4. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

13 DNÍ

20:03

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

11. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Ľubuška  |  9. 8. 2019 (10:06)

Mám velké bolesti v oblasti sedacieho nervu,užívam dorsiflex, inj.Almiral, tbl. Milgamma N, ale žiadne zlepšenie nenastáva. Som zúfalá, neviem spať . Prosím . pomohli by mi plynové injekcie? Ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré!

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:06)

reakcia na plynové injekcie je veľmi individuálna, vo Vašom prípade bude závisieť od príčiny bolestí sedacieho nervu. Ale pokiaľ Vám môžeme poradiť – neužívajte dlhodobo Dorziflex, uvoľňuje svalstvo a chrbtica stráca oporu, čo môže bolesti zhoršovať. Skúsiť možno nosenie bedrového pásu (aj v noci, pokiaľ ho budete znášať a kým sa bolesti neutíšia), svojho neurológa skúste požiadať o liek odvodený od antiepileptika, tieto lieky sú účinné na silné a chronické bolesti, kde bežné analgetiká a tzv. nesteroidné antireumatiká nepomáhajú. Pokiaľ je príčinou bolestí tlak vysunutej platničky na sedací nerv, požiadajte neurológa, aby Vás poslal na liečbu ozónom, mohla by byť podstatne účinnejšia, ako plynové injekcie. Pomôcť by mohol aj obstrek nervu kortikoidom pod CT.

> reagovať

Lucia  |  2. 7. 2019 (22:21)

Dobry večer. Potrebujem poradiť pre maminu. Ma tieto diagnózy. A vôbec sa necíti dobre už ledva chodí. Ci by ste vy odporučíli aj iné lieky? Jej neurolog ju poslal na nejaké rehabilitácie sm systém. Ale to je ešte horšie tlak jej stupa na 160/80. Diagnozy :polytopny vas cervikalgia, cb sy vlavo potruzia hernia disku

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:24)

pokiaľ stúpa krvný tlak, treba dať pozor na lieky na chrbticu, ktoré sa volajú nesteroidné antireumatiká (napríklad Diclofenac, Aulin...). Pokiaľ mama berie lieky na tlak, tieto nesteroidné antireumatiká môžu zablokovať ich efekt a tlak sa zvyšuje. Aj nesprávne vedená alebo vykonávaná rehabilitácia krčnej chrbtice môže u starších ľudí zvyšovať tlak. Pokiaľ tak je, rehabilitáciu treba ukončiť, alebo zmeniť. Mame by mohlo pomôcť nosenie krčného goliera (dostať v zdravotníckych či ortopedických pomôckach) a na noc ortopedický vankúš pod krk a hlavu. Z liekov by mohol pomôcť napríklad Zaldiar, ale o predpis a zváženie takejto liečby musíte požiadať ošetrujúceho lekára. K tomu voľne predajný Milgamma N 3x1. Lokálne na bolestivé miesta možno používať antireumatické náplasti, pomôcť by mohli aj tzv. chondroprotektíva s kurkumou. V lekárni Vám pomôžu vybrať najvhodnejšie.

> reagovať

Csillus  |  21. 6. 2019 (15:42)

Dobrý deň. Po emg vyšetrení bolo zistene . Poškodenie n. uln sin proximálne. Ulnari lavá F/M 30°% S lavou rukou nemám žiadne tažkosti Može to z chrbtice ? Lebo s chrbticou mám problémy už vyše 3 mesiace napr. pri sedení trpnu nohy asi pred mesiacom som nevedelela na nohu postavit. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:07)

n. ulnaris sa nachádza na hornej končatine, s bolesťami nôh nemá nič spoločné, podľa popisu je poškodená horná časť tohto nervu. Takéto poškodenia nebývajú od chrbtice, možných príčin poškodenia je veľa – od napríklad lokálneho tlaku na nerv až po možnosť celkového ochorenia (napríklad cukrovka). Tŕpnutie nôh môže mať spoločnú príčinu s poškodením nervu, ale môže byť spôsobené aj od chrbtice – na zistenie príčiny treba mať opis osobného (neurologického )lekárskeho vyšetrenia a údaje o celkovom zdravotnom stave, veku, poprípade ďalšie výsledky pomocných vyšetrení (RTG atď.).

