Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Jozefina  |  27. 2. 2019 (20:59)

Dobry den,uz 2 roky mam pri lihani silne zavraty s kratkodobou bolestou hlavy. Moze to byt aj z anestezie, robili mi 2 celkove narkozy priebehu 2 tyzdnov prave pred 2 rokmi. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:34)

nie, toto z anestézy určite nemáte. Mali by ste byť vyšetrená neurológom, ktorý zistí, odkiaľ ťažkosti pochádzajú a potom ich môže aj adekvátne liečiť.

> reagovať

vladoxy  |  3. 2. 2019 (18:10)

Dobry den, chcem sa spytat na krčnu chrbticu. Mam pisakanie v usiach, nepretrzite. Niekedy sa mi stava , ze sa mi zatoci hlava. Bolesti hlavy nemam. Dost soferujem a mam pracu sedavu. Da sa taketo piskanie v usiach vyliecit, alebo zmiernit, akeho lekara mam navstivit.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:49)

začnite neurológom, ktorý Vás potom odošle na ďalšie potrebné vyšetrenia. Liečba závisí od príčiny ťažkostí, príčinou nie je len krčná chrbtica, ale aj možné ORL ochorenie, cievne zmeny atď. od zistenej príčiny závisí liečba aj jej perspektívy čo sa týka vyliečenia.

bibinkaa  |  26. 2. 2019 (8:38)

Dobrý deň, aj ja mám takéto isté problémy...všetky výsledky-MR hlavy,ušné,cievne, ortopédiu mám ok...beriem Tebokan a Milgama, ale zatiaľ bez výsledku...som z toho zúfalá a zdá sa mi, že sa mi to zhoršuje ešte viac.Myslíte, že by mohla pomôcť akupunktúra?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:07)

áno, akupunktúra – pokiaľ bude urobená dobre – môže pomôcť. Ak sa liečba nepodarí, skúste cestou ORL požiadať o prístroj, ktorý vyzerá ako načúvací, vysiela do ucha zvuk, ktorý interferuje s pískaním v uchu tak, že ho človek prestane počuť.

> reagovať

Mária M  |  2. 1. 2019 (14:37)

Dobrý deň, mám bolesti v krížoch a tŕpnu mi prsty na rukách a nôh a tiež je tam zápal kĺbov na nich. Tiez mám neistú chôdzu, niekedy ma hadze do strany. Čo mám prosím robiť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 1. 2019 (10:43)

ísť čo najskôr k neurológovi, ktorý zistí príčinu ťažkostí a zabezpečí ich správnu liečbu. Pokúšať sa riešiť popísané ťažkosti doma bez odborného vyšetrenia môže byť nebezpečné.

> reagovať

Robo  |  18. 12. 2018 (22:03)

Mám problémy s nohami bolia ma celé stehná , lýtka a na chodidlách ked stojím , alebo kráčam pociťujem veľmi zvláštne pocity . Sú to pocity ťažkých nôh,alebo ako keby som tam mal niečo gumové, keby sa mi lepila podlaha na topánky a prepadal som sa do niečoho mäkkého. Nohy bolia hned ráno na posteli a aichilovky tiež.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 1. 2019 (10:30)

ťažkosti, ktoré popisujete, vyžadujú kompletné neurologické vyšetrenie, aby sa zistilo, čo Vám je a poprípade aké ďalšie vyšetrenia treba urobiť. Ťažkosti môžu, ale nemusia byť vyvolané poruchami chrbtice. Možností ich príčin je viacero, preto by ste k neurológovi mali ísť čo najskôr.

