3. 10. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

9 DNÍ

11:38

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Dušan Horák

10. 10. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Dušan Horák


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
3. 10. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  3. 10. 2018 (10:00 - 11:00)


streda  |  13. 8. 2018 (21:59)

Pred 6 dnami som sa pošmykla a spadla som, udrela som si zadnú časť hlavy a celú chrbticu. Bola som pri vedomí. V nem mi urobili rontgen,nič neukázalo, pustili ma domov.Mám závraty, točí sa mi hlava, bolí ma hlava, som slabá. Mala som problém prečítať celé slovo, prvé tri slabiky. Môže to byť nebezpečné?

MUDr. Ester Točíková  |  22. 8. 2018 (10:13)

pri podobných úrazoch dochádza často krát k narušeniu spojenia krčná chrbtica-lebka a aj krčnej chrbtice samotnej. Tieto poruchy môžu spôsobovať problémy, ktoré ste popísali . Odporúčam Vám preto čo najskôr navštíviť neurológa, ktorý zrealizuje potrebné vyšetrenia a nasadí vhodnú liečbu.

streda  |  28. 8. 2018 (21:25)

Vyšetrenie u ORL- Krčné je v poriadku. Ct - hlavy dopadlo tiež dobre. Poruchy zraku už nie sú. Ale bolesti hlavy sú každý deň. Závraty trvajú naďalej. Pociťujem bolesť v ľavom uchu a v ústnej dutine, ľavom líci. Najhoršie v noci a pri jedení. Aké vyšetrenia by som mohla ešte absolvovať? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 9. 2018 (10:11)

CT hlavy vylúči poranenie mozgu, ORL vyšetrenie sa zameria na ochorenie uší a hrdla. Ale ani jedno z týchto vyšetrení nie je zamerané na tzv. cervikokraniálny prechod, odkiaľ môžu popísané ťažkosti pochádzať a kde môže byť blokáda a iné zmeny. (Je to miesto skĺbenia krčnej chrbtice a lebky.) Na zobrazenie tohto prechodu treba špeciálne RTG projekcie, tiež ale treba urobiť základné RTG vyšetrenie krčnej chrbtice.

streda  |  18. 9. 2018 (20:30)

chcem sa opýtať, že kto môže tie špeciálne RTG projekcie predpísať, či môže aj obvodný lekár? O aké vyšetrenie ide? Je to škodlivé pre človeka? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď..

Na Vašu otázku odpovie lekár:  3. 10. 2018


Motorhead   |  5. 8. 2018 (13:20)

Pekný deň , chcem sa spýtať na bolesť nadočnicového oblúka , aj mierne vyššie , bolesť na dotyk , ale aj tlaková .. na dotyk bolesť pôsobí ďalej do hlavy .. stáva sa mi to raz za čas .. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 8. 2018 (10:21)

podľa popisu Vašich ťažkostí sa nedá vylúčiť neuralgia trojklaného nervu – mali by ste byť vyšetrená neurológom.

> reagovať

Dani  |  5. 8. 2018 (10:48)

Dobrý deň, hoci nemávam bolesti krčnej chrbtice, trpím závratmi. Po návšteve lekárky a RTG C chrbtice mi bol zistený blok v C 4/5/6, všetko ostatné v norme. Všeo. lekárka doporučila iba masáže a prestávky počas sedenia, k neurológovi ma neposlala. Mám navštíviť neurológa? Čím mi môže jeho návšteva pomôcť? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 8. 2018 (10:20)

masáže nie sú na krčnú chrbticu vhodné, pokiaľ pod masážami nerozumiete špeciálne RHB techniky. Neurológ má komplexný pohľad na diagnostiku a liečbu závratu, pri čom spolupracuje aj s inými odbormi. Závrat môže vznikať vo viacerých štruktúrach a neurológ je ten špecialista, ktorý vie pôvod závratu diagnostikovať.

> reagovať

Imrich  |  18. 7. 2018 (15:08)

dobrý deň prajem,sem tam sa mi stáva že z ničoho nič mi stiahne hrdlo/tahšie sa nadýchnuť/ potom mi je zle ako na odpadnutie a vracanie,može to súvisieť s mojou diagnózou /Chromboza disku C6-C7, spondylotické zmeny stavcovC-chrbtice,obojstranná paramediálna protrúzia diskuC6-C7 s kontaktom predných koreňovC7 1st. dakuj

MUDr. Ester Točíková  |  25. 7. 2018 (10:36)

Popísané ťažkosti pravdepodobne nesúvisia s poruchou krčnej chrbtice. Podľa popisu môžu mať pôvod v zlom psychickom stave, môžete mať aj tzv. tetanický syndróm. Pokiaľ ale nie ste t.č. pod kontrolou neurológa, odporúčam neurológa navštíviť, aby Váš stav celkovo skontroloval.