> reagovať

Jarmila  |  20. 6. 2019 (14:20)

Dobrý deň poprosím o informáciu čo je to intraoselarny hemangióm L3 stavca a ako to liečiť? Vopred ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:55)

hemangióm stavca je relatívne častý vedľajší nález pri MRI vyšetreniach chrbtice, je to benígny cievny nádorček (také klbko ciev), je klinicky nemé, to znamená, že nevyvoláva žiadne ťažkosti a netreba ho nijako liečiť.

> reagovať

Elca  |  19. 6. 2019 (10:57)

Mam 47r.Dg:Akutny cervikobrach. syndrom s parc.radikulop.C7 I.sin M531,kombin.spin.stenoza C3-7 difuzny,foraminalna stenoza C5-7,osteochondroza C4-7,hemangion v C5 stavci,cervikobrach.syndrom bilat s radikulopatiou C6 I dx ,cefalea vs.kombinovana tenzna a CK sy,Aka je KOMPLET vhodna liecba.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:44)

lieky podľa stavu – začína sa s antireumatikami, k nim sa pridáva Milgamma N, použiť možno aj obstreky, podľa potreby krčný golier ako ortopedickú pomôcku, rehabilitácia, následné dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, dokonalé zvládnutie princípov Školy chrbta. Psychoterapia.

> reagovať

Janka  |  16. 6. 2019 (7:09)

Dobrý deň,som necele 3 mesiace po mikrodisektomii platničky L4/L5 začala som cvičiť pilatesove cviky a mám pocit že noha ma začala viac bolieť...môže to tak byť? Môhla som niečo tým cvičením narušiť? A je normálne ze tá noha ma ešte stále bolí v súvislosti s chrbticou? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:16)

po operácii určite došlo k zmene postavenia chrbtice (jej statodynamiky), ktorú musí spôsob rehabilitácie a najmä zvolený spôsob cvičenia rešpektovať. Preto by ste mali byť vyšetrená rehabilitačným lekárom, ktorý Vám odporučí na tento čas vhodné cviky, ktoré sa budú so zlepšovaním Vášho stavu meniť a môžu pochádzať z rôznych cvičebných systémov. Takýto postup je bezpečný, preto Vám odporúčam, aby ste s Pilatesom prestali (môžete si aj ublížiť) a čím skôr sa objednali rehabilitačnému lekárovi. Pomôcť si môžete aj užívaním Milgamma N 3x1 počas približne 3 mesiacov. Bolesti po operáciách málokedy ustúpia okamžite, väčšine prípadov vyžaduje zlepšenie dlhší čas.

> reagovať

Zuzana37  |  13. 6. 2019 (22:16)

Dobry den, 2 mes. bolesti v spodnej chrbtici, aj na dotyk.Rano mierna s pribudajucim pohybom sa stupnuje,az bodava bolest zadnej a vnutornej strane stehna.Rehab liecba liekmi 2 tyzd., 2 tyzd. elektroliecba, vsetko zatial bez ucinku.Pri uz miernej fyzickej aktivite sa stav zhohrsi.Odp. pokoj a teplo.O co konkretne ide?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:08)

Podľa popisu je to liečba bolestí vyvolaných nejakou poruchou chrbtice, podľa popisu príznakov sa na bolestiach môže zúčastňovať aj bedrový a sakroiliakálny kĺb. Na presnú diagnózu treba aj osobné vyšetrenie, poprípade RTG atď. 2 týždňová liečba je krátka, pokiaľ je príčinou bolestí zápal, elektroliečba môže stav zhoršovať. K liečbe si pridajte Milgamma N 3x1, ak ju nemáte, dlhodobo by ste nemali užívať lieky uvoľňujúce svalstvo (napr. Dorziflex), tiež môžu stav zhoršovať. Pokiaľ sa zlepšenie neobjaví, treba robiť upresňujúcu diagnostiku – RTG, prípadne CT, MRI, základné zápalové markery – podľa potreby.

