhodobo, každodenne, trpezlivo na CELÚ chrbticu, celý pohybový aparát. K tomu treba trpezlivo nacvičovať správne pohybové stereotypy. Podstatnou časťou cvičení by mala byť aj rehabilitácia dýchania. Prvé príznaky zlepšenia sa objavujú niekedy až po troch mesiacoch, trvalá zmena sa dá dosiahnuť po roku takejto práce, ale aj potom treba cvičiť 2-3 krát týždenne, aby sa získaný stav udržal. Obstreky takýto stav nevyriešia, môžu na chvíľu pomôcť, ale potom sa všetko vráti do starých koľají, lebo príčina ťažkostí – skolióza – sa obstrekmi nekompenzovala, to sa dá len cvičením.

> reagovať

Eva  |  23. 4. 2019 (22:59)

Dobrý deň mám 21 rokov,mám bolesti krčnej chrbtice a ľavej ruky. Bolo mi robené MRI kde mi bola zistená cystická dilatácia centr. miechového kanála charakteru syringohydromyelie s ťažkou kaudálnou ektópiu pri malformácií Chari 1,bulging disku C 5-6, hemangión stavca Th 1.Chcela by som vedieť Váš názor na liečbu.Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:32)

predovšetkým treba udržiavať vhodný stav celej chrbtice s dôrazom na krčnú časť. To predpokladá zvládnutie správnych pohybových stereotypov a každodenné vhodné cvičenie po absolvovaní individuálne vedenej rehabilitácie. Podľa príznakov sa podávajú symptomatické lieky, pri záťaži skúsiť chrániť krčnú chrbticu krčným golierom. Treba mať kvalitné vankúše na spanie včítane ortopedického pod hlavu. Špecifické liečebné postupy nie sú, keďže porucha je vrodená.

> reagovať

gabris  |  23. 4. 2019 (9:52)

Čo môže byť príčina? Bolestivo ma seká v driek. oblasti, pri sadaní, tiež niekedy pri chôdzi. Som 7 dní po 3-tej operácii driek.chrb. Pri 2-hej. oper. PLIF+transpedikular.fix. 3-tia op. extrakcia cagu z L3-L4 (z dôvodu uvolnenia cagu). Ak sa vyberie cag - netreba ho ničím nahradiť? Môže zostať volne miesto medzi L3-L4

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:29)

sekanie v chrbtici pri zmene polohy tela môže byť spôsobené vytváraním blokád, odporúčam kontrolné vyšetrenie neurológa, alebo pracoviska, kde Vám robili operáciu, dočasne nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu spevní. K ostatnému sa pre nedostatok informácií neviem vyjadriť, ale medzi spomínanými stavcami voľný priestor určite neostal.

> reagovať

Peto13  |  21. 4. 2019 (19:47)

Dobrý deň,strašne ma bolia kríže a bolesť prechádza cez zadok striedavo raz do lavej a do pravej nohy.A už týždeň mi vibruje kostrč stále .Po návšteve p.neurologičky som objednaný o mesiac na magnetickú rezonanciu .Bude to niečo s platničkami ?Už 8r vykonávam prácu kde trpí chrbtica.Mám 44r.Dakujem pekne za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:26)

môže to byť dráždenie nervov idúcich do dolných končatín od driekovo-krížovej chrbtice. Či toto dráždenie vyvolávajú platničky, to môže ukázať magnetická rezonancia. Skúste si zatiaľ nasadiť Milgamma N 3x1 a pri fyzickej záťaži noste bedrový pás.

> reagovať

Filip  |  20. 4. 2019 (16:09)

Dobrý deň, mám 21rokov v roku 2018 som prekonal zápal nervov 3x (raz ľavá noha 2xľava ruka) zápaly som liečil rehabilitaciou,no mimo zapalov sa začali objavovať rôzne bolesti krčnej a hrudnej chrbtice ,časté pískanie v ušiach a točenie v hlave, na Magnetickej Rezonancii krčnej chrbtice nebol žiaden nález.prosim pomôžte

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:23)

nie je mi jasná diagnóza. Zápal nervov je niečo celkom iné, ako bolesti nervov spôsobené poškodením chrbtice. Rôzne bolesti chrbtice pochádzajú okrem štruktúr samotnej chrbtice aj zo svalov a šliach. Takýto stav vyžaduje odbornú diagnostiku, najvhodnejšie rehabilitačným lekárom, pokiaľ sú známky poškodenia nervov, aj neurológom. Lieky treba dávať vhodne zvolené na prechodnú dobu, po rehabilitácii treba cvičiť denne aj rok, kým sa stav trvalo zlepší. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Klotilda  |  20. 4. 2019 (5:40)

Otazka znie:osteochondroza celej hrudnej chrbtice s prednymi osteofytmi bez traumatickych zmien na skelete aku liecbu by ste doporucili som zena vek 51 a pracujem dost fyziky dakujem za kazdu radu

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:22)

lieky, aj infúzie, rehabilitáciu aj kúpeľnú liečbu, trvalo každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu. V práci používať vhodné ortopedické pomôcky – bedrový pás, možno skúsiť aj tzv. vyrovnávač chrbta. Pokiaľ sa stav nebude zlepšovať, fyzicky ťažkú prácu by ste vykonávať nemali.

