27. 2. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

0:56

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)


Alena  |  15. 2. 2019 (10:50)

Dobrý deň, chcem sa spytat, na MRI mi bolo zistené , her.C 4-5,C5-6 a protruzie discuC6/7. Utlak na koren C 5 1. A spin. stenoza v seg. C4-5 , C6/7.osteof. na tele stavca C4.5.6/7. Bodavá bolest do hlavy v lavo hore nad celom a slabost ako keby mi klesol kr.tlak,mam 54.r.Dg.od r.2007.Aka je mozna liecba?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (11:00)

neviem, ako ste boli liečená doteraz. Konzervatívna liečba mala pozostávať z vhodných liekov, pomôcť by mohli aj obstreky , infúzie, nárazová kortikoterapia. Pri záťaži by sa mal nosiť krčný golier, chrbtica (celá) by mala byť pravidelne rehabilitovaná, Vy sama by ste mali trvalo denne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu. Ak sa toto všetko uskutočnilo a stav sa nezlepšil, skúsiť možno ozón, ak by nepomohol, treba konzultovať možnosti operácie.

> reagovať

zuzinka931  |  14. 2. 2019 (13:40)

dobry den ...bola som liecena na reumu.....ale pred 4 mesiacmi ma zacal boliet chrbat a nemohla som poriadne chodit....doktori si mysleli ze mam zapal v chrbtici ale MRI vysetrenie neukazalo zapal ....preco ma boli chrbat a medzi lopatkami?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:56)

môžete mať nesprávne postavenie chrbtice, bloky, preťažené svalstvo... príčin je viacero.

> reagovať

Luciaa  |  13. 2. 2019 (10:06)

Dobrý deň, moj nález - osteochondróza v priestore L5/S1, retrolistéza I. stupňa,akútne Modic I signálové zmeny krycích líšt. Stac.relatív. zúžený ľavý neuroforamen,Širokobáz. hernia centrálno-parac. bilat viac vpravo s ľahkým tlakom na durálny vak .Cvičenie nepomáha,mám slušné bolesti a 26r.prosím Vás o radu. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:53)

pokiaľ je stav bolestivý, skúste prestať cvičiť a na pár dní (týždeň) si nasadiť bedrový pás (nech Vám ho predpíšu, alebo si ho kúpte). Nosiť by sa mal najmä pri vertikalizácii – stoji, chôdzi – vtedy sa retrolistéza a ďalšie zmeny na chrbtici váhou trupu môžu zhoršovať, čo vyvoláva bolesti. Potom skúste začať znovu cvičiť – ale dávajte si pozor, aký cvik Vám robí dobre a aký nie a ten, po ktorom sa cítite horšie, musíte vynechať. Ale určite by ste si mali nechať skontrolovať spôsob, akým cvičíte – každý cvik možno vykonať niekoľkými spôsobmi a urobiť ho správne – to niekedy dá poriadnu fušku. Preto môže človek pri najlepšej vôli cvičiť zle, ak ho to na rehabilitácii dobre nenaučili. Vyžiadajte si aj lieky od bolesti – vhodné by boli možno tie, ktorú sú odvodené od antiepielptík, sú určené na chronickú, pretrvávajúcu bolesť a mohli by Vám pomôcť.

> reagovať

zuzu21  |  12. 2. 2019 (21:54)

dobry den.chcem sa spytat na bolesti a trpnutie krku v poslednom case ma casto boli krk a trpne a to trpnutie mi prechadza na sanku.nechce to prejst ani po masazi alebo po cvikoch.a posledny cas ma boli aj hlava skoro cely den a nezaberaju ani tabletky byvam v norsku a tu je pre lekarov vsetko normalne.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:49)

masáže na krčnú chrbticu neberte, budú stav zhoršovať. Lokálne si chrbticu natierajte antireumatikými krémami alebo gélmi, predajú Vám ich v lekárni, ale k tomu berte 5-7 dní aj antiruematikum – neviem, aké sú v Nórsku voľne predajné, musíte sa poradiť. Na prechodný čas môžete nosiť aj ortopedickú pomôcku – krčný golier, dá sa kúpiť v lekárňach, alebo ortopedických pomôckach. Podoprie krk, šijové svalstvo si oddýchne a prestane bolieť. Pomôcť by mohli aj vyššie dávky B vitamínov ( nás je to Výrobok Milgamma N, berie sa 3x1). Tiež užívanie magnézia môže pomôcť. Dajte si pozor na správny vankúš pod hlavou na noc, najlepší je ortopedický. Krčný golier by bolo vhodné nosiť počas pracovnej doby. Je možné aj preťaženie krčnej chrbtice.