Imrich  |  25. 7. 2018 (20:34)

Ďakujem za odpoveď. Pod dohľadom som. A chystám poriešiť aj psychológa. Strašne veľa stresov. V tomto podnikaní. Ešte raz veľmi pekne ďakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár:  3. 10. 2018


Milka  |  4. 7. 2018 (9:52)

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, pri fibroskopii mi zistili nosovú prepážku, nedala som operovať. Môže byť nosová prepážka príčinou častých migrén a bolestí hlavy? Alebo čo spôsobuje moje časté migrény a bolesti hlavy v čele na jednej strane , potom o tri dni na druhej. bolí aj celá hlava, vzadu....napín. na zvraca

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 7. 2018 (10:42)

Poruchy postavenia nosovej prepážky nie sú známou príčinou bolesti hlavy. Na diagnostiku Vašej bolesti hlavy treba podstúpiť kompletné neurologické vyšetrenie.

Milka  |  5. 8. 2018 (17:58)

A môže mi to spôsobovať chrápanie? ako by som sa toho mohla zbaviť , aby som nešla na tú operáciu nosovej prepážky? Ďakujem veľmi pekne za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 8. 2018 (15:10)

bez operácie sa problém s nosovou prepážkou nedá odstrániť. Chrápanie ako také môže prispievať k zhoršovaniu už prítomných bolestí hlavy, ale samé o sebe bolesti hlavy nevyvoláva.

> reagovať

Maja  |  25. 6. 2018 (21:44)

Dobrý deň.Prosím vás o radu, už 9rokov má páli hlboko v krku.Počula som,že to môže byť aj z krčnej chrbtice.Výsledky z ORL mám v poriadku.Pred piatimi rokmi som si dala vybrať aj krčné mandle,ale pálenie stále pretrváva.Môže to mať niečo spoločné z krčnou chrbticou ?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 7. 2018 (10:27)

Nepredpokladám. Môžete mať tzv. neuralgickú bolesť, ktorú v tejto oblasti ťažko nejako objektivizovať, ale mohli by sa skusmo nasadiť lieky na neuralgickú bolesť – požiadajte o ne svojho neurológa. Pokiaľ sa pálenie stratí, je to ono a lieky Vám potom môžu pomáhať. Skúste aj Milgamma N 2-0-2 na 5 dní – ak sa pálenie zmierni, dajte si ďalej 3x1 počas 3 mesiacov. Ak nič nepomôže, skúste sa obrátiť na homeopatiu – odporúčam MUDr. Sivekovú Bratislava – nájdete na internete.

> reagovať

Michal16  |  12. 6. 2018 (18:52)

Zdravím do 15 som bol normálny chalan behal som cvičil som no pred pár mesiacmi som začal pociťovať bolesť v spodnej časti chrbitce pravdepodobne platnička teraz pociťujem silnú bolesť vystreľujúcu do ľavej nohy,a ak sa pokúšam behať nohu mi hneď podlamuje odchodil som si aj rehabilitácie no bolesť pretrváva. Čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:18)

Musíte byť vyšetrený neurológom, ktorý je schopný presne zistiť príčinu popísaných ťažkostí a adekvátne ju liečiť. K neurológovi choďte čím skôr – zanedbaný stav sa lieči ťažko a dlho.

> reagovať

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať za akym doktorom by som mala ísť.Pracujem 8 h denne za PC ,niekedy aj viac,aj v strese,mavam slabsie bolesti krcnej chrbtice,skor take stuhnutie,a stava sa mi ze sa mi z nico nic zacne tocit hlava,niekedy to prejde,  |  4. 6. 2018 (18:51)

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať za akym doktorom by som mala ísť.Pracujem 8 h denne za PC ,niekedy aj viac,aj v strese,mavam slabsie bolesti krcnej chrbtice,skor take stuhnutie,a stava sa mi ze sa mi z nico nic zacne tocit hlava,niekedy to prejde,niekedy to trva aj zopar dni,a niekdy az zvraciam a musim len ležat.Ďak

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (9:58)

Mali by ste absolvovať vyšetrenie u neurológa.

