26. 6. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

6:34

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

3. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)


Vanesa  |  11. 6. 2019 (14:13)

Dobry den, uz tyzden trpim zavratmi, nonstop sa mi toci hlava mam pracu 8h denne za PC pri klimatizacii..na RTG C chrbtice mi vysiel nalez napriamena cervikalna lordoza az paradoxna kyfoza,inak skelet bez degenerativnych zmien. Moze moje zavraty sposobovat prave tento nalez? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:33)

pravdaže. Takéto nálezy sú najčastejšou príčinou vzniku závratov. Na internete si naštudujte správne pohybové stereotypy – najmä správny spôsob sedu a práce pri počítači. Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – odporúčam trvalo, treba tiež redukovať mieru stresu, časť dňa môžete v práci sedieť na fit-lopte. Pred klimatizáciou sa treba chrániť prekrytím najmä krčnej chrbtice, pliec a dekoltu látkou – najvhodnejšia je bavlna (tričko), alebo nejaká šatka z prírodného materiálu. Skúste aj približne mesiac užívať Milgamma N 3x1.

> reagovať

nerilka  |  11. 6. 2019 (11:55)

bolí ma okolo sakroiliakálneho kĺbu, v stoji a chôdzi, počas spánku bolesť prejde, ráno ok, ale pred obedom už silná bolesť. podľa fyzioterapeuta to spôsobuje iliopsoas. mám cvičiť, ale svalstvo mám úplne tuhé okolo, cez bolesť nevládzem. mám protrúziu L5/S1 s kompresiou S1. prosím, poradíte, čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:27)

bolesti môžu pochádzať aj z chrbtice a stlačeného nervu, blokáda SI kĺbu môže byť „ochranná“, ktorá kompenzuje poruchu v chrbtici. Tento stav vyžaduje aj liečbu neurológa, sama si môžete nasadiť Milgamma N. fyzioterapeuti ovládajú techniky na odblokovanie SI kĺbu, tiež neurológ môže urobiť obstrek tohto kĺbu. Rehabilitácia by nemala pozostávať len z cvičení, ale aj z iných techník – ich výber by mal urobiť rehabilitačný lekár.

> reagovať

Alexandr, 37 r.   |  11. 6. 2019 (11:26)

Pred 4 mes. som vstala s bolesťami v krčnej časti (žiadny úraz). O 2 týždne (brala som Dorsiflex) som dostala bodavé bolesti v svale ruky. Dg. Cervikobrachiálny syndróm. RTG krčnej ch. bolo bez zistení.Som po RHB, ale každý deň sa mi stiahnu krčné svaly.Málo pomáha spánok (uvoľní sťah) a strečing.. Čo môžem robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:26)

na internete si naštudujte správne pohybové stereotypy – najmä správny spôsob sedu a práce pri počítači. Denne musíte cvičiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – odporúčam trvalo, treba tiež redukovať mieru stresu, časť dňa môžete v práci sedieť na fit-lopte.

> reagovať

Ferko  |  10. 6. 2019 (10:11)

Som po operácii platničky laserom ale bolesti mám aj naďalej. Sedieť a ležať môžem bez bolestí ale stáť a chodiť len s barlamy. Čo môžem ešte skúsiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:21)

zatiaľ by ste mohli v stoji a pri chôdzi nosiť bedrový pás, pravdepodobne máte oslabené chrbtové svalstvo, ktoré neposkytuje dostatočnú oporu chrbtici a preto tie bolesti. Musíte rehabilitovať pod odborným dozorom a každý deň cvičiť vhodné cviky na chrbticu – najlepšie už trvalo. Z liekov na utíšenie bolestí môžete používať voľne predajnú Milgamma N, o náročnejšiu liečbu musíte požiadať svojho neurológa.

> reagovať

Michal888  |  7. 6. 2019 (7:38)

Pekny den . Rada by som sa spytala na bolesti pod pravym rebrom a pod lavou lopatkou . Mierne tlacive a šteklive pocity sa striedajú zo závratmy , hnačkamy a zažívacimi problemami . Inzerne vysetrenia vysli negativene . Doktor povedal ze to budu neaky nerv v chrbtici . O co by mohlo ist ? Vdaka za odpoved .

