12. 12. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

23:26

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

19. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)


Jožko  |  26. 11. 2018 (14:06)

Môžete mi pomôcť s mojou diagnózou?: Recentní axonopatie kořene S1 vpravo nezjištěna. Jsou však nepřímé známky radikulopatického postižení ( asymetrie pozdních odpovědí). Ďakujem za vysvetlenie.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:19)

je podozrenie na poškodenie nervového koreňa S1 vpravo, to je hrubý nerv, ktorý vychádza z chrbtice a smeruje do nohy po jej zadnej strane.

Jožko  |  5. 12. 2018 (10:47)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  12. 12. 2018


Milos  |  25. 11. 2018 (21:31)

Dobry den,dlhsiu dobu mam problemy s bolestami krížov,trpnu mi nohy,bolieva ma hlava a posledne mesiace sa k tomu pridalo i svrbenie konecnika(specialista dovod nenasiel).Mozu moje problemy suvisiet s chrbticou?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:17)

S chrbticou môžu súvisieť všetky popísané problémy okrem svrbenia konečníka. Odporúčam doplniť vyšetrenie na parazity a hemoroidy, skúste si na konečník nanášať aj masti s Aloe vera – v lekárni majú myslím 90% gél – pomáha.

> reagovať

MirkaM  |  24. 11. 2018 (23:34)

Dobry vecer Chcela by som sa opytat ci tlak problem so smrkanim a prehltanim moze suvisiet s krcnou chrbticou. Pri smrkani chytam tlak do hlavy az zavrat a miestami aj pri prehltani. Krcna chrbtica ma pobolieva. Brnia mi aj ruky miestami aj tvar. Co to moze sposobovat? Dakujem za radu a odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:11)

krčná chrbtica popísaný komplex problémov spôsobovať nemôže. Na pozadí ťažkostí sa môže rozvíjať tetanický syndróm, alebo psychosomatické ochorenie.

> reagovať

Janulka01  |  24. 11. 2018 (18:17)

Dobry den, uz dlhsie mam bolesti. Najprv som pocitovala tlak v pravom boku pod rebrami. Posledne dva tyzdne sa to ale zhorsilo. Boli ma vzadu pod lopatkou, bok medzi rebrami a pankreas. Casto mi vyskoci tlak a mam triasku a zavrat.Vsetky vysledky mam ale v poriadku. Moze to byt od chrbtice?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:10)

aj chrbtica môže byť zahrnutá v mechanizme vzniku ťažkostí, ale pozornosť by sa mala obrátiť na pravdepodobne psychickú príčinu ochorenia.

> reagovať

VladoM   |  24. 11. 2018 (15:24)

Dobrý deň. Mám problém s prehltaním potravy, ochabol mi sval pažeráka v hornej časti , taka bola diagnóza. Mávam často pocit hrče v hrdle . Može to sposobovať krčná chrbtica? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:09)

s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Takýto stav vyžaduje kompletné neurologické a ORL vyšetrenie. Pokiaľ budú negatívne, treba sa zamerať aj na možnosť psychicky podmienených ťažkostí.

> reagovať

Janka50  |  23. 11. 2018 (21:24)

Moje výsledky RTG sú nasledovné: sinistrorotácia stavcov, osteochodrňoza diskov v úseku C5-7, ventrálna a dorzálna spondyloza C5-7 a osteofyty 3mm, Mierne spondylartrot. zmeny, unkovertebrálna artroza a megaprocessus trausversusC7 vlavo. Rada by som vedela, podľa vašej mienky aké sú vyhliadky na úspešnú liečbu a ako

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:02)

Čo sa týka liečby – viac, ako RTG nálezom musí byť určená Vašim stavom: typom bolestí, stavom pohybového aparátu – kondíciou, atd., dôležité je aj či a ako ste boli doteraz liečená. K zodpovedaniu otázky o liečbe potrebujem vedieť aj to, koľko máte rokov, aký typ práce vykonávate a či ste robili alebo robíte nejaký šport. Dané údaje neovládam, preto Vám nemôžem dať žiadnu konkrétnu odpoveď. V zásade ale by Vás mal vyšetriť rehabilitačný lekár, ktorý na základe vyšetrenia určí správy spôsob rehabilitačnej nápravy Vášho stavu. Na rehabilitácii by Vás mali naučiť správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu. Cvičiť treba potom denne – približne po 3 mesiacoch sa stav začína výrazne lepšiť, po roku je už pozitívna zmena pohybového aparátu vystabilizovaná. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov.

