Tri kroky, ktoré Vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta dlhodobo

MUDr. Eva Dúbravová


1. Zbavte sa akútnej bolesti - „Ak máte bolesť chrbta, ktorá je výrazná, obmedzuje vás v pohybe, ako prvé skúste nájsť polohu, ktorá vám od nej uľaví. Najviac pomáha, ak si ľahnete na chrbát a ohnuté nohy vyložíte napríklad na sedadlo stoličky.

 

Táto poloha zaťažuje dolnú časť chrbtice najmenej. Nohy však vykladajte na stoličku jednu po druhej,“ radí rehabilitačná lekárka z Bratislavy, MUDr. Eva Dúbravová. Lieky proti bolesti (analgetiká) prinášajú úľavu a sú indikované v akútnej fáze ťažkostí. Akútnu bolesť obvykle potlačia, neriešia však príčinu vzniku bolesti.

2. Šetrite si chrbát každý deň a dbajte na zdravý životný štýl

Dlhodobé nerovnomerné zaťaženie chrbta alebo naopak nedostatok pohybu, dlhodobý stres či nadváha postupne vedú k poruche opornej funkcie, strnulosti svalov chrbta a dlhodobému útlaku nervov chrbta, čo je následne sprevádzané opakovanou bolesťou. Potom je spúšťačom práve jeden prudší pohyb.

Všimnite si, ako dostáva chrbát zabrať v rôznych situáciách:

3.  Doprajte nervom správnu výživu - dlhodobo

Analgetikum je úľavou len na chvíľu. Úľava od bolesti síce príde, ale príčina bolesti zostáva nevyriešená a preto sa bolesť znova vráti. Okrem správneho vykonávania aj tých najbežnejších činností je preto potrebné liečiť aj samotnú príčinu bolesti, teda regenerovať a vyživovať poškodené nervy pomocou vysokých dávok vitamínov skupiny B - najmä B1, B6 a B12. Vyživované nervové bunky sa lepšie hoja a sú schopné dlhšie odolávať poškodeniu a vzniku bolesti. Toto trio vitamínov skupiny B má zároveň aj priamy protibolestivý účinok. Je pritom veľmi dôležité užitie lieku obsahujúce dostatočne vysoké, teda liečivé dávky týchto vitamínov – treba rozlišovať medzi liekom a výživovým doplnkom. Majte však na mysli, že regenerácia poškodených nervov je beh na dlhé trate. Nervy majú schopnosť sa hojiť „rýchlosťou“ približne 1 milimeter za deň, čo môže v prípade dlhších poškodených nervov pokojne znamenať aj viacmesačnú regeneráciu. V užívaní trojkombinácie béčiek v podobe lieku preto zotrvajte aspoň 1-3 mesiace. Pri liečbe bolesti chrbta skratky, žiaľ, neexistujú.