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:08)

Hnačky a zažívacie ťažkosti s chrbticou nesúvisia ostatné problémy áno, bolesti nemusí spôsobiť podráždenie nervu (ale môže), najčastejšie to bývajú tzv. vyžiarené bolesti pri rôznych poruchách chrbtice. Chrbtica by mala byť vyšetrená a liečená na rehabilitácii, pokiaľ sa nedosiahne dostatočný efekt, treba konzultovať neurológa.

> reagovať

Alexandra  |  5. 6. 2019 (12:21)

Dobry den, mam 2 mesiace chronicke bolesti hlavy, tinnitus a zavrate. MRI krcna zaver: Napriamená lordóza s kyfotizáciou C3-6, sinistrokonvexná skolióza, Spinálna stenóza 11,5mm. MR mozgu OK. Da sa cvicenim ovplyvnit zuzeny spinalny kanal? A je mozne, ze prave toto mi sposobuje tazkosti?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:04)

Zúžený miechový kanál Vám nespôsobuje ťažkosti, ale pomerne závažná porucha v postavení krčnej chrbtice. Správnou pohybovou životosprávou ( dynamický sed, správne pohybové stereotypy, každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu) môžete svoje ochorenie „vyliečiť“. To znamená, že určité zmeny ostanú, ale už nebudú spôsobovať ťažkosti, alebo len mierne. Tiež sa ich naučíte „riadiť“, to znamená, že ak vzniknú, budete si vedieť pomôcť. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. Prvé zlepšenie sa môže objaviť aj za 3 mesiace, liečba trvá veľmi dlho. Preto musíte byť trpezlivá a vydržať – aj oveľa ťažšie stavy možno takto upraviť. Zúžený miechový kanál ostane, ale dobrý funkčný stav krčnej chrbtice spôsobí, že Vám nebude robiť problémy.

Alexandra  |  19. 6. 2019 (10:27)

Dakujem pekne, zabudla som dolezitu vec napisat, ze sa zistila protruzia disku C5-C6, moze toto tlacit na miechu? Totiz mna ta hlava boli nepretrzite cele dni od aprila.. az sa mi tazko veri, ze za to moze len krcna chrbtica.. neurolog chce robit este lumbalnu punkciu pre vylucenie benignej intrakranialnej hypertenzie.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  26. 6. 2019


Jarmila  |  4. 6. 2019 (22:13)

Vnučke,ktorá má 15 rokov zistili na CT vyskočenú platničku L5-S1 -4mm a zúžený miechový kanál.Už 1/2 roka má problémy. Nevie v škole sedieť,bolesť vyžaruje aj do nôh.Prv ju poslali iba na röntgen,ktorý nič neukázal.Absolvovala rehabilitáciu, ale nepomohlo.Mojavotázka.Dá sa to riešiť bez operácie?Benková Jarmila

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:00)

pravdaže, najmä v takomto veku. Prvé, čo je dôležité, je zistiť, prečo sa toto vnučke stalo. Najčastejšou príčinou ťažkostí detí v tomto veku je sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, vysedávanie v škole, potom doma za počítačom, s mobilom a pred televíziou, alebo naopak – prílišná telesná námaha – napríklad pri preťažení nevhodným športom. Keď sa príčina zistí, treba ju odstrániť. Po druhé – jedna rehabilitácia takýto stav nie je schopná vyriešiť. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu. Časť dňa možno sedieť ( aj v škole) na fit – lopte, v škole možno pri sedení používať aj bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a zabráni zhoršovaniu bolestí a to dovtedy, kým sa každodenným cvičením nevypestuje silné chrbticové a brušné svalstvo, ktoré platničku doslova „zabetónujú“ a ona viac nemusí spôsobovať problémy. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. U 15 ročného dievčaťa je ťažké dosiahnuť takúto sebadisciplínu, ale bez nej to nejde. Motiváciou môže byť, že cviky na chrbticu vedú ku krásnej chôdzi a krásnej postave. Prvé zlepšenie sa môže objaviť aj za 3 mesiace, preto treba vnučku podporovať, aby vydržala. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov.