> reagovať

Sany  |  21. 11. 2018 (12:27)

Zdravim vas chem sa opytat neurolog mi povedal aj napisal ze mam cystu okolo lavej lopatky pocitujem miestami bolest bola som dnes na RTG vysledky budu za 2tyzdne predpisal mi urutal nakolko som mala zavraty zrejme zabrali lebo zavraty nepocitujem len bolest okolo lopatky plus mam Aflamil je to vazne?a co bude dalej

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:05)

musíte mi napísať, kde tá cysta je – v koži, svale, šľache, nerve... V zásade však závraty a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bolesť nijako s cystou nesúvisia. Cysty nebývajú vážne - v tom zmysle, že nie sú zhubné. Ich význam pre zdravie záleží na ich lokalizácii štruktúre, z ktorej vychádzajú – a o tomto vedomosti nemám.

Sany  |  28. 11. 2018 (16:41)

Stahy su to mam vysledky teda sestricke som volala a ta mi povedala ze cysta neni ziadna ale stahy moze mi to tak sposobovat zavraty a citim bolest v lopatke pichanie miestami aj v predu a z coho vdaka pracujem ako chyzna dviham matrace postele krcnu chrb.mam opotrebovanu pretazenu vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:53)

pravdepodobne myslia svalové spazmy – „stuhnutie svalstva“. Môže to byť z preťaženia ako následok práce, ktorú vykonávate. Sama si môžete pomôcť tak, že si kúpite antireumatické náplasti – predajú Vám ich v lekárni – a lepte si ich na boľavé miesta okolo chrbtice. K tomu musíte brať lieky – lekár by Vám ich mal predpísať. Ak nie, kúpte si Ibalgin 400 mg a berte 3x1 po jedle približne 5 dní. K tomu berte Milgamma N 3x1 asi mesiac. Na noc si natrite nohy a celú chrbticu krémom, gélom, alebo masťou proti bolesti – napríklad neutrálnou Konskou masťou, tiež Vám vhodné prostriedky predajú v lekárni. Najmúdrejšie by však bolo ísť na krátkodobú PN a liečiť sa pod dozorom lekára spolu s rehabilitáciou.

> reagovať

ZuzanaK46  |  20. 11. 2018 (8:57)

Vyse mes.silne bolesti v bedrovej obl.,hlavne vlavo+bolest do nohy,mam protruzie L4/5 a L5/s1,boli ma bedrovy klb vlavo,po chvili chodze bolesti klbu vystreluju do nohy,klb boli aj v noci. Mam na nom vyrastky V praci nevydrzim sediet,po chvili sedenia silne bolesti v bedr.obl. uz cely den.Pomaha len ľah.Co s tym prosim

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:02)

tento stav treba liečiť, liečiť počas PN. Na liečbe by sa mal zúčastniť ortopéd - keďže časť problémov môže pochádzať z bedrového kĺbu (ale nemusí, môže ich imitovať chrbtica), neurológ a rehabilitačný lekár. Potrebujete odborné vedenie, inak sa stav bude len zhoršovať.

ZuzanaK46  |  29. 11. 2018 (22:05)

Dakujem, moja neurologicka mi povedala, ze uz len rehabilitacia, ale ze uz nic dalej nevie urobit. Nezda sa mi, ze by toto malo byt vsetko, vzhladom na moje pretrvvajuce bolesti... Neviem, za kym teda ist, a co ziadat...Pocas Pn rehabilitovat podla odporuceni? A dalej? Dakujem Vam pani doktorka !

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:58)