> reagovať

Edita  |  11. 2. 2019 (17:19)

Dobrý deň,prosím váschcem sa spýtať mala som uraz 7..1.19,kde mi zistili zlomené stavcena hrudnej chrbtici T9-T10,po mesiaci som išla na kontrlolu nalez nez lepšený ani nezhhoršení,ale údajne mam potrhané šlachy,dnes som bola na CT,ale kontrolu mám až 8.3...Pan dr.mi povedal,že pravdepodobne bude opercia.Bude nutná?Dík

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:46)

v tejto časti chrbtice prechádza vo vnútri miecha. Pokiaľ sa zlomenina nehojí, alebo sú v okolí potrhané šľachy a hrozí posun stavcov, treba operovať. Miecha, ktorú má chrbtica chrániť, by sa mohla poškodiť, preto je operácia nevyhnutná.

> reagovať

Kyty  |  11. 2. 2019 (15:42)

Dobrý deň. Pred 3 rokmi som bola operovaná na L5S1 bolesť bolo odstránené ale ostalo strpnutie kotníka a päty.Cvičím natieram ale nepomôže. Čo by pomohlo? Chodím veľmi pomali nevládzem môže byť príčinou že mám acetylcholínový receptor 0,51? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:45)

v oblasti päty a členku sa nachádzajú koncové časti nervu, ktorý bol v oblasti chrbtice poškodený. V takto vzdialenom mieste je výživa nervu najpomalšia, niekedy aj nedostatočná. To je jeden z dôvodov pretrvávajúcich ťažkostí. Operáciou sa príčina poškodenia nervu odstráni, ale nerv sám o sebe má čosi ako pamäť na poškodenie a prejavy poškodenia preto môžu pretrvávať aj po odstránení príčiny. To ďalší dôvod pretrvávania ťažkostí. To stŕpnutie sa môže časom zmierniť, alebo aj vymiznúť, ale nemusí. Liek, ktorý by Vám v tomto prípade mohol pomôcť, je Milgamma N, berte ju minimálne 3 mesiace – 3x1. Pomôcť môžu aj vodné procedúry: Kneipove kúpele, vodné masáže nôh.

> reagovať

MIROSLAV  |  9. 2. 2019 (20:10)

Dobry den chcem sa spytat moze mi sposobovat chrbtica tlakovu,zvieravu bolest v hrudi aj 2-3 dni?.Aku by ste odporucali liecbuRTG THchrbtice mierna esovita skolioza th chrbtice,th kyfoza je mierne zvysena.RTG C chrbtice C lordoza je vyrovnana,az lahko kyf.postavenie C chrbtice v dolnej casti.Proc megatransversi c7bilat

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:35)

podľa RTG vyšetrenia je prítomná porucha postavenia chrbtice, ktorá by mohla (najmä pri jednostrannej záťaži – napríklad dlhodobým sedením alebo fyzickou prácou) spôsobovať zvieravé bolesti na hrudníku. Váš stav vyžaduje odbornú rehabilitáciu pohybového aparátu , následne dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, mali by ste sa naučiť správne pohybové stereotypy (ako sa má správne stáť, chodiť, sedieť, atď.). Liečba teda vyžaduje aktivitu a pevnú vôľu. Výsledky čakajte až po približne troch mesiacoch – takáto porucha chrbtice s dekompenzáciou sa vyvíja dlho, nemôžeme ju preto odstrániť za pár týždňov.

> reagovať

Mery  |  9. 2. 2019 (19:46)

Dobrý den, mam silne bolesti vyzarujuce po zadnej časti dolnej konc.Bolesti vedu z krizov a následne to vedie k častému sekaniu.V lavej nohe su bolesti po bocnej strane.Mozte mi poradiť prosím co s tým. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:19)

podľa popisu máte v oblasti driekovo-krížovej chrbtice nejaké negatívne zmeny, ktoré vedú k dráždeniu nervu, ktorý ide do dolnej končatiny. Podľa lokalizácie bolestí je to pravdepodobne koreň L5, ktorý vychádza medzi 4. a 5. driekovým stavcom. Môže byť dráždený posunom stavcov, ich výrastkom, posunutou platničkou, inými degeneratívnymi zmenami chrbtice. Takýto stav treba presne diagnostikovať pomocou neurologického vyšetrenia a minimálne RTG. Na základe získanej diagnózy sa postaví liečba. Odporúčam Vám preto návštevu lekára.