Lukas 31r.  |  4. 6. 2019 (11:47)

Dobry den, mam tlak na hrudniku a v oblasti \\\"trojuholnika\\\" kde konci hrudny kos.Na chrbte v casti oproti trojujolniku mam na dotyk bolestive stavce a trosku dalej od stavcov si viem nahmatat ďalší bolestivy bod.Mozu byt tie tlaky sposobene tymi stavcami? Rano sa budim aj s bolestou a stuhnutostou v driekovej oblasti.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:58)

bolesti môžu byť vyvolané poruchou v oblasti chrbtice, podľa popisu možno na prechode hrudnej a driekovej chrbtice, kde často bývajú bloky. Mali by ste absolvovať RHB vyšetrenie a liečbu, pokiaľ to potom neprejde, treba RTG vyšetrenie.

> reagovať

NICOL 49  |  3. 6. 2019 (21:25)

Dobrý deň,s driekovou chrbticou mám problémy viac rokov posledné 3roky intenzív.,januar vag.hyster.hyperplazia ,od marca trpnutie stehien az palenie prednej casti hlavne pri namahe a dlhom statii rtg udajne nic neobvykle 3mm vys.plat.lordoza,trpnutie velmi silne. lieky injekcie infuzie nepomohli,co by ste odporucil

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:56)

treba realizovať MRI vyšetrenie LS chrbtice s tým, že keď na vyšetrenie pôjdete, musíte byť v „zlom“ stave – to znamená, že by bolo vhodné tieto popísaní ťažkosti vyvolať napríklad dlhšou chôdzou, cvičením drepov, nesadajte si, stojte, atď. Vy by ste mali vedieť, čo Vám stav zhoršuje. Vyvolanie ťažkostí pred MRI vyšetrením treba preto, lebo vyšetrenie sa robí v ľahu, čo pre chrbticu môže byť úľavová poloha, pri ktorej sa chrbtica môže kvázi normalizovať, a potom sa pri vyšetrení nič nenájde a človeku už žiaden lekár neverí. RTG vyšetrenie ukáže len postavenie chrbtice, podozrenie na degeneráciu platničiek a stavcov, ale nič viac. V tomto prípade sa treba pozrieť na polohu platničiek a vzťah prítomných degeneratívnych zmien k nervom, čo dokáže len MRI. V každodenných bolestiach Vám môže pomôcť nosenie bedrového pásu, ale toto je len dočasné riešenie – kým sa neurčí správna diagnóza a nezabezpečí adekvátna liečba. Skúste si aj nasadiť Milgamma N 3x1 – môže to pomôcť.

> reagovať

Peter L.  |  3. 6. 2019 (19:38)

Dobry den chcel by som sa opytat, mám problem s nohou ide to od chrbitice a do nohy mi to vyraža neskor až k chodidlu kde pocitujem mravčenie.Bude to asi zaseknuty nerv alebo nieco podobne, chcel by som sa opytat aj na napravovanie ci by to nepomohlo?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:54)

žiadne naprávanie. Vaše ťažkosti pravdepodobne pochádzajú z chrbtice, ale „pricviknutie“ nervu je len jednou z mnohých možných príčin ich vzniku. Preto stav treba najskôr diagnostikovať, naprávanie je rizikové a naviac – neviete, komu sa dostanete do rúk. Nechajte si cestou obvodného lekára urobiť RTG vyšetrenie driekovo-krížovej chrbtice a s týmto vyšetrením sa objednajte k neurológovi, ktorý už presne zistí príčinu a zabezpečí vhodnú liečbu.