na rehabilitácii a následnom dlhodobom cvičení je postavená každá liečba pohybového aparátu. Treba vedieť, že liečba trvá dlho – mesiace, rok... je to preto, lebo poruchy pohybového aparátu sa vyvíjajú mnoho rokov „ticho“, bez bolesti. Keď začnú robiť problémy, už môže byť chorobná zmena pokročilá. Liečba sa rozdeľuje do dvoch kategórií: neinvazívna ( to znamená lieky, injekcie, infúzie, rehabilitácia, životospráva) a invazívna ( ozón, tzv. koreňové obstreky pod CT, všetky druhy operácií). Budeme hovoriť o neinvazívnej liečbe. Pokiaľ sa má podariť, zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Ďalej sa musíte naučiť správne pohybové stereotypy – to znamená, aby ste sa naučili správne sedieť, chodiť, stáť, vykonávať rôzne domáce práce atd. K tomu sa na prechodnú dobu pridávajú lieky – hlavne tzv. nesteroidné antireumatiká (sú proti bolesti a zápalu). Pokiaľ je bolesť chronická, to znamená, že trvá dlho a nereaguje na bežné lieky (antireumatiká), treba podávať špeciálne lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sú určené na liečbu takejto bolesti. Ľudia sa niekedy boja užívať tieto lieky, ale sú dobrodením v mnohých prípadoch. A to preto, lebo zminimalizujú bolesť a tak umožnia rehabilitácii a cvičeniam, aby sa dosiahol ich plný efekt, čo sa pri bolestiach nedá. Stav môže definitívne vyriešiť len dodržiavanie popísanej životosprávy, ktorej podstatu tvorí každodenné trpezlivé správne cvičenie. Zadovážte si knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme cvičení a starostlivosti o boľavú chrbticu. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov. Odporúčam Vám tiež, aby ste si na rehabilitácii požiadali o predpis bedrového pásu, ktorý by ste mali používať v situáciách, kedy sa bolesti provokujú: napríklad sed atd. Na začiatku liečby je niekedy veľmi nápomocné, ak pacient nosí bedrový pás týždeň až dva počas celého dňa. K tomu samozrejme ostatná liečba. Argument, že takto oslabne chrbtové svalstvo, je neadekvátny, pretože pacienti s bolesťami chrbtice obyčajne žiadne chrbtové svalstvo schopné podoprieť chrbticu nemajú - svaly sú vymenené za tuk, čo vidieť aj na MRI snímkach. Bedrový pás je dočasná náhrada tohto svalstva, ktoré sa začne budovať každodenným cvičením... Držím palce.

> reagovať

Žana  |  14. 11. 2018 (13:14)

Dobrý deň ,chcela by som sa informovat o postupe liećby pri LS -na MR V segmente L4/L5mierna difuzna dorzálna prutrúzia intervertebralneho disku s propagáciou do predného epidurálneho priestoru .V segmente L5/S1 protruzia disku paramedialneobojst ,chondrozy diskou .trpne mi spodok chodidla na lavej nohe ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:42)

liečba je založená na rehabilitácii, súčasťou ktorej by mal byť nácvik vhodných cvičení na celú chrbticu a tiež nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť sa potom musí denne dlhodobo, k prvému citeľnému zlepšeniu prichádza približne po 3 mesiacoch. Z liekov sa odporúčajú antireumatiká, ktoré sa podavajú len na nevyhnutný čas na potlačenie bolestí a zápalu. Lieky uvoľňujúce svalstvo sa berú krátkodobo, pokiaľ sú prítomné svalové spazmy. Liečbu môže podporiť dlhodobejšie užívanie Milgamma N a chondroprotektív. Z každodenného života sa musia vylúčiť všetky činnosti, ktoré chrbticu preťažujú.

> reagovať

Cicuska1  |  13. 11. 2018 (13:14)

Dobry den mam bolesti hlavy migreny a na MR bolo napisane...v seg.C5/6 dorz.protruzia IVD v AP do 2mm s mernou kompr.dur.vaku,vytesnene neuroframeny min.kont.na radix C6 I.sin Punktiformna FLAIR hyper SI lezia F I.dx v bielej hmote bez sytenia a korelatu v DWI-v.s.nespecif. UBO lezia Dominantna AV I.dx co sa da robit?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:12)

Váš stav vyžaduje rehabilitáciu, MRI nález mozgu je v súlade s diagnózou migrény, spúšťačom migrénového záchvatu je pravdepodobne krčná chrbtica, ktorú by bolo treba dlhodobo rehabilitovať. Migréna ako taká patrí do starostlivosti neurológa. Čo sa týka životosprávy, prečítajte si moju odpoveď pre p. Malcik25.

> reagovať

Malcik25  |  12. 11. 2018 (22:54)

Dobry.trpim.bolestamy.krcnej.chrbtici.a.hlavy.mam.migrenu.uzivam.cinie.a.na.krcnu.chrbticu.som.uz.vsetko.mozne.uzival.prosim.vas.poradte.my