Dana  |  2. 7. 2018 (8:21)

Dobrý deň. mám tie isté problémy, závraty a zvracanie. Už druhý rok som skončila v nemocnici, mám poškodené platničky krčnej chrbtice, Nikto mi presne nepovedal z čoho tie problémy vznikajú. Len vyberiem infúzie, predpísali mi lieky Betahistin a Cavinton forte. Stále mám strach, že sa to z ničoho nič zopakuje.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (9:49)

Opakovaniu problémov možno predchádzať úpravou celkovej životosprávy: mali by ste sa naučiť princípy školy chrbta, denne cvičiť vhodné RHB cviky na CELÚ chrbticu, užívať v pravidelných kúrach chonroprotektíva a Milgamma N, treba tiež riešiť strach, ktorý Vás môže sám o sebe znovu vtiahnuť do začarovaného kruhu zdravotných problémov. Môžete prechodne brať lieky proti strachu – predpíše aj obvodný lekár, využiť služby psychoterapie, presmerovať svoju pozornosť na pozitívne udalosti v živote, tvorivé aktivity a zdroje možnej radosti.

> reagovať

Zdenka Somogyiova  |  4. 6. 2018 (15:24)

Dobrý den mám otázku može ma boliet tvar a tiež trpnúť celá od krčnej chrbtice alebo od sklerozi multiplex , ktorumám diagnostikovanú 20 rokov . Mala som infekciu aj my trhali zub asi pred dvoma tyždnami a ten zapal tam bol aj to dlho bolelo no teray ma boli chrbat a trpne mi tvar a niekedy aj pobolieva tak už neviem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (9:56)

Pri zubnom infekte sa mohli vyprovokovať prejavy SM, ale pravdepodobnejšie sa podráždil trojklaný nerv od zapáleného zubu, čo potom vyvoláva bolesti. Skúste si nasadiť Ibalgin 400 mg po jedle a Milgamma N na 5 dní 2-0-2, ak sa to nezlepší, musíte ísť k neurológovi.

> reagovať

Andrea  |  27. 5. 2018 (22:11)

Dobry deň, chcem sa opýtať či je normálne ak po niekoľkých injekciach a 2 obstrekoch do chrbatu kvôli opakovaným bolestiam si zhybu, som stratila úplne citlivosť v krížovej oblasti. Ubehli už 3 mesiace. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 6. 2018 (10:08)

To nie je normálne, obráťte sa na svojho neurológa, ktorý zistí príčinu tejto necitlivosti.

> reagovať

Dada  |  20. 5. 2018 (16:45)

Po dlhej ceste mi ochrnula noha od clenka pred 3 tyzdn. Dostala som injekcie milgamu a dostavam rehabilitacie ale nic sa nelepsi nohou stale nehybem. robili mi iba rongen ziadne ine vysetrenia.lekar povedal ze je zaseknuty nerv ale ako sa to rozhybe?

MUDr. Ester Točíková  |  30. 5. 2018 (9:42)

Je možné, že ochrnul nervus fibularis – čo sa niekedy stáva pri jeho kompresii, ku ktorej môže dochádzať v sede (zohnuté koleno). Samozrejme, že Váš stav môže mať aj inú príčinu, presná diagnostika vyžaduje osobné vyšetrenie neurológom, ku ktorému by ste mali čo najskôr ísť. Porucha nervu a stupeň jeho poškodenia sa musí objektivizovať EMG vyšetrením. Po 3 týždňovej liečbe by sa už mal Váš stav začať zlepšovať, ak sa tak nedeje, je to o dôvod naviac, aby ste išli k neurológovi čo najskôr.

> reagovať

Katka  |  8. 5. 2018 (10:51)

Dobry den! Moj otec prekonal pred mesiacom mozgovu prihodu nedokrvenie zadneho mozgu po prepusteni z nemocnce dostal obrnu licneho nervu.Chcem sa opytat co je lepsie Milgamma n alebo Revitanerv?dakujem za skoru odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  16. 5. 2018 (10:28)

Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1 počas 3 mesiacov. Inak – obrna lícneho nervu môže znamenať opakovanie cievnej mozgovej príhody – stav by sa mal vyšetriť neurológom!

Katka  |  16. 5. 2018 (13:03)

Ano robili mu ct ale nepotvrdila sa dalsia mozgova prihoda. Neurolog mu odporucil parafin a masaze ktore teraz absolvuje vidime aj zlepsenie mimiky v tvari, len ma stale problem s rovnovahou.dakujem za vasu odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 5. 2018 (10:07)

Problémy s rovnováhou sú pozostatkom mozgovej príhody, tak skoro (ak vôbec) neustúpia. K popísanej rehabilitácii nervu treba pridať cvičenie tváre – otca to musia naučiť na rehabilitácii.