> reagovať

mamka  |  3. 6. 2019 (10:38)

Dobrý deň. Mávam intenzívne závraty, ktoré trvajú aj 5 dni. 2 vysunuté platničky na krčnej, v minulosti zápal v uchu a samozrejme stres. Beriem Cavinton forte 1x ráno a Citalopram teva 1x ráno. Mávam aj migrénu. Chcem sa spýtať, keďže jeden liek je na prekrvenie a druhý na ukľudnenie, môžem ich spolu užívať?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:46)

pravdaže, sú zvolené správne a po čase by mali priniesť citeľnú úľavu. Pridajte si ale rehabilitáciu, a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

Sisa  |  1. 6. 2019 (13:09)

Dobry den, na MR driekovej chrbt. mi boli zistene pocetne Tarlovove cysty do 19 mm v oblasti S1,S2,S3 bilat. a na L2 vpravo hemangiom 8 mm. Je to rizikove? Mam 38r, obcasne pobolievanie krizov a trpnutie lavej nohy. Existuje liecba, ktora by zastavila rast tychto utvarov? Je cvicenie ci masaz v tejto oblasti bezpecn

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:42)

Cvičenie je bezpečné a potrebné, ale cvičiť treba vhodné cviky na celú chrbticu, ktoré by ste sa mali naučiť pod dozorom fyzioterapeuta. Klasická masáž sa pri ochoreniach chrbtice vôbec neodporúča, vhodné sú napr. tzv. mäkké a uvoľňujúce techniky, ktoré pre laika vyzerajú ako masáž. Vedia ich robiť fyzioterapeuti. Rast cýst zastaviť nevieme, ale vo väčšine prípadov sú cysty stacionárne – nemenia sa. Hemangióm Vás nijako neohrozuje, je to relatívne častý vedľajší nález na stavcoch chrbtice, benígny, nespôsobuje žiadne ťažkosti. Podľa popisu je Váš stav dobrý, vyžaduje skôr tzv. režimové opatrenia, (prečítajte si o tzv. Škole chrbta), lieky len podľa potreby. K celkovému zlepšeniu by ale mohlo prispieť viacmesačné užívanie Milgamma N 3x1, po 3 mesiacoch 2x1 – do doby 6 mesiacov, potom treba robiť prestávku.

> reagovať

Nellynka  |  29. 5. 2019 (22:42)

Dobrý deň, bolieva ma krížovo-drieková časť, hlavne na ľavej strane a aj vpredu v ľavom boku. Taktiež aj pociťujem bolesť na prednej strane ľavého stehna pri chôdzi. Čím to môže byť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:43)

opisujete bolesti driekovo krížovej (LS) chrbtice s dráždením nervového koreňa L4 vľavo, čo býva často spôsobené poškodením medzistavcovej platničky. Je potrebné urobiť RTG LS chrbtice a podľa výsledku zvážiť CT alebo MR LS chrbtice.

> reagovať

Adrika  |  28. 5. 2019 (21:11)

Dobrý deň, mala som aj v minulosti bolesti chrbta. Ako prevenciu som chcela začať cvičiť SM systém. Bola som na 3-hod. kurze. Na druhý deň ráno som sa zobudila s“dolámaným” chrbtom. Bolesť som do pár hodín ustúpila, ale do večera sa to vrátilo až zhoršilo, analgetika nezabrali. Som PN. Môže byt príčinou cvičenie?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:34)

áno, keďže ste asi bez predošlej cvičebnej prípravy neúmerne a dlho v jeden deň zaťažila chrbticu.

> reagovať

Benu  |  28. 5. 2019 (17:16)

Dobrý deň, mám 50 rokov vyše mesiaca mám závrate trpnutie končatín, pocity na zvracanie, kolísavý tlak, na RTG krčnej chrbtice je nález def.spondylóza a incip.osteochondroza sgm C5-6, Osteofyty ventrálne, nemyslíte že to môže byť aj od krčnej chrbtice, bola som u gynekologa, očného, ušného, neurologa a nikto nič?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:30)

chrbtica môže spôsobovať Vaše ťažkosti, ak máte záujem objednajte sa vyšetrenie v našej poliklinike