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:12)

pokiaľ doterajšia liečba nepriniesla žiadne zlepšenia, treba robiť úpravy v životospráve, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť ochorenia. Popisované zmeny by bolo vhodné začať počas PN, aby sa vylúčil aj každodenný stres. Odporúčam prejsť na ľahkú stravu, z ktorej vylúčite mlieko a mliečne výrobky, najmä tučné syry. Z mäsa jedzte len hydinu (morčacie, kurence, králiky), tučné a červené mäso dočasne z jedálnička vylúčte. Treba vylúčiť aj akýkoľvek alkohol, sladené nápoje a všetky údeniny. Vyhýbajte sa sladkým jedlám . Kúpte si čaj Lapacho na detoxikáciu a denne vypite jeden liter tohto čaju – počas celého dopoludnia. Počas dňa treba dostatočne piť obyčajnú vodu. Pitný režim je pri liečbe migrény veľmi dôležitý. Pred spaním si urobte kúpeľ vo vani, do ktorej ste vysypali pol sáčku Prešovskej magnéziovej soli – dostanete ju napríklad v DM drogériách. Vo vani treba ostať približne štvrť hodiny. Potom sa osprchujte a celé nohy (podošvy nôh a kožu pod nechtami nôh) si natrite antireumatickou masťou – napríklad neutrálnou konskou masťou. Touto masťou si treba natrieť aj podbruško, kríže, celú chrbticu až do záhlavia, záhlavie a plecia. Potom treba ísť do postele a spať. Kúpele s natieraním treba robiť 2 týždne denne, Lapacho čaj sa pije mesiac, dietu držte tri mesiace. Okrem toho denne, za každého počasia, choďte ne hodinovú prechádzku. Denne sa tiež venujte niečomu, čo Vás zaujíma, čo Vás baví a prináša Vám radosť. Takýmto spôsobom možno zastaviť zhoršovanie ochorenia a naštartovať zlepšenie. Držím Vám palce.

> reagovať

Evička123  |  12. 11. 2018 (14:41)

Mam 49 r. MR C3-4 protruz.disku,s miernym tlakom na dur.vak,C4-5 protr. disku paramed.až preforamin. vpravo s utlakom dur.vaku a kontakt.miechy, š.spin.kanala v sagit.rovine 10 mm, mierne zuženie pravostr.neuroforamen s kontakt. preforamin.useku miech. korena vpravo.Moze spôsob.nauzeu-trva niekolko dni? Cvičit či klud?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:09)

nález môže spôsobovať nauseu. Rehabilitácia je základom liečby ochorení chrbtice. Vhodné cviky však musia byť vybrané individuálne, s ohľadom na Váš vek, celkový stav a kondíciu. Počas cvičenia je nevyhnutný dohľad skúseného fyzioterapeuta. Cvičiť treba celú chrbticu, nie len jej krčnú časť. V prípade, ak by RHB cviky na krčnú chrbticu robili problémy, treba cvičiť driekovo-krížovú a hrudnú chrbticu, čo pozitívne ovplyvní aj jej krčnú časť.

> reagovať

Elena  |  10. 11. 2018 (14:19)

Dobrý deň, po CT vyšetrení mi zistili že mám vysunutú platničku v rozsahu TH12 až S3. Sgm L5/S1 - medialne až paramed. vľavo extrúzia ID dorzalne prominuje 7 mm, tlačí na duralny vak, stenotizuje spinalny kanál. NF v celom rozsahu bez stenozy. Sekundarne stenotizujuca spin. kanál. Bolesti sú niekedy neskutočné...

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

popísali ste svoj CT nález a ťažkosti, ale nenapísali ste mi žiadnu otázku – neviem preto, na čo mám odpovedať – špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

Elena  |  21. 11. 2018 (16:35)

Ja som sa Vás chcela spýtať, čo to vlastne znamená a aké sú čisto hepoteticky možné riešenia.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (12:58)

Máte vysunutú najspodnejšiu platničku v chrbtici smerom dozadu. Tak dochádza k tomu, že sa zužuje priestor, kde sú uložené nervy, ktoré idú do nôh. Zúženie tohto priestoru môže spôsobovať, že pri pohyboch, státí, chodení, ale aj sedení začnú byť tieto nervy stláčané, čo ich dráždi, a preto bolia. Vysunutá platnička spôsobuje aj poruchu správneho postavenia chrbtice, čo zasa zaťažuje svaly, šľachy a kĺby, ktoré sa zapaľujú a bolia. Liečba závisí od mnohých faktorov. (Pacienta musíme poznať, musíme ho mať vyšetreného a musíme vedieť, ako dlho, čím a s akým výsledkom bol už liečený.)Ja o Vás nič okrem CT neviem, preto je moja rada všeobecná: na prechodnú dobu treba podávať lieky, ktoré hoja zápaly a zmierňujú bolesti. Možno by boli vhodné aj kortikoidy. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. Možno by na prechodnú dobu pomohol bedrový pás, aby chrbticu spevnel, čím sa bolesti zmiernia a celá liečba skvalitní. Základom liečby je rehabilitácia, ktorá musí pracovať okrem krížov aj s celým človekom. Na nej by Vás mali naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy, ktoré potom musíte v praxi dodržiavať. Cvičiť správne cviky na celú chrbticu musíte denne, dlhodobo, najlepšie až rok. Prvé citeľné zlepšenie sa môže objaviť až po 3 mesiacoch. Pokiaľ sa počas približne 6 týždňov intenzívnej kompletnej liečby neobjaví žiadne zlepšenie, treba konzultovať chirurgov – v tomto prípade aj možnosti laserovej operácie. Pred tým ale možno skúsiť ozónoterapiu a obstreky, ktoré bývajú tiež veľmi účinné. Zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje.