Zuzana37  |  26. 6. 2019 (21:50)

dakujem za Vasu odpoved. Milgammu N beriem mesiac, Dorsiflex som vysadila po 2t., ortoped chcel pokracovat + 1 t., no moj zaludok povedal nie. RTG bol robeny na zaciatku, ked sa bolest z chrbta tahala \\\"iba\\\" do sedacich svalov. Nepreukazal nic zavazne, preto to elektro a cvicenia....je vhodne pokracovat alebo presusit ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:34)

viete, RTG nálezy sa často podceňujú – ukážu napríklad poruchu postavenia chrbtice, z hľadiska prežitia človeka to naozaj nie je vážne, ale z hľadiska vzniku bolestí to vážne je. Potom sa uzavrie – na RTG nič nebolo a príčina bolestí ostáva ako keby neobjasnená a pritom je pekne na RTG zobrazená. Preto by aj bolo lepšie, keby ste mi poslali presný popis RTG vyšetrenia. Čo sa týka liečby, je jediná cesta, ako z podobných dlhodobých problémov ísť von (pokiaľ nie je príčinou napr. reumatické ochorenie a pod.).Je to aktívny prístup – nácvik správnych pohybových stereotypov a a treba tiež začať každodenne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu, naučiť by Vás ich mal fyzioterapeut. Zlepšenie pri takomto režime sa začne objavovať až po niekoľkých týždňoch, trvalé zlepšenie niekedy až po 3 mesiacoch. Cvičiť denne by sa malo rok, následne 2-3 x do týždňa už trvalo. Takýmto spôsobom si vieme vybudovať zdravie celého pohybového aparátu a aj rozšíriť možnosti svojich vhodných pohybových aktivít a teda aj radosti zo života. Pustite sa do toho, budeme Vám držať palce.

Zuzana37  |  4. 7. 2019 (22:12)

Ano, urcite budem cvicit. Nic ine mi vlastne nezostava :) Az do tazkosti boli sporty bedminton, volejbal, bajk, inline, lyze..tak snad sa ku nim vratim, casom. popis RTG: Krivka L lordozy primerana, pedikle citatelne, medzistavcove priestory nezuzene, vyska tiel stavcov primerana. bez traum. zmien na zobrazeno skelete.

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:59)

podľa popisu je krčná chrbtica naozaj v poriadku, ale porucha môže byť v iných častiach chrbtice a prejavuje sa na krčnej, tiež RTG snímok je statický – žiaľ, nedá sa na ňom zodpovedne posúdiť, čo robí chrbtica pri záťaži a stav šliach a svalov nevidíme. Odporúčam Vám cvičenie – trpezlivo, denne, je vysoká pravdepodobnosť, že sa k svojim obľúbeným športom (aspoň niektorým) určite vrátite.

> reagovať

Edina  |  13. 6. 2019 (21:07)

LS:poroza. Chondtozy diskov s max Th12-L1-2 a L5-S1(vo výške L1-2 charakt.spondylosclerosis haemispherica), osteoprodukt.zmeny, intervertebral. a intespinozna artroza. Retrolisteza L1 cca 4 mm, Ventrolisteza L4 o 8 mm. Artroticke zmeny SI zhybov s prevahou vpravo. Prosím je to vážne ?? Kto rieši:Neurológ alebo Ortopéd?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:04)

pokiaľ máte bolesti okrem chrbtice aj vyžarujúce do brucha alebo dolných končatín, mal by Vás vyšetriť neurológ, pokiaľ máte len bolesti chrbtice, môže to byť neurológ aj ortopéd – inak – rozhodnutie o tom, k akému odbornému lekárovi treba ísť, musí urobiť Váš praktický lekár, bez jeho odporúčania sa k žiadnemu z nich nedostanete. Popísané sú pomerne pokročilé degeneratívne zmeny a poruchy postavenia chrbtice, pripravte sa, že liečba bude trvať dlho a bude vyžadovať vašu maximálnu trpezlivosť a sebadisciplínu, ale dá sa to.