> reagovať

Marthusa   |  28. 5. 2019 (13:33)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem mať tŕpnutie tváre, nôh a rúk a taktiež celého vnútra v oblasti hrudného koša z chrbtice? Vraj mám aj tetanický syndróm. Niekedy mám závrate a celkovo sa cítim ako opitá:) Podstúpila som aj CT iba krčnej chrbtice,vysunuté platničky C5-C7 st. a rtg.krížov pl.L4-5.ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:28)

je pravdepodobné, že na Vašich ťažkostiach sa zúčastňujú tetánia aj chrbtica. To znamená, že na pozadí predráždeného nervového systému základným ochorením tetániu sa prejavujú výrazne dráždenia koreňov spôsobené chrbticovým poškodením.

> reagovať

Zuzana  |  28. 5. 2019 (10:28)

Dobrý den od včera mám na pravom boku pod prsníkov pocit akoby som mala sval trosku taký ako nesvoj môže to byť od chrbtice iné tráviace problémy ani pichanie alebo podobné nemám , môžem ak užívam cavinton 2 x 1 ,betahistin 2 x 1 ,magnerot 2x1 večer guacuran tak si môzem dať aescin a milgamu N

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:26)

môžete, ale pozrite si na internete zopár cvikov na uvoľnenie celej chrbtice a cvičte ich minimálne raz denne. Bez takéhoto aktívneho prístupu problém chrbtice niekedy neustúpi.

> reagovať

Dana  |  27. 5. 2019 (9:06)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť už mesiac cítim bolesť pod pravou pazuchou ktorá mi ide k prsníku bokom rebier a lopatku, bola som na Sono pŕs a lymfatických uzlín a to je v poriadku. Prekonala som boreliozu a brali mi aj krv na mononukleózu ale tá sa nepotvrdila boli len zvýšené protilátky. Viete mi prosím poradiť

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:19)

odporúčam ešte vyšetrenie na herpes simplex a herpes zoster vírusy, ktoré robia popísané ťažkosti aj vtedy, keď nie sú na koži vyrážky, čo je pre herpetické ochorenie typické. Pokiaľ sa to všetko nepotvrdí, treba vyšetriť hrudnú chrbticu na rehabilitácii.

> reagovať

Wera 1  |  26. 5. 2019 (19:20)

Dobrý deň. Mám opuch pod pravou pazuchou smerom k chrbtici a prechádza mi to po boku rebier a do lopatky. Mám kyfózu chrbtice a chcem sa opýtať či to môže byt z toho. Bola som na sono lymfatických uzlín aj prsníka ale tam je všetko v poriadku. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:18)

môže to súvisieť s kyfózou chrbtice, skúste rehabilitáciu aj lymfodrenážne masáže.

> reagovať

Zuzana  |  24. 5. 2019 (17:03)

Dobrý deň, asi mesiac ma bolí stavec pri zatlačeni naň a v predklone. Stavec je v úrovni žalúdka. V tej istej dobe som začala mať bolesti žalúdka na gastre mi zistili reflux zápal žalúdka a pažeraka. Môže to mať súvis? Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:12)

môže to mať súvis, pretože chrbtica a vnútorné orgány sú vzájomne prepojené.

> reagovať

Joško P  |  24. 5. 2019 (11:17)

Dobrý deň prosím Vás, podľa RTG snímky krčnej chrbtice :\\\"je prítomné zúženie intervertebrálnych priestorov s maximom v úrovni C5-C6,C6-C7,prítomná je sklerotizácia krycích plôch priľahlých tiel stavcov. Symetrické zahrotenie unkovertebrálnych výbežkov. Skelet bez traumatických zmien. Aká je možnosť liečby? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:30)

Liečba spočíva v podávaní vhodných liekov, ktoré Vám musí ordinovať Váš lekár, rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení vhodných cvikov na celú chrbticu. Dôležité je dodržiavanie správnych pohybových stereotypov, najmä treba zvládnuť správny spôsob sedenia a práce s počítačom. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Pavel K.   |  22. 5. 2019 (10:32)