> reagovať

Lenka   |  17. 12. 2018 (21:05)

Pekný večer ! Ja mám bolesti dolných končatín.Pri státi pociťujem obróvsky tlak - pnutie ,bolesť , brnenie a veľkú slabosť v celých nohách, ide mi to po zadnej strane stehien cez zadnú časť kolien až do lýtok . V chodidlách cítim mravenčenie , brnenie a pocit mäkkého podkladu. Mám zlú rovnováhu.Z čoho to asi je ?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 1. 2019 (10:26)

Podľa popisu ťažkostí je najpravdepodobnejšou príčinou dráždenie nervových koreňov, ktoré vychádzajú do oboch dolných končatín v spodnej časti driekovo-krížovej chrbtice. Menej pravdepodobné je dráždenie, alebo porucha centrálna – v oblasti miechy. Mali by ste čo najskôr navštíviť neurológa, ktorý po osobnom vyšetrení bude vedieť, kam ďalšiu diagnostiku zamerať a ako Vás liečiť.

jan bily   |  26. 1. 2019 (20:31)

trasu sa mi ruky

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:13)

nenapísali ste žiadnu otázku, neviem, na čo chcete odpoveď. Špecifikujte, prosím.

> reagovať

Olina  |  16. 12. 2018 (5:02)

Dobry den,prosim info- pri protruzii IVD C4.5,IVD C5,6, IVD C6,7 s paracetalnymi herniami vlavo mozem uzivat doplnok Kompava Serrapeptase Plus?Ako mozem zmiernit bolest v noci?Dakujem velmi pekne.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 1. 2019 (10:13)

Serapeptázu môžete užívať, ale koreňové bolesti by ste pozitívnejšie ovplyvnili kombináciou Milgamma N – na noc aj v dávke 2 tbl. + vhodné antireumatikum, ktoré by Vám podľa Vášho zdravotného stavu mal vybrať Váš lekár. V prípade chronických bolestí by to mali byť špeciálne lieky na chronickú bolesť – musí ich predpísať neurológ. Spávať by ste mali na ortopedickom vankúši.

Olina  |  4. 1. 2019 (10:29)

Pani doktoka,dakujem velmi pekne

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Zuzana   |  13. 12. 2018 (19:15)

Dobrý den, mávám v noci bolest v lakti a meravenie ruky a prstov, po zmeneni polohy to prestava, moze to byť od chrbta, koho by som mala vyhladat

MUDr. Ester Točíková  |  19. 12. 2018 (10:43)

neurológa, v oblasti lakťa môže pri ohnutí dochádzať k útlaku nervu idúceho do ruky – toto môže presne vyšetriť a liečiť len neurológ.

> reagovať

muschia  |  8. 12. 2018 (18:07)

Zdravím Vás! Na Mr mi bola zistená dextroskolioza chrbtice, aj Schmorlov uzol. Mám 66 rokov. Môže mi to spôsobovať stav, kedy ja pociťujem tlkot srdca často tak intenzívne, že nemôžem zaspať, ale aj v stave bdelom sa to deje často. Vyšetrenie u kardiologa bolo všetko ok, Ekg, Echo.Mala by som znova navštíviť neurologa?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 12. 2018 (11:06)

vzhľadom na popísané ťažkosti by bolo treba vyšetriť aj Holter EKG, aby sa vylúčila paroxyzmálna tachykardia, alebo iná príčina intenzívneho búšenia srdca, ktorá sa jednorazovým EKG vyšetrením nemusí zachytiť. Preto až keď toto vyšetrenie bude v norme, choďte k neurológovi. Liečbou by potom mala byť hlavne vhodná rehabilitácia a každodenné dlhodobé cvičenie vhodných RHB cvikov na chrbticu.

> reagovať

melisa S  |  28. 11. 2018 (11:46)

dobrý den ,poprosim ake su prognozy pri protruziach L3/L4-L4/L5 L5/SI s kontaktom na duralny vak spinalny kanal do 14mm a do16mm s osteoproduktivnymi zmenami? mam po 50-ke,bolesti stale stupnujuce,problem s chodenim aj so stolicou,čo pomôže? ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:29)

problémy s chodením a so stolicou súvisia s ochorením chrbtice? Čo Vám povedal neurológ? A aké sú to problémy? Prosím Vás, napíšte mi odpovede na tieto otázky, tiež na aké ďalšie ochorenia sa liečite a aké lieky beriete. Pýtam sa preto, aby sa Vám mohlo zodpovedne poradiť.