> reagovať

Vanesa  |  11. 6. 2019 (14:13)

Dobry den, uz tyzden trpim zavratmi, nonstop sa mi toci hlava mam pracu 8h denne za PC pri klimatizacii..na RTG C chrbtice mi vysiel nalez napriamena cervikalna lordoza az paradoxna kyfoza,inak skelet bez degenerativnych zmien. Moze moje zavraty sposobovat prave tento nalez? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:33)

pravdaže. Takéto nálezy sú najčastejšou príčinou vzniku závratov. Na internete si naštudujte správne pohybové stereotypy – najmä správny spôsob sedu a práce pri počítači. Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – odporúčam trvalo, treba tiež redukovať mieru stresu, časť dňa môžete v práci sedieť na fit-lopte. Pred klimatizáciou sa treba chrániť prekrytím najmä krčnej chrbtice, pliec a dekoltu látkou – najvhodnejšia je bavlna (tričko), alebo nejaká šatka z prírodného materiálu. Skúste aj približne mesiac užívať Milgamma N 3x1.

> reagovať

nerilka  |  11. 6. 2019 (11:55)

bolí ma okolo sakroiliakálneho kĺbu, v stoji a chôdzi, počas spánku bolesť prejde, ráno ok, ale pred obedom už silná bolesť. podľa fyzioterapeuta to spôsobuje iliopsoas. mám cvičiť, ale svalstvo mám úplne tuhé okolo, cez bolesť nevládzem. mám protrúziu L5/S1 s kompresiou S1. prosím, poradíte, čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:27)

bolesti môžu pochádzať aj z chrbtice a stlačeného nervu, blokáda SI kĺbu môže byť „ochranná“, ktorá kompenzuje poruchu v chrbtici. Tento stav vyžaduje aj liečbu neurológa, sama si môžete nasadiť Milgamma N. fyzioterapeuti ovládajú techniky na odblokovanie SI kĺbu, tiež neurológ môže urobiť obstrek tohto kĺbu. Rehabilitácia by nemala pozostávať len z cvičení, ale aj z iných techník – ich výber by mal urobiť rehabilitačný lekár.

> reagovať

Alexandr, 37 r.   |  11. 6. 2019 (11:26)

Pred 4 mes. som vstala s bolesťami v krčnej časti (žiadny úraz). O 2 týždne (brala som Dorsiflex) som dostala bodavé bolesti v svale ruky. Dg. Cervikobrachiálny syndróm. RTG krčnej ch. bolo bez zistení.Som po RHB, ale každý deň sa mi stiahnu krčné svaly.Málo pomáha spánok (uvoľní sťah) a strečing.. Čo môžem robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:26)

na internete si naštudujte správne pohybové stereotypy – najmä správny spôsob sedu a práce pri počítači. Denne musíte cvičiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – odporúčam trvalo, treba tiež redukovať mieru stresu, časť dňa môžete v práci sedieť na fit-lopte.

> reagovať

Ferko  |  10. 6. 2019 (10:11)

Som po operácii platničky laserom ale bolesti mám aj naďalej. Sedieť a ležať môžem bez bolestí ale stáť a chodiť len s barlamy. Čo môžem ešte skúsiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:21)

zatiaľ by ste mohli v stoji a pri chôdzi nosiť bedrový pás, pravdepodobne máte oslabené chrbtové svalstvo, ktoré neposkytuje dostatočnú oporu chrbtici a preto tie bolesti. Musíte rehabilitovať pod odborným dozorom a každý deň cvičiť vhodné cviky na chrbticu – najlepšie už trvalo. Z liekov na utíšenie bolestí môžete používať voľne predajnú Milgamma N, o náročnejšiu liečbu musíte požiadať svojho neurológa.