> reagovať

Katka  |  9. 2. 2019 (17:59)

Dobry den je to pravda ze sa zase nevihnem operacii krizovej chrpticii bola som na magnetickej a zaver je stavpo transpedikularnej stabilizacii L5/S1 s nahradou iv. disku.Je medialna extruza remnatu iv.disku,ktora vkontakte s miechovim korenom S1Sin,ktory v.s.iritovany a sS1 dx,ktory by mohol byt lahko iritovany .

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:16)

je mi ľúto, ale k potrebe opakovania operácie sa ja nemôžem vyjadriť. Musí to urobiť Váš neurológ a chirurg, ktorý Vás poznajú.

> reagovať

vedona  |  7. 2. 2019 (19:54)

Dobrý deň. Trpnu mi v noci prsty a dlane .Často ma to budím.Dá sa to rozhýbať. Cez deň ma tam niekedy pichá ako ihličkami.Vymenila som vankúš za anatom., chodila som na rehabil. a beriem Magnézium.Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať, čo Vás zaujíma. Špecifikujte, prosím, potom odpoviem.

vedona  |  15. 2. 2019 (10:39)

Prepáčte .Dobrý deň . Chcela by som vedieť či to môže byť z chrbtice ? A čo s tým ? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:08)

popísané ťažkosti môžu súvisieť s poškodením chrbtice, ale nemusia. Ich lokalizácia a popis poukazuje skôr na poškodenie nervu z nejakej vnútornej príčiny (najčastejšie je to cukrovka, ale môže byť aj napríklad chudokrvnosť, poruchy štítnej žľazy atď.) Po príčine ťažkostí by sa preto malo dôsledne pátrať – vyšetriť chrbticu a stav vnútorného prostredia tela. Pokiaľ sa podarí príčinu nájsť, odstrániť alebo kompenzovať, aj popísané ťažkosti by sa mali zmierniť, vymiznúť, alebo začať reagovať na vhodnú liečbu.

> reagovať

Dana  |  7. 2. 2019 (17:39)

Dobrý deň, bolí ma krčná chrbtica, mám závraty, na RTG mi zistili známky intervert. chondrózy a uncusartrózy C4/C5, spondylózy C4, C6. Ako sa to dá liečiť? Môže toto ochorenie spôsobovať závraty? Ďakujem!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

tento typ poruchy chrbtice môže spôsobovať závraty. Liečba samotná ale nie je závislá len na RTG náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

Noro  |  5. 2. 2019 (12:41)

Dobrý deň. Seklo ma v krížoch, ležal som na neurológii, bral infúzie+lieky, no ukrutná bolesť neustúpila. Nález: spinálna stenóza v úrovni štrbiny L/4L/5, kompresia durálneho vaku. platnička je sploštená. Laterálne recessy sú zúžené, výraznejšie vpravo, kde je komprim. koreň. Degenerat. zmeny fazet. klbov. Čo ďalej?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:26)

na bolesti by bolo vhodné nasadiť lieky odvodené od antiepileptík, pretože bežné analgetiká a antireumatiká na silné bolesti pochádzajúce od chrbtice nemusia zaberať. Treba nasadiť bedrový pás, aby sa chrbtica vystabilizovala, k tomu Milgamma N 3x1. Počkať, kým sa bolesti nezmiernia, potom opatrne začať s individuálnou rehabilitáciou a následným dlhodobým každodenným cvičením. V liečbe by mohol pomôcť aj Diprophos – depotný kortikoid, podáva sa do svalu injekčne. Treba čakať približne 6 týždňov, ak sa stav nebude zlepšovať, je nevyhnutné uvažova´t o invazívnych spôsoboch liečby: ozón, obstrek pod CT, alebo konzultovať chirurgov.