melisa S  |  7. 12. 2018 (9:31)

zdravim Vas,vdaka za reakciu.pan doktor.Už som abs.aj Gastro-rekto,je tam nalez odos. na hist.neurolog vylučuje tento suvis odoslal ma naMR či niečo viac sa ukaže,bolesti v pavo cez rozkrok do pravej končatiny trpnutie litka a prstov na nohe,prerušiť chôdzu mi treba a po chviľke možem znova isťForaminostenoza Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 12. 2018 (10:01)

pokiaľ sa vrátime k Vašej prvej otázke, tak MRI nález môže súvisieť s problémami s chôdzou a bolesťami v dolných končatinách. Pre diferenciálnu diagnostiku treba vyšetriť aj cievny systém dolných končatín. Pokiaľ sa vylúči cievna zložka problémov, liečba zahŕňa vhodné lieky – nesteroidné antireumatiká, alebo lieky na chronickú bolesť, Milgamma N, chondroprotektíva, rehabilitáciu, bedrový pás a dlhodobé každodenné cvičenie vhodných RHB cvikov na chrbticu.

> reagovať

Juraj  |  26. 11. 2018 (15:18)

Dobry den ,trasu sa mi ruky v strese a v tele citim take brnenie,myslim ,ze to nie je obycajny nasledok stresu.Moze to byt nasledok nejakej neurologickej poruchy? Nedavno na rontgene chrbtice mi zistili znizeny l5/s1 -chondroza , napriamena lordoza. Moze to mat nejaky suvis ? Co mam robit ? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:20)

Váš stav musí riešiť neurológ. Chrbtica takéto problémy nespôsobuje, príčinou popísaného stavu môže byť tremor – rozpoznávame viacero druhov tremoru, každý druh sa lieči inak, tetanický syndróm, psychosomatické ochorenie. Neurológ to musí vedieť rozlíšiť, pomocnou vyšetrovacou metódou je EMG.

> reagovať

Gaba 38  |  25. 11. 2018 (17:24)

Dobrý deň.Už vyše mesiaca mi tŕpne pravá ruka prsty ,pravá noha prsty niekedy len lýtka inokedy až po zadok, neurológ mi zistil karpalny tunel,nasadenie rehabilitácie elektroliecbu a ultrazvuk ,stav sa mi zhoršuje býva mi zle začína sa mi točiť hlava.niekddy má napína na zvracanie čo stým rehabilitácie ešte nemám dobr

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:15)

bez osobného vyšetrenia ťažko radiť a najmä neviem, koľko máte rokov. Podľa Vášho popisu môže byť príčina ťažkostí rôzneho stupňa vážnosti – od poruchy krčnej chrbtice až po zmenu v mozgu. Preto trvajte na komplexnom vyšetrení, čím skôr by mal neurológ vedieť o príznakoch zhoršujúceho sa stavu. Pokiaľ nebude konať, zmeňte neurológa.

> reagovať

streda  |  13. 8. 2018 (21:59)

Pred 6 dnami som sa pošmykla a spadla som, udrela som si zadnú časť hlavy a celú chrbticu. Bola som pri vedomí. V nem mi urobili rontgen,nič neukázalo, pustili ma domov.Mám závraty, točí sa mi hlava, bolí ma hlava, som slabá. Mala som problém prečítať celé slovo, prvé tri slabiky. Môže to byť nebezpečné?