> reagovať

Michal888  |  7. 6. 2019 (7:38)

Pekny den . Rada by som sa spytala na bolesti pod pravym rebrom a pod lavou lopatkou . Mierne tlacive a šteklive pocity sa striedajú zo závratmy , hnačkamy a zažívacimi problemami . Inzerne vysetrenia vysli negativene . Doktor povedal ze to budu neaky nerv v chrbtici . O co by mohlo ist ? Vdaka za odpoved .

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:08)

Hnačky a zažívacie ťažkosti s chrbticou nesúvisia ostatné problémy áno, bolesti nemusí spôsobiť podráždenie nervu (ale môže), najčastejšie to bývajú tzv. vyžiarené bolesti pri rôznych poruchách chrbtice. Chrbtica by mala byť vyšetrená a liečená na rehabilitácii, pokiaľ sa nedosiahne dostatočný efekt, treba konzultovať neurológa.

> reagovať

Alexandra  |  5. 6. 2019 (12:21)

Dobry den, mam 2 mesiace chronicke bolesti hlavy, tinnitus a zavrate. MRI krcna zaver: Napriamená lordóza s kyfotizáciou C3-6, sinistrokonvexná skolióza, Spinálna stenóza 11,5mm. MR mozgu OK. Da sa cvicenim ovplyvnit zuzeny spinalny kanal? A je mozne, ze prave toto mi sposobuje tazkosti?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:04)

Zúžený miechový kanál Vám nespôsobuje ťažkosti, ale pomerne závažná porucha v postavení krčnej chrbtice. Správnou pohybovou životosprávou ( dynamický sed, správne pohybové stereotypy, každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu) môžete svoje ochorenie „vyliečiť“. To znamená, že určité zmeny ostanú, ale už nebudú spôsobovať ťažkosti, alebo len mierne. Tiež sa ich naučíte „riadiť“, to znamená, že ak vzniknú, budete si vedieť pomôcť. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. Prvé zlepšenie sa môže objaviť aj za 3 mesiace, liečba trvá veľmi dlho. Preto musíte byť trpezlivá a vydržať – aj oveľa ťažšie stavy možno takto upraviť. Zúžený miechový kanál ostane, ale dobrý funkčný stav krčnej chrbtice spôsobí, že Vám nebude robiť problémy.

Alexandra  |  19. 6. 2019 (10:27)

Dakujem pekne, zabudla som dolezitu vec napisat, ze sa zistila protruzia disku C5-C6, moze toto tlacit na miechu? Totiz mna ta hlava boli nepretrzite cele dni od aprila.. az sa mi tazko veri, ze za to moze len krcna chrbtica.. neurolog chce robit este lumbalnu punkciu pre vylucenie benignej intrakranialnej hypertenzie.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (11:05)

keby protrúzia disku tlačila na miechu, na MRI by tento tlak popísali. Naviac – tlak na miechu nespôsobuje bolesti hlavy, ale iné neurologické príznaky, ktoré vôbec nepopisujete. Váš neurológ určite vie, čo robí, pozná Vás ako pacientku osobne, mailová komunikácia má len obmedzenú platnosť v prípade riešenia zdravotných problémov. Napriek tomu musím napísať, že vo svojej praxi sme videli viacero podobných úporných bolestí hlavy, ktoré boli vyvolané poruchami chrbtice. Niekedy pri nich vznikalo podráždenie tzv. záhlavových nervov, ktoré ostáva často nerozpoznané a vie pacientov poriadne potrápiť, ich jednoduchým obstrekom sa dá vykonať aj diagnostika, aj liečba.

