Bolesti krčnej chrbtice predstavujú veľmi rozšírený problém a možno ich bez okolkov zaradiť medzi tzv. civilizačné choroby. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že krčná chrbtica nie je namáhaná toľko ako jej ostatné časti, pretože nesie "iba hlavu", pravdou ale je, že hlava je tá časť tela, ktorá na chrbticu kladie, čo sa týka pohybu, vysoké nároky. Hlavu totiž počas dňa neustále otáčame, kýveme s ňou a máme ju stále v predklone - hlavne pri práci s počítačom. Predklon hlavy pre nás však nie je prirodzený, nie sme pri ňom vzpriamení, a výsledkom je tak neustále preťažovanie krčnej chrbtice.
Nemožno jednoznačne určiť, prečo nás bolí krčná chrbtica, príčin je totiž príliš
veľa. Medzi tie najhlavnejšie však patrí:
Ide o vôbec najčastejšiu príčinu. Naši predkovia chodili celé dni vzpriamení, my naopak veľa času trávime pred obrazovkami počítačov či televíziou (predklon hlavy) a za volantom (predsun hlavy) v neprirodzenej polohe - len si vezmite, ako teraz pri čítaní tohto článku sedíte. Bolesti krčnej chrbtice preto hrozí ľuďom so sedavým zamestnaním a tým sa zlým držaním tela, čo je bohužiaľ väčšina z nás.
Horný skrížený syndróm znamená narušenú rovnováhu v oblasti krčnej chrbtice a hornej časti chrbtice. Ide o svalovú nerovnováhu svalov krku, najčastejšie svalov lopatkových a tých na bočnej strane krku; problémom je, že jedny svaly sú preťažené a druhé naopak ochabnuté.
To, v akej polohe spíme, má väčší vplyv, než si možno myslíme. Neodporúča sa spať na bruchu, pretože keď takto zaspávame, máme hlavu stočenú na jednu stranu, aby sme mohli dýchať. Lenže akonáhle zaspíme, klesne napätie svalov krku, ktoré už naďalej neudržujú fyziologické zakrivenie krčnej chrbtice, a dochádza k zalomenie hlavy.
Bolesti môžu pôsobiť aj úrazy či ľahké nehody, ktorým často ani nevenujeme pozornosť, ako je napr. prudké brzdenie v aute alebo zle vykonaný cvik pri cvičení.
Paleta príznakov bolesti krčnej chrbtice je naozaj široká. Spočiatku môžete zažívať
skôr pocit slabosti svalstva alebo únavy než priamo bolesť, tieto pocity sú však
postupne čoraz silnejšie, až nakoniec prechádzajú v intenzívnejšiu bolesť, ktorá
je spočiatku umiestnená v jednom konkrétnom mieste a znemožňuje pohodlný
pohyb. Postupne sa bolesť rozptýli a ozýva sa pri akomkoľvek pohybe krčnej
chrbtice, často pritom nepretrváva iba v tejto oblasti, ale vystreľuje aj do hlavy či
horných končatín. Bolesti sú tiež sprevádzané stuhnutými šijovými a krčnými svaly
a zníženou pohyblivosťou krčnej chrbtice, niekedy sa môžu objaviť tiež závraty
a pocity nevoľnosti. Najväčšie bolesti pocítite počas blokád krčnej chrbtice, ktoré sa môžu vyskytnúť jej dlhodobým preťažovaním - blokády môžu viesť až k akútnemu úsadu, ktorý môže byť veľmi nepríjemný.
Dôležité je myslieť na prevenciu, predovšetkým ak patríte do rizikovej skupiny ľudí so sedavým zamestnaním alebo ak pracujete dlho v predklone. Bolestiam krčnej chrbtice môžete skúsiť predísť pravidelným cvičením, na ktoré by ste si mali nájsť čas aspoň raz za deň, najlepšie potom samozrejme viackrát. Ideálne je, keď si zacvičíte aj v priebehu pracovnej doby, počas nej je totiž chrbtica zaťažovaná najviac. Okrem cvičenia je dôležité aj správne držanie tela a správna poloha pri spaní. Neodporúča sa spať na bruchu, pri spaní na boku je zase nutné mať hlavu podloženú tak, aby bola krčná chrbtica v osi predĺžení celej chrbtice, nevhodné sú “moc” i “málo” vysoké vankúše, najlepšie je skrátka zlatá stredná cesta.