Dobrý deň chcem sa opýtať mam už dlhšiu dobu bolesti na hrudi občasné pichanie taky tlak pociťujem, boli ma aj chrbát hlavne pod ľavou lopatkou boli ma to prakticky celý deň aj v noci nemôžem spávať poriadne môže to byť z krčnej chrbtice a ak áno ako mam ďalej postupovať bol som na vyšetreniach pľúc brucha srdca setko

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

ťažkosti pochádzajú skôr z oblasti hrudnej chrbtice, vhodné by bolo vyšetrenie chrbtice, najlepšie na rehabilitácii, lebo liečba by mala byť hlavne rehabilitačná a potom následne každodenné dlhodobé cvičenie. Môžete si nasadiť aj Milgamma N 3x1, bolesti sa zmiernia.

> reagovať

Zúfalá  |  22. 5. 2019 (8:58)

Dobrý deň,moja svokra má už skoro 3roky problémy s bolesťami chrbta,(má poškodené platničky)lekárka jej dáva lieky od bolesti lenže už aj tie prestávajú zaberať.Uz sa pohybuje len pomocou dvoch palíc.Posledny týždeň jej aj stúpa tlak na 200.Moze zvýšenie tlaku súvisieť s bolesťami chrbta(platničiek)? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:22)

nie, platničky nespôsobujú zvýšenie krvného tlaku, ale pokiaľ svokra berie lieky na vysoký tlak, lieky na chrbticu – od bolesti – (nesteroidné antireumatiká), tak tie vedia účinok liekov na tlak celkom zrušiť a tlak potom môže nekontrolovane stúpať. Stav sa po vysadení liekov na chrbticu normalizuje skoro až po 3 dňoch. K zvýšeniu tlaku môže prispievať aj stres, ktorý spôsobuje chronická bolesť. Odporúčam Vám – kúpte svokre bedrový pás a nech v ňom trávi celý deň. Uvidíte, že bolesti sa výrazne zmiernia. Nasaďte jej aj chondroprotektíva s kukrkumou (poradia v lekárni) a Milgamma N 3x1. Po 3-4 týždňoch užívania týchto preparátov a nosení bedrového pásu sa stav môže citeľne zlepšiť. Dostať ho v niektorých lekárňach, alebo zdravotníckych či ortopedických pomôckach.

> reagovať

iva  |  18. 5. 2019 (17:34)

Dobrý deň, ct c chrbtice.Záver :V intervert.priestore c - je chondroza,obvod protrúzia disku a mierna pravostranná foraminostenoza s iritáciou pravého koreňa c6,možnosti liečby prosím,a či bude treba operáciu,dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:10)

operuje sa až vtedy, ak konzervatívna liečba neviedla k žiadnemu zlepšeniu. Liečba spočíva v podávaní vhodných liekov, ktoré Vám musí ordinovať Váš lekár, rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení vhodných cvikov na celú chrbticu. Dôležité je dodržiavanie správnych pohybových stereotypov, najmä treba zvládnuť správny spôsob sedenia a práce s počítačom. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Mirka37  |  18. 5. 2019 (13:29)

Bolesti v krížoch 2 mesiace,ob.lekar dorsiflex, diclofenac, milgammaN. Stav mierne zlepšeni, vypýtalasom sa k ortopedovi az 2 týž. Stav sa zhoršil po plavani, odporučenie lekara. bolest už nielen na zadku ale v zadnej časti stehna, až dolu.Ako zmiernim bolesť do vyšetrenia? Došlo k poškodeniu platničky mojou aktivitou?

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:04)

treba byť v telesnom pokoji – nijako sa nezaťažovať, lieky sú nastavené správne, Dorziflex dlhšiu dobu nepodávať, pretože uvoľňuje svalstvo a chrbtica môže stratiť oporu, ktorú potrebuje. Plávanie mohlo, ale nemuselo Váš stav zhoršiť – príčina ťažkostí sa pravdepodobne zistí až odborným vyšetrením.

> reagovať

1 2 3 4 ... 62

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.