> reagovať

Jarmila  |  4. 6. 2019 (22:13)

Vnučke,ktorá má 15 rokov zistili na CT vyskočenú platničku L5-S1 -4mm a zúžený miechový kanál.Už 1/2 roka má problémy. Nevie v škole sedieť,bolesť vyžaruje aj do nôh.Prv ju poslali iba na röntgen,ktorý nič neukázal.Absolvovala rehabilitáciu, ale nepomohlo.Mojavotázka.Dá sa to riešiť bez operácie?Benková Jarmila

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:00)

pravdaže, najmä v takomto veku. Prvé, čo je dôležité, je zistiť, prečo sa toto vnučke stalo. Najčastejšou príčinou ťažkostí detí v tomto veku je sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, vysedávanie v škole, potom doma za počítačom, s mobilom a pred televíziou, alebo naopak – prílišná telesná námaha – napríklad pri preťažení nevhodným športom. Keď sa príčina zistí, treba ju odstrániť. Po druhé – jedna rehabilitácia takýto stav nie je schopná vyriešiť. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu. Časť dňa možno sedieť ( aj v škole) na fit – lopte, v škole možno pri sedení používať aj bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a zabráni zhoršovaniu bolestí a to dovtedy, kým sa každodenným cvičením nevypestuje silné chrbticové a brušné svalstvo, ktoré platničku doslova „zabetónujú“ a ona viac nemusí spôsobovať problémy. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. U 15 ročného dievčaťa je ťažké dosiahnuť takúto sebadisciplínu, ale bez nej to nejde. Motiváciou môže byť, že cviky na chrbticu vedú ku krásnej chôdzi a krásnej postave. Prvé zlepšenie sa môže objaviť aj za 3 mesiace, preto treba vnučku podporovať, aby vydržala. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov.

Jarmila  |  19. 6. 2019 (17:29)

Ďakujem za vyčerpavajúcu odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  4. 9. 2019


Lukas 31r.  |  4. 6. 2019 (11:47)

Dobry den, mam tlak na hrudniku a v oblasti \\\"trojuholnika\\\" kde konci hrudny kos.Na chrbte v casti oproti trojujolniku mam na dotyk bolestive stavce a trosku dalej od stavcov si viem nahmatat ďalší bolestivy bod.Mozu byt tie tlaky sposobene tymi stavcami? Rano sa budim aj s bolestou a stuhnutostou v driekovej oblasti.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:58)

bolesti môžu byť vyvolané poruchou v oblasti chrbtice, podľa popisu možno na prechode hrudnej a driekovej chrbtice, kde často bývajú bloky. Mali by ste absolvovať RHB vyšetrenie a liečbu, pokiaľ to potom neprejde, treba RTG vyšetrenie.

> reagovať

NICOL 49  |  3. 6. 2019 (21:25)

Dobrý deň,s driekovou chrbticou mám problémy viac rokov posledné 3roky intenzív.,januar vag.hyster.hyperplazia ,od marca trpnutie stehien az palenie prednej casti hlavne pri namahe a dlhom statii rtg udajne nic neobvykle 3mm vys.plat.lordoza,trpnutie velmi silne. lieky injekcie infuzie nepomohli,co by ste odporucil

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:56)

treba realizovať MRI vyšetrenie LS chrbtice s tým, že keď na vyšetrenie pôjdete, musíte byť v „zlom“ stave – to znamená, že by bolo vhodné tieto popísaní ťažkosti vyvolať napríklad dlhšou chôdzou, cvičením drepov, nesadajte si, stojte, atď. Vy by ste mali vedieť, čo Vám stav zhoršuje. Vyvolanie ťažkostí pred MRI vyšetrením treba preto, lebo vyšetrenie sa robí v ľahu, čo pre chrbticu môže byť úľavová poloha, pri ktorej sa chrbtica môže kvázi normalizovať, a potom sa pri vyšetrení nič nenájde a človeku už žiaden lekár neverí. RTG vyšetrenie ukáže len postavenie chrbtice, podozrenie na degeneráciu platničiek a stavcov, ale nič viac. V tomto prípade sa treba pozrieť na polohu platničiek a vzťah prítomných degeneratívnych zmien k nervom, čo dokáže len MRI. V každodenných bolestiach Vám môže pomôcť nosenie bedrového pásu, ale toto je len dočasné riešenie – kým sa neurčí správna diagnóza a nezabezpečí adekvátna liečba. Skúste si aj nasadiť Milgamma N 3x1 – môže to pomôcť.