MUDr. Ester Točíková  |  22. 8. 2018 (10:13)

pri podobných úrazoch dochádza často krát k narušeniu spojenia krčná chrbtica-lebka a aj krčnej chrbtice samotnej. Tieto poruchy môžu spôsobovať problémy, ktoré ste popísali . Odporúčam Vám preto čo najskôr navštíviť neurológa, ktorý zrealizuje potrebné vyšetrenia a nasadí vhodnú liečbu.

streda  |  28. 8. 2018 (21:25)

Vyšetrenie u ORL- Krčné je v poriadku. Ct - hlavy dopadlo tiež dobre. Poruchy zraku už nie sú. Ale bolesti hlavy sú každý deň. Závraty trvajú naďalej. Pociťujem bolesť v ľavom uchu a v ústnej dutine, ľavom líci. Najhoršie v noci a pri jedení. Aké vyšetrenia by som mohla ešte absolvovať? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 9. 2018 (10:11)

CT hlavy vylúči poranenie mozgu, ORL vyšetrenie sa zameria na ochorenie uší a hrdla. Ale ani jedno z týchto vyšetrení nie je zamerané na tzv. cervikokraniálny prechod, odkiaľ môžu popísané ťažkosti pochádzať a kde môže byť blokáda a iné zmeny. (Je to miesto skĺbenia krčnej chrbtice a lebky.) Na zobrazenie tohto prechodu treba špeciálne RTG projekcie, tiež ale treba urobiť základné RTG vyšetrenie krčnej chrbtice.

streda  |  18. 9. 2018 (20:30)

chcem sa opýtať, že kto môže tie špeciálne RTG projekcie predpísať, či môže aj obvodný lekár? O aké vyšetrenie ide? Je to škodlivé pre človeka? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď..

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:01)

Je to obyčajné RTG vyšetrenie zacielené na oblasť prechodu lebky a krčnej chrbtice. Môže ho predpísať aj obvodný lekár, Vy sa ho nemusíte báť, nie je nebezpečné.

streda  |  8. 11. 2018 (19:51)

na pohotovosti mi vtedy urobili rentgen hlavy a krčnej chrbtice, dopadlo dobre, len neviem, či ide o to vyšetrenie, ktoré mi odporúčate. Pred niekoľkým týždnami mi začalo pískať v ušiach a v hlave zvuky ako keby išiel vlak, trvá to niekoľko hodín. Môže byť príčina spomínaneho úrazu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:07)

spomínaný úraz môže byť príčinou popísaného problému. Obyčajné RTG vyšetrenie krčnej chrbtice nedá dostatok informácií o krčno-hlavovom prechode, na to sa robia špeciálne projekcie. O tieto projekcie môže požiadať aj obvodný lekár. Tiež by bolo dobre vyšetriť túto oblasť klinicky, môže to zodpovedne urobiť rehabilitačný lekár, alebo neurológ. Inak – o pretrvávaní bolestí hlavy a fenoménoch, ktoré počujete, by mal Váš neurológ vedieť - mali by ste ísť k nemu na kontrolu.

> reagovať

Motorhead   |  5. 8. 2018 (13:20)

Pekný deň , chcem sa spýtať na bolesť nadočnicového oblúka , aj mierne vyššie , bolesť na dotyk , ale aj tlaková .. na dotyk bolesť pôsobí ďalej do hlavy .. stáva sa mi to raz za čas .. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 8. 2018 (10:21)

podľa popisu Vašich ťažkostí sa nedá vylúčiť neuralgia trojklaného nervu – mali by ste byť vyšetrená neurológom.

> reagovať

Dani  |  5. 8. 2018 (10:48)

Dobrý deň, hoci nemávam bolesti krčnej chrbtice, trpím závratmi. Po návšteve lekárky a RTG C chrbtice mi bol zistený blok v C 4/5/6, všetko ostatné v norme. Všeo. lekárka doporučila iba masáže a prestávky počas sedenia, k neurológovi ma neposlala. Mám navštíviť neurológa? Čím mi môže jeho návšteva pomôcť? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 8. 2018 (10:20)

masáže nie sú na krčnú chrbticu vhodné, pokiaľ pod masážami nerozumiete špeciálne RHB techniky. Neurológ má komplexný pohľad na diagnostiku a liečbu závratu, pri čom spolupracuje aj s inými odbormi. Závrat môže vznikať vo viacerých štruktúrach a neurológ je ten špecialista, ktorý vie pôvod závratu diagnostikovať.