> reagovať

kovácová  |  10. 11. 2018 (11:53)

Mám na C4/5 a C5/6 C6/7 osteofyty a spondilodisk.zmeny so spriev.diskopatiou a s hraničnou šírkou spin.kanála (10mm),rozšírený centr.kanálik v úrovni C6-7 aTh 10 (2mm),mám napriek rhb stále bolesti chrbtice,chcem sa spýtať či sa dá niečo urobiť s tými výrastkami,či mi pomôže cvičenie,lebo zatiaľ necítim žiadny progres.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

výrastky ostanú, ale liečbou – správnym cvičením - možno posilniť svalstvo spevňujúce chrbticu a napraviť pohyblivosť celej chrbtice. Cvičiť treba denne a dlhodobo, aby sa výsledok dostavil. Sama si môžete nasadiť Milgamma N, 3x1, liek prispeje k zmierneniu až odstráneniu bolestí, pridajte k nemu chondroprotektíva na regeneráciu chrupaviek. Ďalšia liečba je v rukách lekárov, ktorí Vás poznajú. Nevyhnutne musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy – dá sa to aj pomocou internetu.

> reagovať

Cicuska  |  8. 11. 2018 (22:52)

Dobry den chcela by som sa opytat ci by bola nutna operacia podla zaveru MR...v segm.C4/5 drobna medialna hernia IVD s disrupciou fibrozneho anulu s bazou do 3mm, v AP rozmete do hlbky 1.5 mm v kontakte s miechou,facety bpm....mavam ukrutne bolesti hlavy..kazdy den ma boli hlava....a zavrate a bolesti krcnej chbrtice..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:24)

Váš stav by pravdepodobne vyžadoval skôr konzervatívnu liečbu, ktorá ale musí byť kompletná a dlhodobá. Na začiatku by ste mali užívať vhodné lieky, aj vo forme infúzií, ak by bolo treba, tiež by mohli pomôcť obstreky. K tomu vhodná rehabilitácia, cieľom by mala byť starostlivosť nie len o krčnú, ale o celú chrbticu. Nevyhnutne musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy – dá sa to aj pomocou internetu. Cvičiť správne cviky na chrbticu musíte dlhodobo denne – my zvykneme odporúčať rok. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

Cicuska  |  14. 11. 2018 (13:25)

Dakujem za odpoved..no ja sa na chrbticu uz tri roky liecim..rehabilitujem a dvakrat rocne chodim na infuzie..preliecenie...no mam velke migreny..zavraty a trpnutie v zatylku az srracam rovnovahu a pride mi na odpadnutie...pravidelne uzivam lieky a nic sa nelepsi aj cvicim..

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (9:59)

v tom prípade by bolo vhodné prekonzultovať Váš stav s chirurgom ohľadom možností operačnej liečby. Požiadajte svojho neurológa, aby Vás na takúto konzultáciu poslal.

> reagovať

Sylvia  |  7. 11. 2018 (10:35)

Dobry den.Poprosila by som o Vasu radu. Na MR mi bolo zistene- diagnoza,Napriamená lordóza s kyfotizáciou C3-5, sinistrokonvexná skolióza Spinálna stenóza Spondylosis def. Unkoneoartróza, Protrúzia disku C3-4, Hernia disku C4-5 Chodim na rehabilitacie, ale mam velke bolesti, mam postupit operaciu?dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:18)

Liečba by mala trvať minimálne 6 týždňov a mala by byť kompletná – okrem RHB aj lieky, obstreky, možno infúzie. Pri dlhšom sedení a práci s počítačom treba nosiť krčný golier, tiež pri všetkých prácach, kedy zaťažujete ruky. Zo života musíte odstrániť všetko, čo chrbticu preťažuje. Pokiaľ sa pri dodržaní popísaných postupov nezačnú bolesti zmierňovať, o operácii možno uvažovať – treba konzultovať chirurga. Odporúčam Vám knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme starostlivosti o boľavú chrbticu. Najmä by ste sa mali naučiť správne pohybové stereotypy. Pokiaľ sa Váš stav začne zlepšovať, pracovať na sebe každodenne budete musieť rok, potom treba cvičiť 3x týždenne, by sa dobrý stav chrbtice udržal.