> reagovať

zuzana  |  5. 2. 2019 (11:30)

Dobry den, manzel ma vysunuty stavec L5 smerom von, .. 1/existuje prosim cvicenie /napr SM system/, ktory by vedel dat stavec na povodne miesto? 2/ proti tahajucim bolesiam ktore niekedy mava, mu bol predpisany MILGAMMA, ...ma vsak pocit, akoby mu to zhorsilo stav /telo ma akoby omnoho citlivejsie..svaly, slachy..../

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:25)

pri záťaži by mal manžel používať bedrový pás (dlhšie státie, dlhšia chôdza, dlhšie sedenie, vždy pri fyzickej práci). Pás ochráni chrbticu a spevní ju tak, aby záťaž posun stavca ďalej nezhoršovala. Po odbornom vyšetrení lekárom FBLR (rehabilitačný lekár) by mal manžel pod vedením skúseného fyzioterapeuta začať cvičiť cviky, ktoré mu lekár FBLR predpísal. Cvičiť potom musí dlhodobo, každodenne, aby sa dostavil žiaduci výsledok. Milgamma N nemá vedľajšie účinky, aké popisujete. Skôr sa na typ ťahavých bolestí nehodí – možno odporučiť skôr nesteroidné antireumatikum (ku ktorému možno Milgamma N používať ako pomocné liečivo), alebo – pokiaľ je prítomná už chronická bolesť – liek odvodený od antiepileptika. Liek musí predpísať neurológ. Stavec sa pravdepodobne na miesto nepodarí dať, ale túto poruchu možno popísaným spôsobom liečby kompenzovať (spevnia sa svaly okolo chrbtice, zlepší sa statodynamika atd.).

> reagovať

PaloG  |  5. 2. 2019 (0:58)

Dobry den, na MR mi diagnostikovali:c5/6 paramedialna az subartikularna hernia disku vlavo, baza hernie 12mm, herniacia do 3mm, hernia komprimuje duralny vak, v kontakte s radixom c6 i sin. Co to znamena a co odporucate? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:20)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení (CT, RTG, MRI) nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

Zuzka   |  4. 2. 2019 (19:06)

Mam spondylozu a degeneratívne vykrivenie co to znamená

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:17)

výrastky na stavcoch - degeneratívne zmeny, poruchu postavenia chrbtice.

> reagovať

Róbert1976  |  3. 2. 2019 (7:18)

Dobrý deň, mám 42 r., problém s chrbticou v driekovej časti mam už niekoľko rokov.Pred niekoľkými rokmi som dvíhal v podrepe ťažký poklop a zle som ho uchopil(podcenil váhu), vtedy ma to seklo a odvtedy mam problémy. Získal som nesprávne návyky. Pracujem manuálne.Bolest mi už prechádza do nohy(nart).Prosím o radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:47)

pravdepodobne máte poškodenú platničku, možné sú aj iné zmeny v oblasti driekovo-krížovej chrbtice, ktoré dráždia nerv idúci do nohy. Tento stav by sa mal riešiť cestou odborného lekára – neurológa. Okamžite si môžete pomôcť tak, že si kúpite bedrový pás a budete ho nosiť v práci. Pás ochráni chrbticu, aby sa ďalej nepoškodzovala. Môžete si tiež nasadiť Milgamma N 3x1, ktorá podporí výživu dráždeného nervu. Ale odborné vyšetrenie a liečba sú nevyhnutné – inak hrozí aj vážnejšie poškodenie chrbtice a nervov.

> reagovať

Rebecca2006  |  2. 2. 2019 (19:12)

Dobrý deň , chcem sa spýtať pri zdvyhaní zo zeme má vždy zabolí na buku krku skoro pri uchu. Čo to môže byt prosím ? Ďakujem krásne .

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:46)

Asymetrické napätie svalstva v okolí chrbtice, jednostranné preťaženie, alebo blok chrbtice.

> reagovať

Dominika  |  30. 1. 2019 (15:44)

Dobry den, uz viac ako pol roka mam kazdodenne bolesti v hrudnej casti chrbta, najma oblast lopatiek, medzi lopatkami. Bolest je najma paliva, rezava a pred par tyzdnami sa k nej pridalo aj mravencenie v oblasti lavej lopatky. Rehabilitacie a masaze nezabrali, vediem dost sedavy sposob zivota, posilujem chrbat, ale...