NICOL 49  |  1. 7. 2019 (20:15)

Dakujem za odpoved milgamu som uzivala k v injekciach zial nepomohla, p.doktorka ma odmietla poslat na mri ze naco ved ma snimok tak asi tak.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:32)

Milgammu N aj tak môžete užívať 3x1 – injekčná kúra je krátka, efekt nemusí byť dostatočný. Kúpte si bedrový pás a nasaďte si ho počas dňa, bolesti sa Vám určite zmiernia. Nájdite si iného neurológa – je slobodný výber lekára. Na MRI chrbtice Vás môže poslať aj rehabilitačný lekár – aj to by mohlo byť riešenie. Nevzdávajte sa.

> reagovať

Peter L.  |  3. 6. 2019 (19:38)

Dobry den chcel by som sa opytat, mám problem s nohou ide to od chrbitice a do nohy mi to vyraža neskor až k chodidlu kde pocitujem mravčenie.Bude to asi zaseknuty nerv alebo nieco podobne, chcel by som sa opytat aj na napravovanie ci by to nepomohlo?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:54)

žiadne naprávanie. Vaše ťažkosti pravdepodobne pochádzajú z chrbtice, ale „pricviknutie“ nervu je len jednou z mnohých možných príčin ich vzniku. Preto stav treba najskôr diagnostikovať, naprávanie je rizikové a naviac – neviete, komu sa dostanete do rúk. Nechajte si cestou obvodného lekára urobiť RTG vyšetrenie driekovo-krížovej chrbtice a s týmto vyšetrením sa objednajte k neurológovi, ktorý už presne zistí príčinu a zabezpečí vhodnú liečbu.

> reagovať

mamka  |  3. 6. 2019 (10:38)

Dobrý deň. Mávam intenzívne závraty, ktoré trvajú aj 5 dni. 2 vysunuté platničky na krčnej, v minulosti zápal v uchu a samozrejme stres. Beriem Cavinton forte 1x ráno a Citalopram teva 1x ráno. Mávam aj migrénu. Chcem sa spýtať, keďže jeden liek je na prekrvenie a druhý na ukľudnenie, môžem ich spolu užívať?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:46)

pravdaže, sú zvolené správne a po čase by mali priniesť citeľnú úľavu. Pridajte si ale rehabilitáciu, a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

Sisa  |  1. 6. 2019 (13:09)

Dobry den, na MR driekovej chrbt. mi boli zistene pocetne Tarlovove cysty do 19 mm v oblasti S1,S2,S3 bilat. a na L2 vpravo hemangiom 8 mm. Je to rizikove? Mam 38r, obcasne pobolievanie krizov a trpnutie lavej nohy. Existuje liecba, ktora by zastavila rast tychto utvarov? Je cvicenie ci masaz v tejto oblasti bezpecn

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:42)

Cvičenie je bezpečné a potrebné, ale cvičiť treba vhodné cviky na celú chrbticu, ktoré by ste sa mali naučiť pod dozorom fyzioterapeuta. Klasická masáž sa pri ochoreniach chrbtice vôbec neodporúča, vhodné sú napr. tzv. mäkké a uvoľňujúce techniky, ktoré pre laika vyzerajú ako masáž. Vedia ich robiť fyzioterapeuti. Rast cýst zastaviť nevieme, ale vo väčšine prípadov sú cysty stacionárne – nemenia sa. Hemangióm Vás nijako neohrozuje, je to relatívne častý vedľajší nález na stavcoch chrbtice, benígny, nespôsobuje žiadne ťažkosti. Podľa popisu je Váš stav dobrý, vyžaduje skôr tzv. režimové opatrenia, (prečítajte si o tzv. Škole chrbta), lieky len podľa potreby. K celkovému zlepšeniu by ale mohlo prispieť viacmesačné užívanie Milgamma N 3x1, po 3 mesiacoch 2x1 – do doby 6 mesiacov, potom treba robiť prestávku.