> reagovať

Mária  |  6. 11. 2018 (18:21)

Od 1/2018 pociťujem tlak a bolesť v drieku.V 4/2018 som brala rehabilitácie,teraz beriem 3 mesiace lieky od bolesti.Miestami v práci dvíham ťažší náklad (20 kg).Mohla som si natiahnuť nejaký sval či mi mohlo niečo \\\"prasknúť\\\" v drieku?Pre chrbticu sa venujem spol.a ľud. tancu a inému športu (ľahšiemu).Čo by mi pomohlo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:15)

Cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu musíte rok každodenne, ak sa máte problému zbaviť. V práci by ste mali nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu podoprie a spevní, takže nebude preťažovaná a prácou vyvolané bolesti môžu ustúpiť. Vo všeobecnosti by ste nemali vykonávať také fyzické činnosti, ktoré sú spojené s doskokmi. Berte v pravidelných kúrach chondroprotektíva – 3 mesiace, potom 3 mesiace vysadiť, potom znovu 3 mesiace atd., neskôr bude stačiť 3 mesiace raz ročne. Berte tiež Milgamma N 3x1 3 mesiace.

> reagovať

Danka16  |  6. 11. 2018 (15:11)

Dobrý deň Chcela by som vas poprosiť o radu.Mám 48 rokov mám bolesti medzi lopatkami ktore sa pri praci stupňujú.V noci nemôžem spat na ľavom boku lebo mi buši srdce.Môže to búšiť od chrbtice?Bola som vyšetrena na kardiologii aj neurologii a že to je vraj od stresu.Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:13)

Môže to byť od stresu, ale toto konštatovanie Vás nevylieči. Pokiaľ je príčinou stres – čo najlepšie viete Vy – treba niečo urobiť so stresom. V tom Vám priamo nemôžem radiť, pretože o Vás nič neviem, ale treba hľadať spôsoby odstránenia stresu zo života, alebo jeho kompenzácie. Ďalej: treba si dať vyšetriť chrbticu rehabilitačným lekárom, potom absolvovať rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť vhodné cviky na chrbticu a správne pohybové stereotypy. Cvičiť by ste potom mali denne, minimálne 3 mesiace. Sama si môžete nasadiť Magnerot 500 1- 0 – 1 a Milgamma N 3x1 – počas 3 mesiacov. Lokálne na miesta bolestí používajte antireumatické masti, pred spaním po jedle môžete užiť Ibalgin 400 mg. Ak by ste sama so svojím stresom nevedeli pohnúť, požiadajte o konzultáciu u psychológa – mohol by Vám s týmto problémom pomôcť.

> reagovať

Martin 18r  |  5. 11. 2018 (16:46)

Dobrý deň, mám problémy od 1/2018- pri nevhodnej pozícii na gauči som si pravdepod. zacvikol nerv na ľavej strane hrude-posledné 2rebrá a sval,rehabilitácie 1mesiac,zabrali na sval ale stále občas na to miesto príde tupá bolesť-inak to nebolí,myslím že to je nerv. Užívam Milgamma N.Pomôže? u neurológa som nebol. 18r.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:10)

Bolesti len s malou pravdepodobnosťou majú nervový pôvod. Pravdepodobne sú to vyžarované bolesti z chrbtice. Rehabilitácia trvajúca mesiac v tom prípade nestačila, musíte denne cvičiť na chrbticu približne 3 mesiace, aby sa bolesti stratili celkom. Milgamma N – 3x1 počas týchto troch týždňov, malo by to pomôcť. Okrem toho by ste sa mali naučiť základy správnych pohybových stereotypov – dá sa to aj cez internet.