Katka  |  6. 6. 2018 (1:12)

Chcela by som sa este opytat ci je vhodne masirovat postihnutu cast tvare masážnym prístrojom s infračerveným ohrevom. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (9:56)

áno, môžete to skúsiť, masáže môžu pomôcť.

> reagovať

Ivka  |  27. 4. 2018 (9:06)

Dobry den,RTG C - plytka C lordoza s blokovym postavenim tiel C2-5, inicp i-v chrondoza C5-6. RTG LS - cdextrikonv skolioza,plytka L lordoza, blokove postavenie tiel stavcov L2-5. chcem sa len opytat ci mi to moze sposobovat problemy ako silne tocenie hlavy a slabost v nohach-vo svaloch a trpnutie koze na nohach.Vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2018 (11:38)

Mmôže, mal by Vás vyšetriť aj neurológ, aby zistil, či nie sú v oblasti chrbtice pricviknuté alebo inak dráždené nervy, ktoré popísané problémy môžu spôsobovať. Stav okrem neurologického vyšetrenia vyžaduje systematickú rehabilitáciu a dlhodobé každodenné cvičenie. Nasaďte si Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3 mesiace 3x1.

> reagovať

MAG  |  23. 4. 2018 (11:44)

Dobrý deň, mám vysunutú platničku C6 - niekdy tŕpnu mi až prsty na rukách. Ako to mám riešiť, môže pomôcť fyzioterapeut ? Môžem trénovať bojové umenie džiu-džitsu ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2018 (11:18)

Chrbtica by mala byť najskôr rehabilitovaná – celá , následne by ste mali vhodné cviky cvičiť rok, po roku treba s RHB lekárom prekonzultovať možnosť cvičiť bojové umenia. Možno skúsiť obstrek pod CT, ozónoterapiu, lieky na bolesť odvodené od antiepileptík – všetko musí odporučiť a predpísať neurológ.

> reagovať

Ivet  |  23. 4. 2018 (11:26)

DD,diagnóza chondroza Iv disku v segmente L4/L5 a L5/S1. V segmente L5/S1 prítomná paramediálna až preforaminálna protrúzia IVD veľkosti 14x7,5 (LL, VD) s ľahkou kompresiou durálneho vaku a kompresiou a dislokáciu koreňa S1 vľavo.Hyper,a skolioza.Liečba:brieka, rehabilitácia.Bolesti stále neutíchaju.Čo poradíte ďalej?Ď

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2018 (11:18)

Možno skúsiť obstrek pod CT, ozónoterapiu, lieky na bolesť odvodené od antiepileptík – všetko musí odporučiť a predpísať neurológ.

> reagovať

Slavomíra  |  22. 3. 2018 (16:55)

Dobry den, chcem sa opytat na liek Pragiola.Píše sa, že nie je navykovy, ale skusenosti znamych hovoria o silnych abst.priznakoch po vysadení, aj ked ho vysadzali pomalicky cely mesiac. Je to mozné? Ako dlho ho treba vysadz.. uplne bez neziaducich priznakov, ked beriem 2 roky 75mg raz večer? Mam z toho strach.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  28. 3. 2018 (11:01)

Podľa SPC (odborné odporúčanie, ako zaobchádzať s liekom) sa Pragiola má vysadzovať týždeň, ale ako píšete – prax je iná. Spôsob vysadzovania závisí od konkrétneho neurológa, doba vysadzovania môže byť mesiac aj dlhšie, pri vysadzovaní – pokiaľ by sa objavovali abstinenčné príznaky (lebo sa nemusia objaviť) možno použiť iný liek na krátke preklenujúce obdobie, ktorý sa ľahko dávkuje. Viac o spôsobe vysadzovania písať nemôžem, lebo sám pacient si ho riadiť nesmie, počas vysadzovania treba byť pod dozorom neurológa. Báť by ste sa však nemali, tisíce ľudí už Pragiolu brali a keď im pomohla, tak ju úspešne vysadili. Držím palce.