> reagovať

Nellynka  |  29. 5. 2019 (22:42)

Dobrý deň, bolieva ma krížovo-drieková časť, hlavne na ľavej strane a aj vpredu v ľavom boku. Taktiež aj pociťujem bolesť na prednej strane ľavého stehna pri chôdzi. Čím to môže byť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:43)

opisujete bolesti driekovo krížovej (LS) chrbtice s dráždením nervového koreňa L4 vľavo, čo býva často spôsobené poškodením medzistavcovej platničky. Je potrebné urobiť RTG LS chrbtice a podľa výsledku zvážiť CT alebo MR LS chrbtice.

> reagovať

Adrika  |  28. 5. 2019 (21:11)

Dobrý deň, mala som aj v minulosti bolesti chrbta. Ako prevenciu som chcela začať cvičiť SM systém. Bola som na 3-hod. kurze. Na druhý deň ráno som sa zobudila s“dolámaným” chrbtom. Bolesť som do pár hodín ustúpila, ale do večera sa to vrátilo až zhoršilo, analgetika nezabrali. Som PN. Môže byt príčinou cvičenie?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:34)

áno, keďže ste asi bez predošlej cvičebnej prípravy neúmerne a dlho v jeden deň zaťažila chrbticu.

> reagovať

Benu  |  28. 5. 2019 (17:16)

Dobrý deň, mám 50 rokov vyše mesiaca mám závrate trpnutie končatín, pocity na zvracanie, kolísavý tlak, na RTG krčnej chrbtice je nález def.spondylóza a incip.osteochondroza sgm C5-6, Osteofyty ventrálne, nemyslíte že to môže byť aj od krčnej chrbtice, bola som u gynekologa, očného, ušného, neurologa a nikto nič?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:30)

chrbtica môže spôsobovať Vaše ťažkosti, ak máte záujem objednajte sa vyšetrenie v našej poliklinike

> reagovať

Marthusa   |  28. 5. 2019 (13:33)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem mať tŕpnutie tváre, nôh a rúk a taktiež celého vnútra v oblasti hrudného koša z chrbtice? Vraj mám aj tetanický syndróm. Niekedy mám závrate a celkovo sa cítim ako opitá:) Podstúpila som aj CT iba krčnej chrbtice,vysunuté platničky C5-C7 st. a rtg.krížov pl.L4-5.ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:28)

je pravdepodobné, že na Vašich ťažkostiach sa zúčastňujú tetánia aj chrbtica. To znamená, že na pozadí predráždeného nervového systému základným ochorením tetániu sa prejavujú výrazne dráždenia koreňov spôsobené chrbticovým poškodením.

> reagovať

Zuzana  |  28. 5. 2019 (10:28)

Dobrý den od včera mám na pravom boku pod prsníkov pocit akoby som mala sval trosku taký ako nesvoj môže to byť od chrbtice iné tráviace problémy ani pichanie alebo podobné nemám , môžem ak užívam cavinton 2 x 1 ,betahistin 2 x 1 ,magnerot 2x1 večer guacuran tak si môzem dať aescin a milgamu N

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:26)

môžete, ale pozrite si na internete zopár cvikov na uvoľnenie celej chrbtice a cvičte ich minimálne raz denne. Bez takéhoto aktívneho prístupu problém chrbtice niekedy neustúpi.

> reagovať

1 2 3 4 ... 62

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.