> reagovať

Mája 54  |  18. 4. 2019 (23:22)

Dobrý deň,mám tieto výsledky.V SAG rovine rozsah odTh 11po S5,V TRA rovine segimenty L2/L3,L3/L4,L4/L5, a L5/S1. Conus melaris siaha po L1. K tomu ešte Tarlovova cysta v úrovni S2 cca 5,mm. Môže tento nález spôsobovať bolesti ľavej nohy,členku, Bolesť na ľavej strane v podbrušku až hore ku kĺbu?Mam bolesti od decembra.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:20)

Nález na chrbtici môže vysvetľovať popísané problémy.

Mája 54  |  2. 5. 2019 (21:42)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


Wilko  |  17. 4. 2019 (9:49)

Dobry den.Po Mr Ls chrbtice Vsgm L5/S1 MI hernia disku do ľava 14mm. Moźe sposobovat bolesť v oboch v dolnych končatinach(stehenne svaly)paliva bolest(slabiny) bedrove klby) podlamovanie kolien a tiež praskanie v kolenach. Po rtg panvy normalny nalez.neurolog Nema vysvetlenie pre tieto príznaky. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:17)

nález na chrbtici spôsobuje niekedy aj rozsiahlu poruchu statodynamiky pohybového aparátu, ktorá môže byť výrazná najmä v driekovo-krížovej oblasti. To spôsobuje preťaženie šliach, svalov (ono to môže mať podobu ako keby chronických zápalov) a časté blokády tzv. sakroliliakálnych kĺbov. Toto všetko môže byť zodpovedné za Vami popisované príznaky. Liečiť treba chrbticu liekmi , vhodné sú najmä antireumatiká + Milgamma N a rehabilitáciou s následným dlhodobým každodenným cvičením. Pokiaľ to nepomôže, dá sa robiť obstrek pod CT (PRT), ozón...

> reagovať

Erika  |  16. 4. 2019 (21:20)

Dobry den na mr mi diagnostikovali anularny bulging IV disku v seg Th 8/9/10/11a hemangiom Th11 vo velkosti 16,5x14mm mavam silne besti v hrudnej chrbtici s tym ze obcas citim palenie az do oblasti hrudnika moze to byt spojene s vysledkami z mr?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:16)

jednoznačne áno. Stav vyžaduje kompletnú liečbu – vhodné lieky, rehabilitáciu, každodenné cvičenia odporučených cvikov na chrbticu.

> reagovať

Andulka  |  16. 4. 2019 (17:25)

Dobrý deň chcela by som sa spitam manželovi zistili na magnetickej osterochondroza L5/S1 so zmenami modic 2 anterospondylolisteza L5 6mm pri spodylolyze oblúka L5 bulging disk s extruziou teraminalne vpravo duálny vak je na podklade epiduralnej lipomatozy zúžený na 12mmAP. Je tam nutná iba operácia

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:15)

operácia závisí nie len od MRI nálezu, ale hlavne od Vašich ťažkostí a efektu doterajšej liečby, lebo medzi MRI nálezom a stavom pacienta nie je priama súvislosť. Operácia je vhodná vtedy, ak je klinický stav zlý a efekt konzervatívnej liečby nedostatočný. Na základe MRI nálezu, ktorý ste poslali, je ale operácia pravdepodobne najvhodnejšia liečebná možnosť.

Andulka  |  24. 4. 2019 (10:19)

Dobrý deň manžel po infuzkach sa cítil od decembra dobre cvičil aj SM system ale pred 2 týždňami sa vrátila bolesť do nohy ale nie taká silná môže sedieť aj ležať len zle sa mu chodiť môže to byť spojené z nálezom ci to môže dyt aj zablokované dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:16)

zhoršenie súvisí s nálezom na chrbtici. Či je tam navyše aj blokáda – ako nový prvok – to sa dá zistiť len osobným vyšetrením chrbtice.

Andulka  |  2. 5. 2019 (10:23)

Ďakujem a chcela by som sa ešte spitat ako by sme mali ďalej postupovať aká liečba dy bola vhodná okrem operácie fakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:04)

v liečbe by sa mali využiť špeciálne lieky na potlačenie bolesti odvodené od antiepileptík, môže ich predpísať neurológ, mali by sa užívať v kombinácii s Milgamma N 3x1. Okrem toho by bolo vhodné nové rehabilitačné vyšetrenie a nový plán cvičení, keďže v priebehu cvičení SM sa stav zhoršil.

> reagovať

Mimi  |  15. 4. 2019 (14:12)

Dobry den, mam 41 rokov a mam problemy s krcnou chrbticou. Uz asi mesiac mi šuští vzadu na krku pri otáčaní hlavy, resp. niektorych pohyboch hlavy. Zatial to neboli. Moze to byt nebezpecne alebo to casom prejde same? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:06)

nasaďte si Milgamma N 3x1 + chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni. Na internete si načítajte, aké sú správne pohybové stereotypy pri bolestiach krčnej chrbtice – najmä ako treba sedieť a pracovať pri počítači. Naštudujte si približne 5 základných cvikov na krčnú chrbticu (najlepšie k nim pridajte aj cviky na celú chrbticu) a denne ich viackrát cvičte. Ak to nepomôže, odporúčam absolvovať odbornú rehabilitáciu.

> reagovať

1 2 3 4 ... 62

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.