> reagovať

Ludmila  |  5. 3. 2018 (21:01)

podla MR ,hernia disku L4-5-S1 ,Desiakácia diskov L4-S1 ,,spinalna stenoza,lordoza s blok .postavenim L4.5.navrhovaný zájkrok TLIF L4/5 1.dxs.+TLIF L5/S1 1.sin.+FTP,Je tu možnosť ešte operácie v Bardejove, endoskop.disketomia platničiek,Čo by bolo pre mňa vhodnejšie,šetrnejšie,ale trvale.PROSIM.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:29)

Trvalý výsledok operácie nie je daný len kvalitou vykonanej operácie, ale predovšetkým životosprávou pacienta po operácii ( a aj pred operáciou). V životospráve je najdôležitejšia kvalitná rehabilitácia, každodenné cvičenie vhodných cvikov, treba zvládnuť zásady správnych pohybových stereotypov pomocou Školy chrbta (môžete aj cez internet). V pravidelných kúrach treba brať chondroprotektíva. Nevykonávať rizikové športy, nepreťažovať chrbticu staticky alebo dynamicky. Čo sa týka operácie - endoskopické výkony sú šetrné, ale typ operácie vo vzťahu k predpokladanému výsledku musíte prebrať s lekárom (neurológ) ktorý Vás pozná.

Ludmila  |  14. 3. 2018 (20:34)

mala by som ,podla Vás íst na konzultáciu do Bardejova, ako sa vyjadria,.Spomínaný zákrok navrhol neurochirurg z Ružomberku. z tým ,že sa rozhodnem, povedala som mu na rovinu, aj tuto možnosť. Ale ja nie som odborník.cvičím doposial,.Päť rokov mám parezu lavej nohy,krívam,a už začina bolieť aj lava noha .

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 3. 2018 (9:53)

Podľa toho, čo ste napísali, operáciu treba vykonať. Neviem, či v Bardejove máte svojho neurológa, neviem, prečo tam chcete ísť na konzultáciu.

> reagovať

kik  |  4. 3. 2018 (7:33)

Dobry den, mam bolesti hlavy na cele, krku aj pulzujucu na pravom spanku. Okrem toho mi zacala trpnut prava polovica tvare. Neurolog urcil diagnozu-pareza facialis.Na druhy den po injekcii Milgamma trpnutie ustupilo o 90%.Nemam vsak vobec chut do jedla, mam uzkost a napina ma na vracanie. Moze to byt aj krcna chrbtica?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:12)

Môže, ale môžete mať aj psychickú reakciu strachu spojenú s takýmito prejavmi, čo je pochopiteľné. Zistiť, o čo presne ide, môže len Váš neurológ pri osobnom vyšetrení.

> reagovať

Ludo  |  28. 2. 2018 (14:48)

Dobrý deň, v oktobri 2017 som bol operovany na sekvestr. extr. L5/S1 s kompr. oboch koreňov S1. Bolest do PDK. Stav trval cca 5 mesiacov. Microdiskektomia. Od 01/2018 som mal tie iste bolesti v LDK. Operacia vo februari/2018. Stabilizacia L4/L5/S1. Avsak prave prsty na nohe mi trpnu a neviem poriadne na PDK stupit.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 3. 2018 (10:59)

Tieto problémy môžu postupne ustupovať. Odporúčam nasadiť Milgamma N 3x1 na 3 mesiace, neurológa skúste požiadať o predpis lieku odvodeného od antiepileptík, zmierni bolesti aj pocity tŕpnutia.

> reagovať

Anna  |  21. 2. 2018 (14:44)

Dobrý den.Dcéra má 6 týždnového synčeka a na poslednej kontrole u pediatričky jej povedala,že má mäkšiu hlavičku po bokoch.Polohuje ho,ale čo má robiť,aby nemusela na neurologiu? Je to niečo vážne? Bojí sa. Dakujem za cenné rady.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:56)

Pediatrička ju poslala k neurológovi? Lebo podľa toho, čo ste napísali, stačí dieťatko polohovať a ničoho sa nebáť.

> reagovať

Ingrid  |  21. 2. 2018 (8:32)

Dobrý deň. Moje problemy sú neustále bolesti hlavy v zátylku,bolesti hlavy na čele a zhoršené videnie, závraty, z toho bolesti rúk v lakťoch. Chcem sa spýtať na koho sa mám obrátiť s týmito problémami? neurológovi chodím a ten mi dáva magnezium a meniserc. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:51)

Neurológ mal urobiť vyšetrenia – kompletné neurologické, krčnej chrbtice, ušné, očné. Podľa popisu problémov stav patrí neurológovi – mali by ste mu pri kontrole jasne povedať, že Vám jeho liečba nepomáha, aby ju zmenil.