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:39)

musíte dlhodobo trpezlivo cvičiť na CELÚ chrbticu, naučiť sa správne dýchať (na joge, alebo rehabilitácii), zvládnuť správne pohybové stereotypy a pravidelne sa aktívne hýbať. Zlepšenie až vymiznutie ťažkostí sa potom môže objaviť aj o niekoľko týždňov až mesiacov, cvičiť ale musíte už trvalo. Z liekov Vám môže pomôcť Milgamma N 3x1 a lokálne si môžete lepiť antireumatické náplasti.

> reagovať

janka85  |  30. 1. 2019 (10:27)

dobry. mam 40r.po 10r sa mi vratila bolest vystrelujuca do pravej nohy no ovela silnejsia. podla mri mam vysunutu platnicku l5 o 3mm.zatial obstreky ani ozon nepomahaju.tazko sa mi chodi. max. 50m.v pripade nezlepsenia mam absolvovat operaciu. ake to nesie rizika a este ci tam pripada v uvahu op. laserom. vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:38)

operácia laserom by mohla byť vhodná, je šetrná. Spôsob operácie musíte ale prekonzultovať s chirurgom. V súčasnosti sú operačné postupy chrbtice výborne prepracované a technicky zabezpečené, riziko pri tejto operácii sa rovná rizikám pri iných operáciách – drvivá väčšina operácií prináša významné zlepšenie stavu.

> reagovať

Matúš  |  29. 1. 2019 (23:08)

Dobrý deň.Mavam každý deň bolesti hlavy(v zadnej časti smerujúce náhor) trvajúce takmer 2 mesiace a bolesť neustupuje.Na CT bolo všetko v poriadku ohľadom mozgu MR krčnej chrbtice ukazalo mierne posunutie platničky. Absolvoval som rehabilitácie a žiadne zlepšenie.Už mi ani lieky od bolestí nepomáhajú.Doreta,Oramelox

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:35)

z klasickej liečby by mohli pomôcť obstreky v oblasti záhlavia a krčnej chrbtice, po rehabilitácii treba začať dlhodobo každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu, najlepšie na celú chrbticu, pretože jej krčná časť býva často porušená následkom poruchy v hrudnej a driekovo-krížovej časti. Mali by ste zvládnuť a dôsledne praktizovať tzv. správne pohybové stereotypy ( naučiť sa správne sedieť, pracoval pri počítači, vykonávať domáce práce atd). Pri záťaži (dlhodobom sedení pri počítači napr., alebo pri prácach zaťažujúcich horné končatiny)možno používať krčný golier. Liečba chrbtice trvá dlho (jej poruchy vznikajú dlho- roky – preto ich nemožno odstrániť za krátky čas). Vyžadujú trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

Matúš  |  6. 2. 2019 (11:53)

Dobrý deň.Nosim aj krcny golier a pravidelné cvičím cca 5 rokov.Len poslednú dobu sa to rapídne zhoršilo a k tomu sa pridalo búšenie srdca a nespavosť. NA internom mi povedali že srdce je ok.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:06)

podľa toho, čo ste napísali, by bolo vhodné urobiť toto: 1. Nechať skontrolovať u rehabilitačného lekára Váš systém cvičenia – za 5 rokov sa telo zmení, niektoré cviky môžu byť nevhodné, možno niektoré nové potrebujete. 2. Pokiaľ je prítomná chronická bolesť, odporúčam požiadať o infúznu liečbu, pomôcť by tiež moli infúzie s tzv. vysoko dávkovým vitamínom C. Skúsiť odborne vedenú detoxikáciu. 3. Skúsiť redukovať stres vo svojom živote, alebo zmeniť seba (čo trvá dlhšie, ale oplatí sa to) – myslím tým zvýšiť svoju vnútornú stabilitu a teda aj odolnosť voči stresu. Možno to urobiť s pomocou klasickej psychoterapie, cestou jogy, meditačných cvičení, ale aj pomocou bojových umení. Je na Vás, ktorú cestu si vyberiete. Držím Vám palce.

> reagovať

Djokky  |  29. 1. 2019 (15:22)

Dobrý deň,keďže mám dlhodobejšie problémy s chrbticou,na pohotovosti mi pichli almiral inj.,po pár dňoch som zistila necitlivosť v oblasti bedrového kĺbu,cca 15cm okolo.Inj.bola podaná hore do zadku,do svalu.necitlivosť pretrváva asi týždeň, preto sa chcem spýtať, či je to od tej inj. Ďakujem. S pozdravom Marika.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:32)

podľa popisu bola injekcia vpichnutá správne. Pocit necitlivosti nesúvisí s jej podaním , ale skôr so samotnou poruchou chrbtice, v oblasti ktorej môže byť stlačený nerv, čo spôsobuje necitlivosť kože.