> reagovať

Imrich  |  18. 7. 2018 (15:08)

dobrý deň prajem,sem tam sa mi stáva že z ničoho nič mi stiahne hrdlo/tahšie sa nadýchnuť/ potom mi je zle ako na odpadnutie a vracanie,može to súvisieť s mojou diagnózou /Chromboza disku C6-C7, spondylotické zmeny stavcovC-chrbtice,obojstranná paramediálna protrúzia diskuC6-C7 s kontaktom predných koreňovC7 1st. dakuj

MUDr. Ester Točíková  |  25. 7. 2018 (10:36)

Popísané ťažkosti pravdepodobne nesúvisia s poruchou krčnej chrbtice. Podľa popisu môžu mať pôvod v zlom psychickom stave, môžete mať aj tzv. tetanický syndróm. Pokiaľ ale nie ste t.č. pod kontrolou neurológa, odporúčam neurológa navštíviť, aby Váš stav celkovo skontroloval.

Imrich  |  25. 7. 2018 (20:34)

Ďakujem za odpoveď. Pod dohľadom som. A chystám poriešiť aj psychológa. Strašne veľa stresov. V tomto podnikaní. Ešte raz veľmi pekne ďakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Milka  |  4. 7. 2018 (9:52)

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, pri fibroskopii mi zistili nosovú prepážku, nedala som operovať. Môže byť nosová prepážka príčinou častých migrén a bolestí hlavy? Alebo čo spôsobuje moje časté migrény a bolesti hlavy v čele na jednej strane , potom o tri dni na druhej. bolí aj celá hlava, vzadu....napín. na zvraca

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 7. 2018 (10:42)

Poruchy postavenia nosovej prepážky nie sú známou príčinou bolesti hlavy. Na diagnostiku Vašej bolesti hlavy treba podstúpiť kompletné neurologické vyšetrenie.

Milka  |  5. 8. 2018 (17:58)

A môže mi to spôsobovať chrápanie? ako by som sa toho mohla zbaviť , aby som nešla na tú operáciu nosovej prepážky? Ďakujem veľmi pekne za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 8. 2018 (15:10)

bez operácie sa problém s nosovou prepážkou nedá odstrániť. Chrápanie ako také môže prispievať k zhoršovaniu už prítomných bolestí hlavy, ale samé o sebe bolesti hlavy nevyvoláva.

> reagovať

Maja  |  25. 6. 2018 (21:44)

Dobrý deň.Prosím vás o radu, už 9rokov má páli hlboko v krku.Počula som,že to môže byť aj z krčnej chrbtice.Výsledky z ORL mám v poriadku.Pred piatimi rokmi som si dala vybrať aj krčné mandle,ale pálenie stále pretrváva.Môže to mať niečo spoločné z krčnou chrbticou ?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 7. 2018 (10:27)

Nepredpokladám. Môžete mať tzv. neuralgickú bolesť, ktorú v tejto oblasti ťažko nejako objektivizovať, ale mohli by sa skusmo nasadiť lieky na neuralgickú bolesť – požiadajte o ne svojho neurológa. Pokiaľ sa pálenie stratí, je to ono a lieky Vám potom môžu pomáhať. Skúste aj Milgamma N 2-0-2 na 5 dní – ak sa pálenie zmierni, dajte si ďalej 3x1 počas 3 mesiacov. Ak nič nepomôže, skúste sa obrátiť na homeopatiu – odporúčam MUDr. Sivekovú Bratislava – nájdete na internete.

> reagovať

Michal16  |  12. 6. 2018 (18:52)

Zdravím do 15 som bol normálny chalan behal som cvičil som no pred pár mesiacmi som začal pociťovať bolesť v spodnej časti chrbitce pravdepodobne platnička teraz pociťujem silnú bolesť vystreľujúcu do ľavej nohy,a ak sa pokúšam behať nohu mi hneď podlamuje odchodil som si aj rehabilitácie no bolesť pretrváva. Čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:18)

Musíte byť vyšetrený neurológom, ktorý je schopný presne zistiť príčinu popísaných ťažkostí a adekvátne ju liečiť. K neurológovi choďte čím skôr – zanedbaný stav sa lieči ťažko a dlho.