> reagovať

Petra  |  24. 10. 2018 (9:31)

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa chrbtice.Bola som na RTG a takýto mi dali popis. LS chrbtica: prechodný Th-L stavec, lezia disku L 2 - 3, výraznejšia L 3 - 4 s blokom, L5 - S1. Prosím Vás o vysvetlenie RTG nálezu. Je to niečo vážne, alebo nie. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  31. 10. 2018 (10:33)

V driekovo-krížovej chrbtici máte vydraté 3 platničky, dva stavce okolo takejto platničky sú zablokované a posledný hrudný a prvý driekový stavec sú zrastené, čo je vrodený stav a spôsobuje, že chrbtica je menej odolná na záťaž. Mali by ste byť zverená do rúk skúseného rehabilitačného lekára, pod vedením ktorého sa chrbtica napraví, nakoľko sa dá a zároveň sa naučíte cvičiť vhodné cviky na chrbticu, ktoré budete musieť denne cvičiť približne rok, potom minimálne 3x do týždňa. Robte si pravidelné 3 mesačné kúry – chondroprotektíva + Milgamma N 3x1. Medzi kúrami robte 3 mesiace prestávku. Na bolestivé miesta používajte antireumatické náplasti. Chce to sebadisciplínu, ale výsledok bude stáť za to. Držím palce.

> reagovať

miroslav   |  16. 10. 2018 (22:33)

zdravim už 9.rok mam 4-7x do mesiaca zachvatove bolesti hlavy,musim si dat 2-5 diclofenakov aby mi bolest ustupila,mam vyšetrenia MR hlavy,EEG,očne,krčne,ušne.psychologa,psychiatra,tlak.bolest sa prejavi v zadnej časti hlavy a hodne na pravej strane,niekedy mi ide oči vystrelit z hlavy ,už neviem na koho sa obratit.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:17)

bolesti hlavy musí liečiť neurológ. Podľa popisu bolestí môžu bolesti pochádzať z krčnej chrbtice, môžete mať neuralgiu tzv. záhlavových nervov, migrénu... Všetky tieto typy bolestí sa liečia inými spôsobmi: rehabilitáciou, obstrekmi, špeciálnymi liekmi na migrénu. Odporučiť vhodnú liečbu však cez internet nemožno. Preto – ak Vás Váš neurológ doteraz nevedel liečiť, pomôcť, Vám, nájdite si iného neurológa, u ktorého sa začnete liečiť. Inak Vám pomôcť nemôžem.

> reagovať

Pavel S  |  16. 10. 2018 (15:36)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu mám bolesti chrbta. Cítim bolesť aj v páse, resp. nad pásom, na ľavej strane. Každý deň, keď sa natiahnem, tak mi tam pukne. Táto bolesť začala po tom, ako som pracoval manuálne a denne som zdvíhal cca 12 kilové sklá, 8 hodín denne. Teraz mám sedavú prácu. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:14)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo sa chcete opýtať, na čo mám odpovedať. Napíšte, prosím, otázku, potom Vám odpoviem.

Pavel S  |  7. 11. 2018 (14:07)

Moja otázka je, že čo mám robiť aby ma prestal bolieť chrbát. Či mi poradíte nejaké cviky, prípadne lieky. Je normálne, keď mi pukne v chrbte keď sa natiahnem? Poprosím o rady ako predchádzať bolesti. Predtým som vôbec nemal problémy s chrbátom. Začalo to po predchádzajúcej práci, kde som denne zdvíhal sklá /nesprávne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:04)

Postupovať by sa malo takto: 1. Chrbtica by mala byť zröntgenovaná. Preto, lebo pri ťažkej fyzickej práci bola preťažená a treba sa pozrieť, ako na to zareagovala – či nie je podozrenie na poškodenie platničiek, kĺbov atd. 2. mal by Vás vyšetriť rehabilitačný lekár, ktorý na základe vyšetrenia určí správy spôsob rehabilitačnej nápravy Vášho stavu. Pokiaľ sa máte z problému dostať, tento postup je najrozumnejší. Samozrejme, že môžete začať pracovať sám so sebou, ale toto má v sebe určité riziká. Pokiaľ ale nechcete ísť k lekárovi, zadovážte si knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme cvičení a starostlivosti o boľavú chrbticu. Problém môžete vyriešiť len aktívnym prístupom – to znamená každodenným cvičením vhodných rehabilitačných cvikov na chrbticu. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov.

Pavel S  |  27. 11. 2018 (12:26)

Obvodný lekár mi bez ďalšieho vyšetrenia naordinoval injekcie na uvoľnenie svalov. Následne, keď som ich dostal na striedačku raz do jedného stehna, raz do druhého 10x a nezabralo to, štýlom pokus-omyl, tak ma poslal na vyšetrenie k neurológovi, kt. mi naordinoval nejaké cviky, masáž a el.liecbu a pod. Neskôr ma poslal

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:51)

odporúčam Vám, aby ste absolvovali predpísané rehabilitačné procedúry, určite si zaobstarajte knihu A. Gútha, ktorú som Vám odporučila a skúste sa riadiť radami, ktoré tam nájdete. Liečba bolestí pohybového aparátu trvá dlho, spravidla až 3 mesiace každodenného cvičenia a starostlivosti prinášajú prvé výsledky. Cvičiť by ste denne mali rok, aby sa problém vyriešil.