> reagovať

maria   |  20. 1. 2018 (20:00)

Mám 57 r., chondrózy diskov a paramediálnu extrúziu disku L5/S1, herniu L4/L5 s kontaktom L5 viac vpravo/pregabalín 600mg/den/. Prosím, neznesiem v tejto oblasti žiadny tlak zvonku, ani minim. /kabelka na kabáte, jemná guma na nohaviciach, ľahký batoh/-hneď zhoršenie chron.stavu môže to byť od týchto platničiek?

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:09)

Skôr nie. Odporúčam Vám, aby ste sa o probléme poradili so svojím neurológom, nech sa na príčinu precitlivenosti pozrie osobne.

maria  |  31. 1. 2018 (15:26)

Ďakujem popýtam sa. Prosím vyliečim bez operácie extruziu disku L5/S1 paramediálne vľavo s naliehaním na koreň S1 sin, bulding disku L4/5 s naliehaním na durálny vak, pravidelným cvičením a liekmi, keď bolesti sú chronické?

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (9:31)

Taká možnosť existuje – veľmi záleží na správne vedenej rehabilitácii a každodennom cvičení. Dôležité je to, aby sa cviky vykonávali správne, pacienti sa ich majú učiť pod osobným dozorom fyzioterapeuta. Pri každodennom cvičení sa známky zlepšenia u chronických stavov môžu začať objavovať asi o 3 mesiace. Bolo by tiež vhodné nosiť pri záťaži bedrový pás. Medikamentózna liečba musí byť vedená neurológom, ktorý pacienta osobne pozná a mala by byť zameraná na minimalizáciu úrovne bolestí. Pokiaľ sa zlepšovanie nenaštartuje, možno uvažovať o alternatívnej liečbe invazívnej – koreňové obstreky, ozón až operácia.

maria   |  7. 2. 2018 (16:40)

Dobrý deň Ďakujem pekne za Váš čas, pokúsim sa ešte zabojovať. pekný den prajem maria

Na Vašu otázku odpovie lekár:  3. 10. 2018


Martina  |  9. 1. 2018 (20:47)

Dobry den.posl.rok v nepravidelnych intervaloch ale momentalne castejsie .trpnutie,stuhnutie bud lavej ruky,nohy.Velka pichlava bolest pravej strany hlavy(spanok,licna kost,temeno,problem ucesat sa),vecer v posteli hucanie v uchu,\\\"tvrde ruky\\\",syndrom nepokojnych noh.mam 35r.je to urgent situacia?dakujem za Vas cas

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 1. 2018 (10:29)

Nie je to urgent situácia, ale v každom prípade by ste mali čo najskôr vyhľadať neurológa a nechať sa odborne vyšetriť.

> reagovať

vladimír  |  3. 1. 2018 (9:25)

mam od neurologa potvrdeny esencialny tras. nemam Parkinsa ani Alzheimera. bol som na vysetreniach. beriem dlksie Rivotril 0,5 mg a nemam ziadne zlepsenie. beteblokatory nemozem kvoli tepu 50- 55. Neporadite mi co mam dalej robyt ?

MUDr. Ester Točíková  |  10. 1. 2018 (10:50)

Liečba esenciálneho tremoru je veľmi náročná a nie vždy účinná, stáva sa relatívne často, že pacientovi nevieme pomôcť. Váš lekár – neurológ – Vám môže predpísať napr. liek Pramipexol, kt. sa používa na liečbu Parkinsona, ale má schopnosť zlepšiť aj esenciálny tremor. Z alternatívnej liečby by sa mohol odporučiť červený kórejský žen-šen, skúsiť môžete aj Geriavit Pharmaton (ale tieto dva produkty nekombinujte). Z praxe vieme, že niektorým pacientom sa tras po týchto produktoch zmiernil.

> reagovať

Jaroslava  |  31. 12. 2017 (16:15)

Dobrý deň pani doktorka chcela by som sa spýtať ohľadom manžela.Ci by ste mi vedeli poradiť ohľadom porážky.dakujem viragova. alebo niekoho mi odporučiť skym by som sa poradila.

MUDr. Ester Točíková  |  10. 1. 2018 (10:20)

Takéto stavy rieši neurológ. K tomu potrebuje vyšetrenie Vášho manžela, alebo kompletnú dokumentáciu o mozgovej porážke, pokiaľ je manžel imobilný. Lekárku Vám viem odporučiť v Bratislave – ak by ste mali záujem.

> reagovať

1 2 3 4 ... 17

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.