> reagovať

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať za akym doktorom by som mala ísť.Pracujem 8 h denne za PC ,niekedy aj viac,aj v strese,mavam slabsie bolesti krcnej chrbtice,skor take stuhnutie,a stava sa mi ze sa mi z nico nic zacne tocit hlava,niekedy to prejde,  |  4. 6. 2018 (18:51)

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať za akym doktorom by som mala ísť.Pracujem 8 h denne za PC ,niekedy aj viac,aj v strese,mavam slabsie bolesti krcnej chrbtice,skor take stuhnutie,a stava sa mi ze sa mi z nico nic zacne tocit hlava,niekedy to prejde,niekedy to trva aj zopar dni,a niekdy az zvraciam a musim len ležat.Ďak

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (9:58)

Mali by ste absolvovať vyšetrenie u neurológa.

Dana  |  2. 7. 2018 (8:21)

Dobrý deň. mám tie isté problémy, závraty a zvracanie. Už druhý rok som skončila v nemocnici, mám poškodené platničky krčnej chrbtice, Nikto mi presne nepovedal z čoho tie problémy vznikajú. Len vyberiem infúzie, predpísali mi lieky Betahistin a Cavinton forte. Stále mám strach, že sa to z ničoho nič zopakuje.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (9:49)

Opakovaniu problémov možno predchádzať úpravou celkovej životosprávy: mali by ste sa naučiť princípy školy chrbta, denne cvičiť vhodné RHB cviky na CELÚ chrbticu, užívať v pravidelných kúrach chonroprotektíva a Milgamma N, treba tiež riešiť strach, ktorý Vás môže sám o sebe znovu vtiahnuť do začarovaného kruhu zdravotných problémov. Môžete prechodne brať lieky proti strachu – predpíše aj obvodný lekár, využiť služby psychoterapie, presmerovať svoju pozornosť na pozitívne udalosti v živote, tvorivé aktivity a zdroje možnej radosti.

> reagovať

Zdenka Somogyiova  |  4. 6. 2018 (15:24)

Dobrý den mám otázku može ma boliet tvar a tiež trpnúť celá od krčnej chrbtice alebo od sklerozi multiplex , ktorumám diagnostikovanú 20 rokov . Mala som infekciu aj my trhali zub asi pred dvoma tyždnami a ten zapal tam bol aj to dlho bolelo no teray ma boli chrbat a trpne mi tvar a niekedy aj pobolieva tak už neviem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (9:56)

Pri zubnom infekte sa mohli vyprovokovať prejavy SM, ale pravdepodobnejšie sa podráždil trojklaný nerv od zapáleného zubu, čo potom vyvoláva bolesti. Skúste si nasadiť Ibalgin 400 mg po jedle a Milgamma N na 5 dní 2-0-2, ak sa to nezlepší, musíte ísť k neurológovi.

> reagovať

Andrea  |  27. 5. 2018 (22:11)

Dobry deň, chcem sa opýtať či je normálne ak po niekoľkých injekciach a 2 obstrekoch do chrbatu kvôli opakovaným bolestiam si zhybu, som stratila úplne citlivosť v krížovej oblasti. Ubehli už 3 mesiace. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 6. 2018 (10:08)

To nie je normálne, obráťte sa na svojho neurológa, ktorý zistí príčinu tejto necitlivosti.

> reagovať

Dada  |  20. 5. 2018 (16:45)

Po dlhej ceste mi ochrnula noha od clenka pred 3 tyzdn. Dostala som injekcie milgamu a dostavam rehabilitacie ale nic sa nelepsi nohou stale nehybem. robili mi iba rongen ziadne ine vysetrenia.lekar povedal ze je zaseknuty nerv ale ako sa to rozhybe?