> reagovať

Stiv86  |  16. 10. 2018 (10:37)

Poprosil by som vás o odpoveď bol som na röndgene ramena a chrbtice a nález je Sinistroskolióza. Napriamenie C lordózy. Incip. spondylotické zmeny. IV priestory v medziach normy. Rameno Incip. PHS čo to znamena a aký je ďalší postup liečby Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:14)

na chrbtici sú popísané poruchy postavenia a zakrivenia chrbtice, ktoré treba odstrániť pomocou rehabilitácie. Na RTG ramena je počínajúci zápal kĺbu, ktorý sa okrem rehabilitácie musí krátkodobo liečiť aj liekmi. Tieto lieky vie nasadiť aj obvodný lekár, len pokiaľ by neboli dostatočne účinné, tak sa konzultuje ortopéd.

> reagovať

Jarka   |  14. 10. 2018 (19:45)

Da sa chondroza vyliecit? Uzivam len milgamu... A trpim bolestou krcnej chrbtice obcas stav na odpadnutie.. Zvracanie zrychleny tep na srdci

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:13)

chondróza je degenerácia (vysušenie) platničky. Jej prítomnosť v niektorej časti chrbtice môže zhoršovať pohyblivosť, byť príčinou blokád atd. Všetky tieto poruchy sa odstraňujú rehabilitáciou, následne dlhodobým každodenným cvičením vhodných cvikov na chrbticu. V liečbe okrem milgammy môžu pomôcť tzv. chondroprotektíva, ktoré regenerujú chrupavky a tak problémy s chondrózou kompenzujú. Dôležitý je aj pitný režim a zvládnutie správnych pohybových stereotypov. Zrýchlený tep, zvracanie, stavy na odpadnutie s chondrózou nesúvisia.

> reagovať

Milada k.   |  10. 10. 2018 (2:54)

Dobrý deň MR mi píšu L4-5 preforaminalna protuzia vpravo 3mm,kontakt s L5 bilat viac vpravo avšak bez kompresie edemu, známky kaudalnej extruzie disku paramedialne až prefominalne vľavo descendentneho charakteru za stavec L5 v rozsahu do 12mm bez evidentneho separovaného sekvestra a zaver protruzie hlavne L4-5 liečba

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 10. 2018 (16:10)

Na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne. Nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem na čo mám odpovedať.

Milada k  |  21. 10. 2018 (2:43)

Chcem sa spýtať akú liečbu lebo neurológ mi povedal ze to mam troska posunuté a po vybratí infuzii ma poslal do prace ci mi cvičenie pomôže boli ma práva noha ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  31. 10. 2018 (10:27)

Rehabilitácia a následné dlhodobé každodenné cvičenie je podstatou liečby Vášho ochorenia chrbtice. Infúzie sú schopné zminimalizovať, alebo aj odstrániť bolesť, ale príčinu ochorenia ( vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv idúci do nohy – preto bolí noha) Vám nevyliečia. Vyliečenie v tomto prípade znamená predovšetkým odstránenie príčiny, ktoré k ochoreniu viedlo. K tomuto ochoreniu vedie preťažovanie chrbtice (nesprávne držanie tela, nesprávne pohybové pracovné návyky atd. ) a oslabenie svalstva, ktoré chrbticu spevňuje. Keď sa človek naučí tzv. správne pohybové stereotypy a spevní svalstvo, porucha sa v oblasti chrbtice ako keby „zabetónuje“, platnička sa môže aj čiastočne zasunúť na miesto, alebo sa prečnievajúca časť platničky časom vstrebe. Liekmi sa nič z tohto dosiahnuť nedá. Cvičiť treba denne rok, aby k týmto zmenám došlo, aby sa naštartovali. Ochorenie sa vyvíja roky, preto nemožno čakať, že sa odstráni napríklad o tri týždne. Na liečbu treba veľkú sebadisciplínu pacienta, ale výsledky stoja za to – zdravie sa môže vrátiť. Preto sa dôrazne na rehabilitáciu žiadajte a na rehabilitácii žiadajte, aby Vás naučili správne na chrbticu cvičiť a naučili Vás správne pohybové stereotypy.

> reagovať

1 2 3 4 ... 53

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.