> reagovať

Anna F.  |  29. 1. 2019 (8:29)

Dobrý deň, mávam pichavé a lámavé bolesti chrbta. Nemôžem niekedy spať, už nepomáha ani suché teplo. Hlavne večer, v noci a ráno. Brala som tabletky na zápal, uvoľnenie svalstva, pomohli len na čas. Vraj je to z počasia, nebývam chorá a bolel aj v lete. Niekedy ma ťaží aj spredu na hrudi od chrbtice. Trvá to už mesiac.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:31)

musíte absolvovať vyšetrenie chrbtice, následne potom vhodnú rehabilitáciu a každodenné dlhodobé cvičenie. Príčina bolestí chrbta sa vo väčšine prípadov bez aktívnej účasti pacienta len liekmi zlepšiť a odstrániť nedá. Môžete si skúsiť aj sama nájsť ne internete 5-10 základných cvikov na uvoľnenie celej chrbtice a denne ich začať cvičiť. Pokiaľ sa stav do 14 dní nezačne zlepšovať, musíte ísť na vyšetrenie.

> reagovať

JANKA  |  28. 1. 2019 (20:27)

Pekný večer, prepáčte prosím, že ruším, len sa chcem poradiť s Vami pani doktorka - moja mamička má 72 rokov, momentálne je 2 týždne po operácii chrbtice - 6 a 7 stavec - mala tam silný hnisavý zápal, ktorý jej preliečili a chrbticu jej zafixovali. Trápia ma jej nohy, ktoré má stále zohnuté, nevie ich vystrieť. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:29)

pravdepodobne došlo k narušeniu miechy v oblasti hrudnej chrbtice – v mieste operácie. Stav vyžaduje okamžité neurologické vyšetrenie a liečbu a rehabilitáciu – bolo by treba začať čím skôr. Uvedené vyšetrenia by Vám mal zorganizovať praktický lekár.

> reagovať

michal 1990  |  28. 1. 2019 (17:10)

dobry den chcel by som sa spytat mam 28 a mam bolesť chrbtice hlavne ked dlho stojim a potom sa skrčim tak ma bolia strašne križe a potom ten stavec pod lopatkami niekedy ani spavat nemozem a boli aj zaludok a zavraty mohli by ste my poradiť dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:27)

mali by ste absolvovať vyšetrenie chrbtice – najvhodnejšie u rehabilitačného lekára. Potom nácvik vhodnej pohybovej životosprávy a vhodných cvikov na celú chrbticu, ktoré musíte denne cvičiť . Postupne si nájsť vhodný šport, ktorý budete vykonávať pravidelne – napr. Nordic Walking. Ťažkosti budú ustupovať pomaly, ale budú stupovať. Ste mladá, musíte sa začať o svoju chrbticu starať.

> reagovať

Cervik  |  28. 1. 2019 (15:42)

Zdravím,rok mam dg tetania.Tiez ostre bolesti c chrbtice,dla rtg vyrazne napriamena lordoza,kyfotizacia c5c6.Fyz bolestiva lateroflexia,lamava bolesť.Piskot v usiach,mierne zavrate,motanie,navaly tepla,potenie.Prosim,ma to suvis?A riesenie?Kamionista,29 rokov

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:27)

tetanický syndróm zvýrazňuje vnímanie bolesti a bolesť pri tetanickom syndróme má určitú tendenciu pretrvávať. Napriek tomu sa bolesti chrbtice dajú zvládnuť aj pri tetanickom syndróme. Podstatou liečby je kvalitná rehabilitácia a následné každodenné trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Sedadlo kamiónu by malo byť čo najviac šetrné voči chrbtici. Počas práce si treba robiť pravidelné prestávky a znovu – najlepšie by bolo trochu si zacvičiť. Pri manipulácii s ťažšími predmetmi je vhodné nosiť bedrový pás a krčný golier, ktoré spevnia chrbticu.

> reagovať

1 2 3 4 ... 56

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.