MUDr. Ester Točíková  |  30. 5. 2018 (9:42)

Je možné, že ochrnul nervus fibularis – čo sa niekedy stáva pri jeho kompresii, ku ktorej môže dochádzať v sede (zohnuté koleno). Samozrejme, že Váš stav môže mať aj inú príčinu, presná diagnostika vyžaduje osobné vyšetrenie neurológom, ku ktorému by ste mali čo najskôr ísť. Porucha nervu a stupeň jeho poškodenia sa musí objektivizovať EMG vyšetrením. Po 3 týždňovej liečbe by sa už mal Váš stav začať zlepšovať, ak sa tak nedeje, je to o dôvod naviac, aby ste išli k neurológovi čo najskôr.

> reagovať

Katka  |  8. 5. 2018 (10:51)

Dobry den! Moj otec prekonal pred mesiacom mozgovu prihodu nedokrvenie zadneho mozgu po prepusteni z nemocnce dostal obrnu licneho nervu.Chcem sa opytat co je lepsie Milgamma n alebo Revitanerv?dakujem za skoru odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  16. 5. 2018 (10:28)

Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1 počas 3 mesiacov. Inak – obrna lícneho nervu môže znamenať opakovanie cievnej mozgovej príhody – stav by sa mal vyšetriť neurológom!

Katka  |  16. 5. 2018 (13:03)

Ano robili mu ct ale nepotvrdila sa dalsia mozgova prihoda. Neurolog mu odporucil parafin a masaze ktore teraz absolvuje vidime aj zlepsenie mimiky v tvari, len ma stale problem s rovnovahou.dakujem za vasu odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 5. 2018 (10:07)

Problémy s rovnováhou sú pozostatkom mozgovej príhody, tak skoro (ak vôbec) neustúpia. K popísanej rehabilitácii nervu treba pridať cvičenie tváre – otca to musia naučiť na rehabilitácii.

Katka  |  6. 6. 2018 (1:12)

Chcela by som sa este opytat ci je vhodne masirovat postihnutu cast tvare masážnym prístrojom s infračerveným ohrevom. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (9:56)

áno, môžete to skúsiť, masáže môžu pomôcť.

> reagovať

Ivka  |  27. 4. 2018 (9:06)

Dobry den,RTG C - plytka C lordoza s blokovym postavenim tiel C2-5, inicp i-v chrondoza C5-6. RTG LS - cdextrikonv skolioza,plytka L lordoza, blokove postavenie tiel stavcov L2-5. chcem sa len opytat ci mi to moze sposobovat problemy ako silne tocenie hlavy a slabost v nohach-vo svaloch a trpnutie koze na nohach.Vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2018 (11:38)

Mmôže, mal by Vás vyšetriť aj neurológ, aby zistil, či nie sú v oblasti chrbtice pricviknuté alebo inak dráždené nervy, ktoré popísané problémy môžu spôsobovať. Stav okrem neurologického vyšetrenia vyžaduje systematickú rehabilitáciu a dlhodobé každodenné cvičenie. Nasaďte si Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3 mesiace 3x1.

> reagovať

MAG  |  23. 4. 2018 (11:44)

Dobrý deň, mám vysunutú platničku C6 - niekdy tŕpnu mi až prsty na rukách. Ako to mám riešiť, môže pomôcť fyzioterapeut ? Môžem trénovať bojové umenie džiu-džitsu ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2018 (11:18)

Chrbtica by mala byť najskôr rehabilitovaná – celá , následne by ste mali vhodné cviky cvičiť rok, po roku treba s RHB lekárom prekonzultovať možnosť cvičiť bojové umenia. Možno skúsiť obstrek pod CT, ozónoterapiu, lieky na bolesť odvodené od antiepileptík – všetko musí odporučiť a predpísať neurológ.

> reagovať

1 2 3 4 ... 18

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.